kolonoskopia

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Re: kolonoskopia

Postprzez kulka » 27 wrz 2013, o 10:10

głupio to zabrzmi w obliczu ogólnej sytuacji ale bardzo Wam zazdroszczę że już jesteście po... ja mam we środę kolonoskopię i straaaaasznie się boję. Będzie bez żadnego znieczulenia i oczywiście uwagi typu "oj u takiej drobnej osoby to jelita są tak poskręcane że najbardziej boli..." nie pomagają...
Z drugiej strony chcę już wiedzieć czy coś tam w środeczku jest nie tak... nawet za cenę tego dyskomfortu...
Avatar użytkownika
kulka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 13:56
Lokalizacja: 3miasto
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki osłabienie przelewanie wzdęcia mdłości

Re: kolonoskopia

Postprzez Jar0 » 27 wrz 2013, o 10:12

Dasz radę :)Ja miałem 4 kolonki w ciągu niecałego roku, da się? Da. Dwie miałem w znieczuleniu a dwie bez. Te bez też dało się wytrzymać tym bardziej, że badanie zazwyczaj przebiega sprawnie i szybko :)

Swoją drogą mój stan powoduje, że też myślę o kolejnej...
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: kolonoskopia

Postprzez Jacek » 27 wrz 2013, o 12:08

mimi20 napisał(a):Co sie okazalo moje jelitka sa calkowicie zdrowe, kompletnie nic zlego i wszystko jest tak jak powinno byl. Jestem w szoku bo tego sie nie spodziewalam. Gastroskopia 2 lata temu tez wyszla dobrze, jedynie zmiany nadzerkowe a helicobakter ujemny. Moje pytanie - to oznacza ze to na 100 proc zespol jelita drazliwego?


W medycynie nie ma czegoś takiego jak 100 % :)

Zgadzam się z Jar0, że konieczny jest jeszcze wynik badania histopatologicznego pobranych podczas kolonoskopii wycinków. Wtedy będzie można stwierdzić czy nie ma tam np. zapalenia mikroskopowego.

Ale generalnie przy IBS wyniki badań takich jak gastroskopia czy kolonoskopia, wychodzą prawidłowe.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1104
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 27 wrz 2013, o 12:34

A ja szłam na to badanie z myślą zeby tylko coś wykrylo... wiem ze to glupie ale nie chcialam miec mysli ze to jednak ten cholerny IBS. A jednak to jest najbardziej prawdopodobne. Brałam antybiotyk na te zmiany nadżerkowe ale to juz jakiś czas temu, czy to coś dało? nie wiem, jesli chodzi o samopoczucie to raczej nic nie zmienilo ani na lepiej ani na gorzej. Pidzamka a ty chcesz mieć na żywca robiona tą kolonkę czy poprostu takiego lekarza wybralas który chce to zrobić na w ten sposob? bo chyba zawsze mozna domagac sie znieczulenia. Masz w szpitalu? Ja miałam robione prywatnie, pod znieczuleniem i bylam bardzo zadowolona z personelu. Uwazam ze jesli sie zapaci, ma sie o wiele lepsze warunki wykonania badania, uwazaja na ciebie i wg. W szpitalu roznie bywa. wiadomo ze trzeba zaplacic ale mysle ze zdrowie wazniejsze od pieniazkow. Jedyny bol odczuwalam przy zgięciach jelit, ale tylko raz intensywny bol. A jestem rowniez osoba szczuplutka przed 25 rokiem życia. Raczej nie bede wykonywac juz wiecej badan w tym kierunku, tzn. zwiazanych z jelitem cienkim itp bo poprostu to nie ma sensu. jest jeszcze szereg badn ktore mozna robic do konca zycia ale to nie na moje zdrowie, budżet i czas. Myslalam ze może jest jeszcze jakies konkretne badanko do zrobienia zmierzajace w tym kierunku moich objawow. I pytanko jeszcze do was, czy bierzecie jakies tabletki na gazy jelitowe wzdecia itp? ulgix max np? espumisan? moimi najgorszymi objawami sa wlasnie te przypadlosci no i ze samopoczucie rano i w nocy. z rana slabe biegunki. i drugie pytanko jaką diete stosujecie? jakie moge jesc rzeczy aby zmniejszyc te wszystkie objawy gazow, wzdec. Chodzi mi o konkretne produkty i tez jakie posilki mozna przygotowywac. Wiem ze te pytania powinny byc w innych dzialach ale prosze o odp. pozdrawiam.
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: kolonoskopia

Postprzez kulka » 28 wrz 2013, o 10:11

Jar0 napisał(a):Dasz radę :)Ja miałem 4 kolonki w ciągu niecałego roku, da się? Da. Dwie miałem w znieczuleniu a dwie bez. Te bez też dało się wytrzymać tym bardziej, że badanie zazwyczaj przebiega sprawnie i szybko :)

