Nietolerancja laktozy

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Roseberry » 17 kwi 2014, o 13:43

Krzych napisał(a):W przetworach mlecznych jej nie ma, ale śladowe ilości jakieś na pewno są. Co to dokładnie jest ten enzym czy coś?

Laktaza to enzym, który w organizmie naturalnie rozkłada laktozę. Jest dostępny enzym laktaza w tabletkach (60 szt. za ok. 30 zł), bierze się go, gdy chce się zjeść coś z laktozą. Uzupełnia on niedobór naturalnej laktazy, dzięki czemu objawy nietolerancji się nie pojawiają.
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Krzych » 17 kwi 2014, o 14:38

Dzięki. Chyba spróbuję sobie to brać bo mam przetwory mleczne w wielu posiłkach. Ta laktaza chyba nie może mieć żadnych negatywnych skutków nie?
Avatar użytkownika
Krzych
 
Posty: 416
Dołączył(a): 10 mar 2014, o 21:35
Wariant IBS: Utrudniający życie
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: Wzdęcia, parcia, kolki

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Roseberry » 17 kwi 2014, o 17:55

Nie ;)Dla mnie to za drogi interes ;p, wolę już zrezygnować z mleka.
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Jar0 » 17 kwi 2014, o 20:06

Ja bym również polecał odstawić. Miesiąc bez jakiegoś pokarmu to wcale nie jest jakieś super trudne przedsięwzięcie, a obserwacje mogą być bezcenne :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Krzych » 17 kwi 2014, o 21:44

Nie piję mleka i nie będę po tym co mi się po nim dzieje. Ale spożywam dużo przetworów mlecznych, które niby nie mają laktozy ale trochę na pewno tam zostaje, może ta laktaza też troszkę polepszy mi trawienie tych pokarmów. A drogi interes to chyba nie jest jak 60 kapsułek kosztuje 28 zł. 3 dziennie i wychodzi 40 zł miesięcznie. Spróbować nie zaszkodzi.
Avatar użytkownika
Krzych
 
Posty: 416
Dołączył(a): 10 mar 2014, o 21:35
Wariant IBS: Utrudniający życie
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: Wzdęcia, parcia, kolki

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez stripped » 18 kwi 2014, o 08:29

Jak spożywasz przetwory mleczne to nie wierzę, że nie ma w nich laktozy :PPamiętaj, że choć nietolerancja laktozy jest bardziej powszechna to można być uczulonym nie tylko na nią, ale również na białka mleka (bodajże na kazeinę).
Rzeczywiście enzym ten nie był jakoś szczególnie drogi. Myślę, że jak ktoś chce spożywać mleko czy w ogóle produkty mleczne (miałam taki okres, że nie wyobrażałam sobie bez nich życia, a tu trzeba było WSZYSTKO odstawić - od jogurtów, po twarożki, serki topione, sery żólte- wszystko + uważać na to, co się je na mieście - zupy zaciągane śmietaną, jogurtem, ser w farszu, mleko w naleśnikach) to zainwestowanie w te tabletki nie jest złym wyborem. Ja mam nadal je w szafce, niestety prawdopodobnie się przeterminują (o ile już się nie przeterminowały), bo jednak nie są mi potrzebne ;)
Avatar użytkownika
stripped
 
Posty: 324
Dołączył(a): 23 lut 2014, o 22:54
Lokalizacja: Gdańsk
Wariant IBS: wciąż nad tym pracuję
Początek choroby: 2010
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, gazy, zgaga, bóle brzucha, biegunki

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Roseberry » 18 kwi 2014, o 08:41

Może i nie są drogie, jak ktoś nie musi latać po kilku innych specjalistach i brać siatę leków :P

U mnie dziś serek wiejski na śniadanie zamiast mleka i objawy mniejsze niż po mleku, ale niestety nadal. Chyba faktycznie mi to nie służy. Jutro sobie zrobię domowy test na nietolerancję: wypicie mleka i potem mierzenie glukozy (mam glukometr) co 30 min przez 2 h. Zobaczymy co wyjdzie ;)
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Jacek » 18 kwi 2014, o 11:50

Roseberry napisał(a):Jacku, a na jak długo powinno się odstawić te produkty, żeby sprawdzić czy jest nietolerancja? 1- 2 tyg.? Domyślam się, że im dłużej, tym lepiej, ale trochę ciężko mi będzie ;)


Nie jestem w stanie podać Ci czasu po jakim sprawdzenie nietolerancji byłoby miarodajne.
U mnie nie było problemu, bo po porostu nie lubię mleka, białych serków itp. :)Za to bardzo brakuje mi słodyczy :(

Zgodzę się z Jar0, że miesiąc to nie jest długi okres :)
Generalnie przy IBS w pierwszej kolejności zaleca się odstawienie mleka i jego przetworów. Dlatego dziwę się, że niektórzy, mając problemy ze wzdęciami, biegunkami i przelewaniem, nadal nie wyrzucają ich ze swojej diety.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Krzych » 18 kwi 2014, o 13:55

No i nie było w aptece, na zamówienie po świętach. Żeby durnej laktazy nie było a aptece, jak 70% społeczeństwa nie toleruje/słabo toleruje laktozę. Ale te statystyki są pewnie tyle warte co te mówiące o tym, że 40% społeczeństwa ma IBS. Wielkich zmian mi to nie przyniesie bo przed przejściem na dietę wegetariańską nie miałem w ogóle przetworów mlecznych w diecie i nie czułem się lepiej niż teraz. Ale zawsze warto spróbować. Każdy małe polepszenie jest ważne.
Avatar użytkownika
Krzych
 
Posty: 416
Dołączył(a): 10 mar 2014, o 21:35
Wariant IBS: Utrudniający życie
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: Wzdęcia, parcia, kolki

Re: Nietolerancja laktozy

Postprzez Roseberry » 18 kwi 2014, o 15:52

Jacek napisał(a):Zgodzę się z Jar0, że miesiąc to nie jest długi okres :)
Generalnie przy IBS w pierwszej kolejności zaleca się odstawienie mleka i jego przetworów. Dlatego dziwę się, że niektórzy, mając problemy ze wzdęciami, biegunkami i przelewaniem, nadal nie wyrzucają ich ze swojej diety.

Jak ktoś uwielbia nabiał, to miesiąc jest bardzo długim okresem :)
Tak, tylko co, jeśli wzdęcia i przelewanie mają niewiele wspólnego z nabiałem i pojawiają się po większości posiłków? :(
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości