Błonnik. Jak i gdzie?

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Jar0 » 9 paź 2011, o 20:07

Żeby nie przedłużać - wszyscy słyszeli jaki ten błonnik jest wspaniały. Sprawdziłem na sobie i faktycznie muszę stwierdzić, że wzbogacenie diety w błonnik (w moim przypadku spożycie błonnika na dobę wynosiło maksymalnie z 10g) przyniosło sporą poprawę w komforcie życia. Dolegliwości nie zniknęły ale zdecydowanie poprawiła się praca jelit i częstość awarii. W zasadzie jeszcze jakiś czas temu miewałem ostre biegunki bez przyczyny, teraz jeśli mam biegunkę to sam sobie na nią muszę zapracować (stresem, przejedzeniem).

Jeśli ktoś, tak jak ja kiedyś zaniedbywałem spożywanie błonnika, zalecam modyfikację diety. Wprawdzie ja nie zmieniłem drastycznie nawyków żywieniowych tylko dołączyłem do posiłków (lub między posiłkami) produkty zbożowe.

Od siebie polecić mogę bezpośrednie spożywanie otrębów pszennych (ja jadam je z jogurtem jakimkolwiek). To zdecydowanie najszybsza metoda spożycia "pigułki" z błonnikiem. Wada? Otręby smakują jak trociny. Ja jednak wolę się przemęczyć trochę bo działanie jest tego warte.

Tutaj moja prośba. Macie jakieś "przepisy" na posiłki z błonnikiem? Mówię o czymś co zawiera go sporo (np zjedzenie docelowo 60g błonnika dziennie jest dość trudne, wystarczy to szybko przeliczyć a mi nie uśmiecha się zjadanie 5kg pieczywa).

Edit. Dziwi mnie jedna sprawa. Na wiki jest napisane że spożywanie błonnika pomaga (co i ja stwierdziłem na sobie) a w wielu "specjalistycznych" dietkach na biegunki jasno jest określone, że spożywanie otrębów jest niewskazane ponieważ to podrażnia jelita :|
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 907
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Przemek » 13 paź 2011, o 09:45

No właśnie, to trochę dziwne. Ilekroć czytałem poradniki dla biegunkowców, to wszędzie pisało, żeby unikać spożywania błonnika. Jeśli chcesz dużą dawkę błonnika, to polecam Colon C, ja go stosuję od kilku lat i stał się moim nieodłącznym składnikiem diety =) To bardzo duża porcja błonnika a do tego probiotyków i prebiotyków - mnie bardzo pomaga na regularne wypróżnianie i ogólnie pracę jelit.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1009
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Jar0 » 14 paź 2011, o 09:29

Spróbuję na pewno. Zobaczymy czy to coś da chociaż jest to chyba lek na zaparcia a nie na biegunki (mi zaparcia również się zdarzają choć to rzadkość). Jednak im więcej tabletek tym gorzej dlatego wolałbym szukać jeszcze jakiegoś wydajnego źródła błonnika. Nie pozostaje chyba nic innego jak wcinać trociny :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 907
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez pietre » 7 sty 2012, o 10:29

Co do błonnika to powiem tak. Ponieważ mam uchyłkowatość, to biegunki, wzdęcia i zaparcia występują na przemian, jednak biegunki nie zbyt często. Przeważnie, mają miejsce wtedy gdy się mocno zestresuję, lub podjem coś co mi szkodzi np. fast foody. Też czytałem o tym błonniku i zacząłem jeść otręby. Efekt był natychmiastowy - w postaci biegunki. Czytałem o ludziach, którzy stosują dietę Dunkana i tam też są przewidziane otręby. Dużo osób wypowiadało się, że po nich ma biegunki. Także, moim zdaniem otręby przyśpieszają trawienie w jelitach i jeśli o mnie chodzi, to z nich zrezygnowałem.
Avatar użytkownika
pietre
 
Posty: 59
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 10:14
Lokalizacja: Wlkp
Wariant IBS: Uchyłkowatość jelita grubego
Początek choroby: 0
Dolegliwości ogólnie: Burczenie

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Przemek » 7 sty 2012, o 10:32

Może nie trawienie, ale pasaż przetrawionych treści pokarmowych po jelitach. W przypadku błonnika stosuje się analogię do "miotełki", która czyści nasze jelita ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1009
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Jar0 » 7 sty 2012, o 10:52

Ja przez długi czas jadłem błonnik w postaci otrębów i to był początek okresu kiedy czułem poprawę w związku z pracą moich jelit. Po pewnym czasie odstawiłem je bo powodowały więcej szkody niż pożytku. Zdarzało mi się np. "zatkać" wieczorem otrębami a rano był koszmar w postaci bólu.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 907
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez scathlock » 7 sty 2012, o 13:42

Ja mam raczej wariant biegunkowy, ale po otrębach mi nigdy nic nie było. Swego czasu "spożywałem" Colon C, który przyniósł mi ulgę - ilość biegunek się zmniejszyła, a stolce były dużo bardziej w normie.
Nie wiem w jakiej formie spożywacie te otręby, ja sobie robiłem coś w rodzaju omletu: mieliłem otręby z jakimiś płatkami albo musli, dodawałem trochę mąki, cynamonu, wiórków kokosowych, 1-2 jajka, trochę wody i to wszystko na patelnię. Po paru minutach miałem z tego coś w rodzaju omletu czy placka.
Avatar użytkownika
scathlock
 
Posty: 118
Dołączył(a): 2 sty 2012, o 11:14
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: permanenta sraczka

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez 1x2x3 » 7 sty 2012, o 14:23

W moim przypadku duża ilość błonnika kończy się strasznymi skurczami tak jak u Jar0. Otręby czy płatki owsiane odpadają :/
Avatar użytkownika
1x2x3
 
Posty: 455
Dołączył(a): 3 lis 2011, o 15:34
Lokalizacja: Legionowo
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2003
Dolegliwości ogólnie: biegunki, kolki

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Jar0 » 7 sty 2012, o 14:28

Ja zazwyczaj jadłem otręby prosto z pudła do jogurtu bądź serka homogenizowanego. Kiedyś działały dobrze. Teraz ich unikam :D
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 907
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Błonnik. Jak i gdzie?

Postprzez Przemek » 7 sty 2012, o 15:16

Ja nie zauważyłem, żeby otręby przynosiły w moim przypadku jakieś wymierne korzyści =)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1009
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Następna strona

Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości