kolonoskopia

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Re: kolonoskopia

Postprzez Jar0 » 27 sie 2013, o 09:27

Laremid przed kolonoskopią? Bardzo zły pomysł.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: kolonoskopia

Postprzez Jacek » 27 sie 2013, o 10:44

Ale przed gastroskopią może być, jeśli jest wzięty odpowiednio wcześnie (czyli poprzedniego dnia wieczorem, nie później)
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1104
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 27 sie 2013, o 21:37

dasz rade. Bede trzymala za ciebie kciuki. To badanie jest dla swojej wiedzy czy jest wszystko ok, wiec lepiej je zrobic... Napisz jak bedziesz po badaniu.
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: kolonoskopia

Postprzez pidzamka81 » 31 sie 2013, o 10:23

Mimi ja jestem już po gastroskopii. mam nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka i mam nadzieję że to jest przyczyna moich problemów.
Teraz jak już mam diagnozę myślę że chyba sobie daruję kolonoskopię, przeleczę ten żołądek i jak mi po kilku miesiącach nie przejdzie to poprosze o kolejne skierowanie i zapiszę się znów na kolonoskopię. Zobaczę jeszcze co we wtorek powie moja lekarka, ale nie chcę robić kolonoskopii bo bardzo się jej boję. Zrobię ją w ostateczności jak nic nie pomoże.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
pidzamka81
 
Posty: 115
Dołączył(a): 4 lip 2013, o 22:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: nawracające biegunki

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 9 wrz 2013, o 10:14

Hej. Mam kolonoskopię w tym tygodniu i mam do was pytanie. Będę pić taki preparat jak moviprep - jest on podobno o niebo lepszy od fortransu i zamiast 4 saszetki jak w tym preparacie wypija sie tylko 2 moviprep. i moje pytanie jest takie, bo mam ta kolonke o 18.00 czy nalezy wypić obie saszetki dzien przed i potem kolejny dzien do 18.00 na czczo, czy można wypić jedną saszetkę dzien przed np. o 18.00 i jedną rano albo przed południem. oczyszczą sie całkowiecie wtedy jelita do 18.00?
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: kolonoskopia

Postprzez Jar0 » 9 wrz 2013, o 11:10

http://cdn.salix.com/moviprep/assets/pd ... polish.pdf tutaj można znaleźć informacje iż:
Dawka dwudniowa: Wieczorem w przeddzień kolonoskopii wypić pierwszy litr
roztworu MoviPrep w przeciągu 1 godziny (jedna szklanka 240 ml co 15 minut), a
następnie wypić 480 ml czystego płynu. Następnie rano w dniu kolonoskopii wypić
drugi litr roztworu MoviPrep w ciągu 1 godziny, a następnie 480 ml czystego płynu,
co najmniej na godzinę przed rozpoczęciem kolonoskopii. (2)


Od siebie jeszcze polecam picie więcej płynów niż jest w tej ulotce opisane. Teoretycznie im więcej się wypije tym lepiej. Polecam również wszelkie klarowne soki (jabłkowy, winogronowy) żeby nie paść z braku cukru ;)W dzień kolonki również dobrze jest wypić preparat możliwe wcześnie przed badaniem, żeby nie mieć problemów z chodzeniem do toalety w trakcie dojazdu na badanie :D
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 10 wrz 2013, o 14:12

dzieki wielkie za linka ;)juz wszystko wiem ;)
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: kolonoskopia

Postprzez mimi20 » 27 wrz 2013, o 01:39

dobry wieczor. Bylam tydzien temu na kolonoskopii o ktorej myslalam juz od 2 lat poniewaz bylam pewna ze cos moze bys zlego z moimi jelitami, odczuwam duzy dyskomfort kazdego dnia i mialam rozne mysli w glowie. Kolonoskopia, badanie nieprzyjemne ale da sie przezyc. Co sie okazalo moje jelitka sa calkowicie zdrowe, kompletnie nic zlego i wszystko jest tak jak powinno byl. Jestem w szoku bo tego sie nie spodziewalam. Gastroskopia 2 lata temu tez wyszla dobrze, jedynie zmiany nadzerkowe a helicobakter ujemny. Moje pytanie - to oznacza ze to na 100 proc zespol jelita drazliwego?
mimi20
 
Posty: 120
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: kolonoskopia

Postprzez pidzamka81 » 27 wrz 2013, o 09:34

hey
cieszę się że kolonoskopia niczego nie wykazała.
Mam jednak do ciebie pytanie? czy wyleczyłaś już te nadżerki w żołądku? Bo zapalenie żołądka, szczególnie przewlekłe, może powodować bóle, biegunki i zaparcia i inne podobne objawy jak przy ZJN.
ja jestem w trakcie leczenia NOlpazą 40 mojego żołądka, pomimo tego gastrolog nie wykluczył u mnie ZJN, często bowiem różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe współistnieją z ZJN.
MOże skoro źle się czujesz nadal warto byłoby znów zrobić gastroskopie i zobaczyć w jakim stanie obecnie jest Twój żołądek, namawiam też do pobrania wycinków z nadżerek do badania histopatologicznego.
U mnie jest aktywne, przewlekłe i do tego zanikowe, pomimo tego dostałam leki IPP ( chociaż czytałam że przy zanikowym raczej nie powinno się ich podawać, jednak przy nadżerkach jest to konieczne). Póki co ufam gastrologowi i zobaczymy co z tego wyjdzie dalej.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
pidzamka81
 
Posty: 115
Dołączył(a): 4 lip 2013, o 22:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: nawracające biegunki

Re: kolonoskopia

Postprzez Jar0 » 27 wrz 2013, o 10:05

Ja powiem tak, przed każdym badaniem modliłem się o to, żeby nie było żadnych znaczących zmian makroskopowych. Jeśli nie ma żadnych polipów czy innego paskudztwa to można nieco odetchnąć jednak nie jest to żaden dowód na to że to ZJD. Obraz jelita nie wyklucza jeszcze innych chorób ale najgorsze chyba można już teraz odrzucić co jest niewątpliwym plusem :)Potrzebne jest jeszcze badanie hist-pat. No i wypadałoby sprawdzić jelito cienkie ale nie tylko fragment dwunastnicy ale i dalsze odcinki. Dopiero po wykluczeniu wszelkich innych chorób można mówić o ZJD.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości