Karolina 30 lat

Zanim zaczniesz dyskusję na naszym forum, powiedz kim jesteś, skąd pochodzisz i czym się zajmujesz.
Odpowiedz

Karolina 30 lat

Postprzez Karolina » 18 paź 2016, o 09:05

Witam!
Z tej strony Karolina, lat 30, choruję od ok 3 lat. Problemy z żołądkiem zaczęły mi się na studiach, potem diagnoza - przewlekłe zapalenie żołądka i dwunatsnicy. Brałam inhibitory pompy protonowej - Anesteloc. Okresy lepsze i gorsze.
Nasilenie objawów poza żołądkowych , a więc przelewanie się, wzdęcia, ból jelit, niepełne wypróżnienie nastąpiło ok. 2 lata temu.
W zeszłym roku dostałam antybiotyk, który kompletnie mnie rozwalił. Silna kandydoza, schudłam do 45 kg przy 170 wzrostu. . Dodatkowo rozstałam się z partnerem po ponad 8 latach związku i zapadłam na nerwicę depresyjną (nie brałam leków, tylko psychoterapia).
Teraz ważę ok 55 kg, ale nie czuję się dobrze.
Nie jem produktów z latkozą, nie piję alkoholu, zero fastfood. Fakt, mam bardzo stresującą pracę, co pogłębia moje objawy jelitowe.
Avatar użytkownika
Karolina
 
Posty: 8
Dołączył(a): 18 paź 2016, o 07:44
Wariant IBS: mieszany
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: przelewanie, kilkikrotne wizyty w toalecie w ciągu dnia, uczucie ciężkości

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Jacek » 18 paź 2016, o 10:12

Witaj.

Studia faktycznie potrafią dać w kość. Coś o tym wiem, choć w moim przypadku problemy zaczęły się dużo wcześniej, więc nie miało to związku ze studiami.

Ciekawe, co to za antybiotyk tak Ci zaszkodził ? Brałaś osłonowo jakiś probiotyk podczas antybiotykoterapii ?
Stresująca praca na pewno jest dodatkowym czynnikiem nasilającym objawy. Nie masz możliwości, aby ją zmienić ?
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Karolina » 19 paź 2016, o 08:22

Antybiotyk brałam + osłona + kefir, zresztą był to antybiotyk "dojelitowy" aby nie drażnić żołądka. Przyznam, że odstawiłam go po 3 dniach (ogólnie jestem przeciwna antybiotykom, ale bardzo mnie rozkładało przed ważnym wyjazdem zagranicznym i dlatego się na niego zdecydowałam). Nigdy nie sądziłam, że można tak spustoszyć sobie florę bakteryjną.
Praca, hmm myślę poważnie nad zmianą, bo bardzo odbija się na moim zdrowiu (prawdopodobnie moje dalsze zawodowe losy rozstrzygną się w listopadzie).
W przyszłym tygodniu lecę na 5 dni do znajomych i obecnie stosuję dietę - kasza jaglana, gotowane warzywa i owoce. Zero nabiału, mięsa. Chcę uspokoić trochę jelita, bo boję się, że wyjazd będzie porażką,
Czy u Was też objawy nasilają się jesienią?
Avatar użytkownika
Karolina
 
Posty: 8
Dołączył(a): 18 paź 2016, o 07:44
Wariant IBS: mieszany
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: przelewanie, kilkikrotne wizyty w toalecie w ciągu dnia, uczucie ciężkości

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Jacek » 19 paź 2016, o 10:29

U mnie objawy nasilają się od czasu do czasu, ale nie zauważyłem żadnej przyczyny. Na pewno w moim przypadku nie ma to związku z porą roku.
Szkoda, że rezygnujesz z mięsa. W naszym przypadku lepiej nie zubażać diety bardziej niż jest to konieczne zwłaszcza, że czasem owoce lub warzywa mogą narobić więcej problemów jelitowych niż mięso.
To, że antybiotyk był dojelitowy (Xifaxan ?) i nie drażnił żołądka, nie miało wpływu na wyniszczenie flory bakteryjnej, która znajduje się w jelitach.
Może warto się zastanowić nad probiotykiem ? Wielu ludziom na forum pomogły dobrze dobrane probiotyki.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Karolina » 19 paź 2016, o 11:18

Na co dzień brać probiotyk? Z mięsa rezygnuję na parę dni. Jem pieczoną lub parowaną pierś z kurczaka/indyka i różne ryby.
Nie wiem czy nie odstawić w ogóle nabiału, tylko nie mam pomysłu czym go zastąpić?
Avatar użytkownika
Karolina
 
Posty: 8
Dołączył(a): 18 paź 2016, o 07:44
Wariant IBS: mieszany
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: przelewanie, kilkikrotne wizyty w toalecie w ciągu dnia, uczucie ciężkości

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Jacek » 20 paź 2016, o 12:03

Jeśli chodzi o probiotyki, to najczęściej popełnianym błędem jest zbyt szybka rezygnacja z jego stosowania. Sam tak robiłem przez długi czas - brałem probiotyk, po tygodniu stwierdzałem, że nie widzę rezultatów i odstawiałem. Dopiero ktoś mi podpowiedział, że trzeba stosować probiotyk przez co najmniej miesiąc, aby przyniósł pozytywne rezultaty. Chyba, że próbowany probiotyk daje od razu negatywne efekty, to nie ma sensu ciągnąć tego na siłę. Wtedy trzeba spróbować inny. U mnie np. Duo-Lactil powodował bóle brzucha i musiałem go odstawić.
Jaki probiotyk byłby najlepszy dla Ciebie, musisz przekonać się sama - metoda prób i błędów. Na forum kilka osób jest zadowolonych z SanprobiIBS. Dobry jest też Vivomixx (drogi, ale warty swojej ceny) - w moim przypadku sprawdził się bardzo dobrze, czy Dicoflor.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Karolina 30 lat

Postprzez pablos3744 » 20 paź 2016, o 15:18

Na mnie dziala SanprobiIBS i polecam
Avatar użytkownika
pablos3744
 
Posty: 615
Dołączył(a): 16 gru 2012, o 10:19
Lokalizacja: Lubelskie. Lat.21
Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Karolina » 21 paź 2016, o 06:47

Dzięki. A czy jest jakiś naturalny proboiotyk? Żeby się nie szprycować chemią?
Avatar użytkownika
Karolina
 
Posty: 8
Dołączył(a): 18 paź 2016, o 07:44
Wariant IBS: mieszany
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: przelewanie, kilkikrotne wizyty w toalecie w ciągu dnia, uczucie ciężkości

Re: Karolina 30 lat

Postprzez Jacek » 21 paź 2016, o 12:37

Ważne, żeby probiotyk był skuteczny, a to czy jest naturalny, czy nie, to sprawa drugorzędna. Z naturalnych, kiedyś próbowałem coś takiego jak JoyDay, ale miałem po nim wzdęcia i musiałem zrezygnować.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1109
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Karolina 30 lat

Postprzez incognito » 25 paź 2016, o 17:49

Naturalny probiotyk to kefir, ale 90% tego co mamy dostępne w sklepach to coś o smaku zbliżonym do śmietany...
Spróbuj kefiru "Tola" 400g z Biedronki. Warunek: tylko w plastikowej BUTELECZCE (z napisem "GĘSTY") !!!
Polecam spożyć pod koniec daty ważności - nabiera wtedy swoich właściwości ;)
Avatar użytkownika
incognito
 
Posty: 15
Dołączył(a): 1 maja 2016, o 14:11
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: nawet da się żyć, bywało gorzej


Odpowiedz

Powrót do Przedstaw się

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość