IBS-zaparciowy, czy ktoś z Was miał takie objawy?

Po tym jak się przywitasz z resztą forumowiczów, możesz skorzystać z tego działu, aby lepiej opowiedzieć nam o swoich problemach.

IBS-zaparciowy, czy ktoś z Was miał takie objawy?

Postprzez enco » 27 kwi 2019, o 22:27

Cześć!
Mam 21 lat, jestem studentem i od 1.5 roku mam ostre problemy ze strony układu pokarmowego - pewnie jak każdy z Was, również zrobiłem mnóstwo badań, od morfologii krwi, moczu, po kilka gastroskopii, kolonoskopii, badań kału na pasożyty, bakterie itd - nic nie wyszło, także IBS nie został u mnie stwierdzony - jedynie, że nie wiadomo o co chodzi. Leki: od xifaxanu, polprazolu, intesty, tribuxa forte, duspatalinu retard (jedyny, który 'działa'), po zioła bonifratów. Byłem u masy gastrologów, w sumie wielu różnych lekarzy - pozostali mi jedynie: psychiatra i psycholog, których mam już umówionych, ale szczerze mówiąc, jestem totalnie bezsilny i straciłem nadzieję już jakiś czas temu, właściwie to gdyby nie rodzina, nie wiem czy dalej bym tu był.

Jedyne jedzenie po jakim czuje się 'znośnie' i nie mam tak okropnych: zaparć i niestrawności to pieczywo, tłuszcze i mięso. Nie mogę spożywać żadnych (nawet gotowanych) warzyw, owoców, orzechów (mam wrażenie, że czegokolwiek z błonnikiem). Dochodzą jeszcze wzdęcia i totalny brak energii przy zaparciach - ale to chyba naturalna kolej rzeczy. Dodam jeszcze, że nie czuję żebym czymkolwiek się stresował, ale rozumiem, że może to być podświadome.

Jestem tu nowy, dołączyłem dosłownie przed chwilą i.. pomyślałem, że podzielę się z Wami moją historią i może kojarzycie kogoś, kto sobie z czymś takim poradził, ew. może ktoś z Was tak miał/ma?

Serdecznie pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za każdą odpowiedź!
enco

Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Niestrawności po prawie wszystkim; zaparcia

Re: IBS-zaparciowy, czy ktoś z Was miał takie objawy?

Postprzez Jacek » 28 kwi 2019, o 09:53

Witaj. Przykro mi z powodu Twoich dolegliwości. Chyba każdy z nas przechodził to samo - wizyty u kolejnych lekarzy, masa badań, które nie pozwalały znaleźć przyczyny i na końcu skierowanie do psychologa, albo psychiatry, bo "te problemy są wyłącznie w Twojej głowie".
Nie daj sobie wmówić, że to sprawa psychiki ! Jak sam zauważyłeś wpływ na nasilenie dolegliwości ma dieta. Spróbuj wyeliminować metodą obserwacji, prób i błędów pokarmy, które Ci szkodzą. Może w ten sposób osiągniesz choć częściową poprawę.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez enco » 28 kwi 2019, o 11:59

Bardzo dziękuję Jacku za Twoją odpowiedź, w której wyjaśniłeś mi kilka rzeczy. Faktycznie tak jest, że konkretne produkty potrafią działać w różny sposób - trochę niepokoi mnie to, że jest ich tak niewiele i jestem narażony na niedobory.
Zrodziły mi się w głowie dwa pytania, więc pozwolę sobie Was o nie zapytać -
1) Czy np. tutaj, na forum, zdarzyły się jakieś przypadki, gdy psychotropy pomogły wyleczyć chorobę jelitową?
2) Czy ktoś próbował, bądź był zainteresowany tematem badania własnej mikrobioty jelitowej i w konsekwencji nieprawidłowej kolejne kroki jak np. zamówienie swoistych probiotyków ?

Pozdrawiam
enco

Postprzez Jacek » 29 kwi 2019, o 09:53

Z psychotropami jest tak, że regulują one poziom serotoniny w mózgu, wpływając pośrednio na poziom serotoniny w jelitach - jest to ich skutek uboczny. Serotonina w mózgu odpowiada za dobry nastrój (jest to tak zwany "hormon szczęścia"), a w jelitach reguluje ich motorykę.

Dlatego psychotropy starszego typu, tak zwane trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne jako skutek uboczny mogą powodować zaparcia (co dla osób z biegunkowym IBS jest akurat korzystne), a z kolei leki nowsze, tzw. SSRI mogą powodować zwiększenie motoryki jelit, co może być korzystne dla osób z zaparciami.
Taki jest w dużym uproszczeniu mechanizm działania tych leków na jelita. Podkreślam: Działają na jelita dlatego, że regulują poziom tego samego hormonu, który pełni funkcje w mózgu i jelitach, a nie dlatego że choroby jelit są na podłożu psychicznym, bo nie są !

