Damian - moje objawy, leczenie, diety

Po tym jak się przywitasz z resztą forumowiczów, możesz skorzystać z tego działu, aby lepiej opowiedzieć nam o swoich problemach.

Damian - moje objawy, leczenie, diety

Postprzez damian » 1 sie 2017, o 09:01

#objawy #dieta, #leki #fodmap, #badania
Post pisany, dość w szybkim tempie, mam nadzieje, że nie jest to totalny chaos dla osób, które zamierzają to przeczytać, opisane zostały moje objawy, sposoby diagnozy co mi jest i próby poprawy stanu zdrowia za pomocą leków i diet. Krótko i zwięźle mi na brak apetytu,wzdęcia, uczucie sytości pomógł iberogast, na biegunki duspatialin, stolec normalny(pod warunkiem odpowiedniej diety może być fodmap, lub własna obserwacja), ale mocne uczucie że muszę do toalety jest dalej, jak komuś udało się to poprawić/ wyleczyć to priv lub proszę o komentarz. Wszystko szczegółowo opisane poniżej.

Historia:
1.Rok 2010-2013 Z problemami gastrycznymi zmagam się od 7 lat, większość życia odżywałem się zdrowo + dużo sportu, pierwsze objawy to pólbiegunki lub biegunki (1-2)po śniadaniu, natomiast zawsze udawało się się z tym zmagać, zmieniałem coś w diecie np. mleko z płatkami na jajecznice z płatkami owsianymi efekt -3 miesiące spokoju, powrót objawów, zmiana w diecie jajecznice z płatkami owsianymi na jajecznice z bułką pszenną/chleb i znów ok na 3-6miesięcy.

2.2014-2015 zmiana w diecie nic nie pomagała, 2-3 biegunki i uczucie silnego parcia na stolec do godziny 11-13 potem reszta dnia zdrowy. Jadłem co chciałem.

Podsumowanie - problem z biegunkami, uczuciem parcia na stolec, załatwienie potrzeby w toalecie, pomaga trochę albo wcale

3. POGORSZENIE STANU 2016 Jak jadłem co chciałem(słodycze itd.) 5-6 biegunek rano silne, parcie na stolec, jeśli jadłem bez słodyczy, mało owoców to 2-3 biegunki, parcie na stolec, po południami i wieczorami tez problemy głównie parcie na stolec ale do toalety z raz tez sie jeszcze szło.
Prowadziłem przez rok dziennik tego co jadłem- brak jakiś konkretnych wniosków, jedynie dalej fakt, że po ciastach, słodyczach, jogurtach, jest znacznie gorzej, ogólnie codziennie źle lub bardzo źle się czułem.

Początek leczenia lekami
duspatialin - poprawa jakości stolca
sanprobi- bez zmian
xifaxan - bez zmian
jakiś probiotyk - bez zmian
Jadłem zdrowo + brałem duspatialin retard, czułem się źle, ale do lepszego stanu nie potrafiłem się doprowadzić

Przejście z lekarza rodzinnego do gastrologa.
BADANIA:
- uczulenie na gluten - brak
-morfologia - ok
- krew utajona - nieobecna
- kał - w kierunki pasożytów - nie znaleziono
- kał na stopień strawienia - ok

Podsumowanie - gdy jem co chcę+duspatialin - dużo ganiania do toalety, bardzo silne uczucia parcia na stolec, wyjście z domu kończy się szybkim powrotem do domu, lub staniem/siedzeniem gdzieś wśród ludzi na siłę na granicy wytrzymałości, gdy jem odpowiednio i biore duspatialin -1-3 stolce normalne dziennie, uczucie parcia na stolec, ciężko wyjść do pracy/uczelnie/ wyjście na piwo ale jakoś się czasami udaje.
Kilka razy po zjedzeniu czegoś na mieście - biegunki wodniste w nocy, lub 2h po zjedzeniu czegoś na mieście, brak sił stania na nogach, musiałem leżeć na płytkach z godzinę potem ok. Pod koniec roku pojawiło się także uczucie sytość i to fest, nigdy nie byłem głodny.

