Serotonina, neuroprzekaźniki w jelitach

Czyli wszystkie rozmowy nie związane z tym, co nam doskwiera.

Serotonina, neuroprzekaźniki w jelitach

Postprzez Tomaszekkk » 23 paź 2016, o 19:09

Hej, ostatnio znalazłem kilka ciekawych informacji na temat jelit, które są jak układ nerwowy i odpowiadają za produkcję serotoniny oraz jej transport.
Tutaj ciekawy artykuł: http://www.newsweek.pl/nauka/twoj-drugi-mozg,54470,1,1.html

"Jak dowiodły dalsze badania, winowajcą jelitowych katuszy może być serotonina, neuroprzekaźnik, który odgrywa ważną rolę również w mózgu. W jelitach gra on pierwsze skrzypce. Jest nie tylko głównym nośnikiem informacji między tamtejszymi komórkami nerwowymi, ale także kurierem między jelitami a mózgiem. Jeśli pojawia się go za dużo, zostaje szybko usunięty z jelit przez specjalne molekuły – transportery serotoniny (SERT). Problemy pojawiają się wówczas, gdy ten mechanizm nie działa. Wtedy nadmiar serotoniny może prowadzić do chorób jelit. Naukowcy ustalili, że osoby z zespołem jelita drażliwego mają za mało transporterów serotoniny, a wciąż podwyższony jej poziom w końcu wywołuje stan zapalny. Alarmujące informacje o tym stanie wędrują do mózgu, powodując wzrost napięcia oraz nieustanne pogarszanie nastroju chorego. To zaskakujące odkrycie ma szansę zaowocować nowymi lekami, regulującymi poziom serotoniny w „drugim mózgu”. Nad jelitowymi antydepresantami pracują już firmy farmaceutyczne Novartis i GlaxoSmithKline."

Tutaj ciekawy film: https://www.youtube.com/watch?v=jreFHeZC4ac
Według tego filmu zrozumiałem, że u osób ZJD wytwarza się za mało serotoniny, dopaminy oraz melatoniny.

Sam mam poza ibs problemy z snem oraz delikatnie mówiąc z dobrym nastrojem. Zastanawiam się czy taki suplement diety jak 5HTP, który podnosi poziom serotoniny może pomóc? Jeśli poprawi się samopoczucie oraz spanie, to może wtedy jelita zaczną też pracować inaczej.
Czy ktoś z was posiada większą wiedzę na temat neuroprzekaźników w jelitach lub ma dostęp do jakiejś literatury na ten temat?
Ja rozumiem to tak, że mając ZJD w jelitach może wytwarzać się za dużo lub za mało neuroprzekaźników, oraz są one tylko częściowo transportowane do mózgu stąd złe samopoczucie itp.
Avatar użytkownika
Tomaszekkk
 
Posty: 1
Dołączył(a): 23 paź 2016, o 12:12
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 0
Dolegliwości ogólnie: wszystko

Powrót do Wolne rozmowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot], Google [Bot] i 0 gości