Jeśli chodzi o badanie mikrobioty, to wykonałem takie badanie w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. Problem tylko polega na tym, że z tego co słyszałem, proponowali taki sam zestaw probiotyków, bez względu na wyniki badań. Ale tak było kilka lat temu. Może coś się zmieniło...
Probiotyk najlepiej dobrać samemu - metodą prób i błędów. Dobrze sprawdzają się np. Vivomixx czy SanprobiIBS, ale każdy reaguje inaczej. Trzeba tylko pamiętać, że probiotyk potrzebuje przynajmniej miesiąca, aby wykazać swoją skuteczność (lub jej brak).
Jacek

Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez enco » 29 kwi 2019, o 15:11

Jacku, wielkie dzięki za tak złożoną wiadomość, dużo mi wyjaśniłeś!
Apropos tego, że choroby jelit nie są na podłożu psychicznym, da się to jakoś udowodnić? Nie, że Ci nie ufam, tylko dosłownie każdy lekarz, u którego byłem, mówił, że właśnie jest i teraz mam chaos w głowie:P

Pozdrawiam!
enco

Postprzez Jacek » 30 kwi 2019, o 10:50

Jeśli lekarz mówi, że zespół jelita drażliwego jest na podłożu psychicznym, to trzeba zmienić lekarza. Wiem, że nie chodzi o brak zaufania, tylko lekarzom trzeba przedstawić dowód. Oto artykuł prof. Grażyny Rydzewskiej na ten temat: http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyc ... 822,8.html
Artykułu prof. Grażyny Rydzewskiej żaden lekarz nie może zignorować, że "to informacje z internetu".

Nawiasem mówiąc przedstawiane przez nią informacje opublikował już w 2006 roku w książce "A new IBS solution. Bacteria - the missing link in treating Irritable Bowel Syndrome" dr Mark Pimentel. Takie jest mniej więcej opóźnienie polskiej gastrologi w tej dziedzinie...
Dr Mark Pimentel zajmuje się od lat badaniami nad chorobami jelit w Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Warto śledzić jego publikacje na tematy związane z IBS, lub zaglądać na jego konto na Twitterze czy Facebooku, bo on swoją wiedzą wyprzedza o lata polską gastrologię.
Jacek

Postprzez enco » 2 maja 2019, o 07:48

Oj, to jest trochę smutne w takim razie, bo byłem chyba u 20 topowych gastrologów na Śląsku i każdy mówił o podłożu psychicznym.
Nie miałem pojęcia o artykule prof. Grażyny Rydzewskiej, zaskoczyłeś mnie!
Co do Dr Mark Pimentel'a również! Właśnie znalazłem kanał na youtubie, w którym publikuje swoje rzeczy - bardzo Ci dziękuje Jacek! Myślałem, że to tylko moja dziwna rozkmina, że te problemy z jelitami wynikają ze stanu jelit.. :)
enco

Postprzez Jacek » 3 maja 2019, o 09:09

Ja od poznańskiego topowego gastrologa też słyszałem kilka lat temu, że "to sprawa psychiki". Na moje pytanie o możliwe podłoże związane z zaburzeniami flory bakteryjnej, dowiedziałem się, że "bakterie ma każdy i nie warto zawracać sobie nimi głowy". Ręce opadają...
Czytałem gdzieś taką teorię, że osoby urodzone przez cesarskie cięcie mają większą skłonność do zaburzeń flory bakteryjnej (bo nie przechodzą przez kanał rodny, a co za tym idzie nie nabywają w momencie przyjścia na świat pierwszej flory bakteryjnej od matki), i w związku z tym do problemów gastrycznych. W moim przypadku to się sprawdza. Dodatkowo nie byłem karmiony mlekiem matki, a w wieku dziecięcym często chorowałem i dostawałem masę antybiotyków. W efekcie właściwie zawsze miałem problemy z brzuchem.
Jacek

Postprzez enco » 4 maja 2019, o 10:06

No właśnie, też słyszałem o tej opcji z cesarką na ostatniej konferencji - u ludzi urodzonych tą drogą także drastycznie wzrasta prawdopodobieństwo alergii, ta flora ma duże znaczenie. Z kolei u mnie było wszystko 'naturalnie' i nagle po 20 latach mam ibs zaparciowe~.
Co do lekarzy - polecasz jakichś? Bo szczerze to ciężko trafić na takiego, który ma o tym wiedzę
enco

Postprzez Jacek » 4 maja 2019, o 12:02

Nie jestem w stanie polecić Ci jakiegokolwiek lekarza :( Mogę za to polecić Ci amerykańskie forum dotyczące IBS: https://www.ibsgroup.org/forums/ To kopalnia wiedzy na ten temat.
Jacek

Następna strona

Powrót do Opowiedz o swoich problemach