Rok 2017
zamiana duspatialin na tribux fore bez zmian, a po 1,5 miesiaca, zawroty głowy, uczucie, że zaraz stracę przytomność
powrót do duspatialin retard uczucie, że stracę przytomność się zmniejszyło aż w końcu zniknęło

Dieta FODMAP- początkowe 2 tyg, raczej brak poprawy (ale generalnie moja dieta wcześniejsza była bardzo podobna do fodmap, bo sam po kilku latach wiedziałem mniej więcej co mogę jeść co nie. Pojawienie się WZDĘĆ NOWY PROBLEM, wcześniej były sporadycznie.
Wprowadzanie stopniowe żywności high fodmap, - pogorszenie stanu zdrowia, bardzo silne parcie na stolec, pogorszenie jakości stolca
Przemyślenia - dieta fodmap ogranicza objawy, natomiast nie czuję się na niej tak dobrze jak wiele osób.
kolonoskopia - ok
Przyjmowane leki - duspatialin retard, intesta, iberogast - IBEROGAST Z DNIA NA DZIEŃ wyleczył wzdęcia bóle brzucha CAŁKOWICIE, pojawił mi się apetyt pierwszy raz od roku, cudowne uczucie i przyjemność ze zjedzenia czegoś. Zostały mi wciąż uczucie, żę musze do toalety, która trwa cały/dzień lub 80-90% dnia. Tak przez miesiąc, aż poszedłem do lekarza.

próba walki z parciem na stolec mój ostatni problem!- leki spasmolina + trilac pogorszenie jeszcze silniejsze parcie na stolec, wydęty brzuch,, znowu pojawienie się wzdęć, odrzucenie leków po 2 tygodniach poprawa ale brak powrotu do stanu wcześniejszego Dalsze branie iberogast pomaga na wzdęcia i uczucie sytości ale nie tak 100% jak wcześniej.

test na sibo wodorowy oddechowy- nie stwierdzono sibo

Za 2 tygodnie startuje z 3 fazą fodmap, mniej więcej wiem co mogę jeść i w jakich ilościach żeby nie było bardzo źle i startuje z 2 nowymi lekami kreon i vivomixx.

Studia:
bardzo mało chodziłem na zajęcia, a na egzaminach, kolokwiach, albo wytrzymywałem albo sobie wychodziłem do toalety, wracałem, wyrąbane na profesora i że to egzamin

Jak żyję teraz?
Różnie! Czasami pojeźdże 15minut rowerem i mówię nie ma sensu za kiepsko się czuję, a czasami jadę gdzieś daleko i jest średnio/ w miarę ok.
Kontakt z ludźmi - nie widzą po mnie, że czuję się źle
Czasem czuję się przyzwoicie i jestem wtedy mocno zadowolony przez 2-3 godziny, najczęściej jest to na spacerach, nawet w centrum miasta, na zakupach w galerii, po siłowni lub jak siedzę w ogrodzie w domu/ lub przed tv, komputerem.
damian

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2016
Dolegliwości ogólnie: parcie na stolec,wzdęcia, bóle brzucha

Re: Damian - moje objawy, leczenie, diety

Postprzez damian » 21 wrz 2017, o 19:05

Aktualnie kolejne postępy 2 dni w ciągu 1,5 miesiąca udało się bez objawów ibs plus 2 dni tez całkiem dobre bo minimalnymi objawami tylko z rana. Pozostałe dni już nie tak mocne objawy jak dawniej. Oprócz fodmapu, objawy ibs wywiera nadmiar tłuszczy i nadmiar błonnika. Cel całkowite wyeliminowanie objawów ibs.
damian

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2016
Dolegliwości ogólnie: parcie na stolec,wzdęcia, bóle brzucha

Powrót do Opowiedz o swoich problemach