Swoją drogą mój stan powoduje, że też myślę o kolejnej...


woow to weteran kolonoskopii z Ciebie... ;)

ważniejsze od mojego wielkiego strachu jest chęć dowiedzenia się czy tam coś jest nie tak co trzeba wyleczyć więc zagryzę zęby wypnę pupę i wytrzymam... chyba... ;)
Avatar użytkownika
kulka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 13:56
Lokalizacja: 3miasto
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki osłabienie przelewanie wzdęcia mdłości

Re: kolonoskopia

Postprzez kulka » 28 wrz 2013, o 10:26

mimi20 ja mam możliwość prywatnie pod narkozą zrobić to badanie ale u kogoś obcego... po rozmowach z wieloma osobami przekonana zostałam że może warto jednak dać zrobić ją mojej gastro która zna objawy wie jak się boję i mam nadzieję że nie okaże się rzeźnikiem tylko zrobi tak bym najmniej przy tym cierpiała. ponadto chcę Jej powiedzieć że jeśli bym nie wytrzymała bólu (różnie bywa nie wiem jak będzie ze mną) to żeby nie robiła na siłę i wtedy pójdę prywatnie ze znieczuleniem.
Avatar użytkownika
kulka
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 13:56
Lokalizacja: 3miasto
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki osłabienie przelewanie wzdęcia mdłości

Re: kolonoskopia

Postprzez Jacek » 28 wrz 2013, o 10:40

mimi20 napisał(a):I pytanko jeszcze do was, czy bierzecie jakies tabletki na gazy jelitowe wzdecia itp? ulgix max np? espumisan? moimi najgorszymi objawami sa wlasnie te przypadlosci no i ze samopoczucie rano i w nocy. z rana slabe biegunki. i drugie pytanko jaką diete stosujecie? jakie moge jesc rzeczy aby zmniejszyc te wszystkie objawy gazow, wzdec. Chodzi mi o konkretne produkty i tez jakie posilki mozna przygotowywac. Wiem ze te pytania powinny byc w innych dzialach ale prosze o odp. pozdrawiam.


Niestety, ale gazy i wzdęcia to jeden z objawów IBS i nie da się ich wyeliminować, a już na pewno nie lekami na bazie Simeticonu (Ulgix i Espumisan zawierają tą samą substancję czynną - właśnie Simeticon).

Na pewno powinnaś wyeliminować słodycze (powodują fermentację a przez to powiększają wzdęcia), oraz produkty wzdymające takie jak cebula, kapusta, kalafior itp.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1104
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 28 wrz 2013, o 15:28

Aha. jesli robic ci bedzie kolonke osoba dobrze znana to ok, a mi bardziej chodzilo o szpital, idziesz na oddzial, lekarze maja cie tam totalnie gdzies bo takie bdanie jest robione co tydzien wielu osobom. daj znac jak bedziesz po badaniu i co wykazalo :)no tak. duzo tez czytalam o tych dietach, slodycze, napoje gazowane, przyprawy ostre itp zle wplywaja na te moje dolegliwosci. a pijecie moze herbatke miętową? co jadacie na sniadanko czy obiadek? myslalam zeby kupic sobie manti w plynie bo podobno jest dobre na gazy ale tez nie wiem czy w naszym przypadku cos daje.
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: kolonoskopia

Postprzez pidzamka81 » 28 wrz 2013, o 21:19

mimi20- ja jednak namawiam cię na kontrolną gastroskopię. Jesli miałaś nadżerki to zwykłe leczenie antybiotykami nie pomoże. Leczenie trwa minimum pół roku, głównie lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy.
Miałaś sprawdzone gastroskopią czy nadżerki znikły? Miałaś robione w gastroskopii wycinki???
Co do kolonoskopii ja na razie jej nie muszę robić. Leczę żołądek i na razie muszę przyznać że po zmianie leków na silniejsze biegunki ustały ( nie chcę zapeszyć)
Podobnie jak ty wieczorami mam wzdęcia i gazy, to jeden z objawów choroby żołądka.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
pidzamka81
 
Posty: 115
Dołączył(a): 4 lip 2013, o 22:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: nawracające biegunki

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 16 paź 2013, o 20:22

Nie miałam pobranego wycinku hispotatologicznego poniewaz lekarz stwierdzil ze nie ma sensu go pobierac jesli jelita sa zdrowe. jesli chodzi o gastro to nie mialam drugi raz tego badania, nie wiem czy zmiany nadzerkowe dalej sa mialam przepisany antybiotyk. jak na razie odpuszczam sobie tego typu badania poniewaz nie ma sensu robic po dwa razy tego samego, np po co komus robic 4 kolonoskopie?
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości