smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepisy

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepisy

Postprzez olinka » 19 lip 2012, o 11:33

Moi drodzy pytaliście jak wygląda mój jadłospis ,co jem by uniknąć E621,podam Wam więc m.in kilka przepisów ,moich ulubionych...
Nad śniadaniami nie będę się zbytnio rozpisywać ,gdyż zazwyczaj jest to kilka jajek przepiórczych (ale to dlatego że po prostu bardziej mi smakują niż kurze),do tego pomidorek ,kilka rzodkiewek,czasem bułeczka żytnia,nieraz urozmaicam sobie kawałkiem sera pleśniowego.
Więcej pisania mam jeśli chodzi o obiady :)
Jedno z moich ulubionych to (jak już pisałam w innym dziale )jest "chińskie" własnej roboty.Czyli podsmażone kawałki piersi kurczaka do tego dorzucam mrożoną mieszankę chińską,sól pieprz do smaku,jak chcę wersje bardziej hard dodaje ostrej papryki z firmy (dary natury bo bez chemii) dodaje też OBOWIĄZKOWO to :
http://smaknatury.com.pl/product_info.p ... cts_id/430
,jest to genialne połączenie sezamu,prażonej cebulki i maku,nadaje mojej chińszczyźnie niepowtarzalny smak,naprawdę polecam! można spożywać z makaronem sojowym ,chociaż ja osobiście wolę z makaronem gryczanym "soba".

Drugie moje ukochane danie jest dla smakoszy szpinaku,czyli szpinakowe spaghetti. :mrgreen:
Ja najbardziej lubię akurat ten mrożony w tafli,i tradycyjnie roztopić na odrobinie masła, dodać jajko,trochę jogurtu naturalnego ,sól pieprz i czosnek, podaję z makaronem szpinakowym. szybko się robi ,powstaje pychota :)

a to dla osób które uwielbiają wszelkiego rodzaju panierki czyli schaby czy piersi a'la kurczaczki mc'nugets otóż zamiast kupować panierki
robię ją sama: bułkę zmieszać z przyprawami np z mieloną papryką,curry,mieszam wszystko razem i jest pycha panierka.(oczywiscie tymi z firmy dary natury te bez chemii)

generalnie można powiedzieć ,że gotuje praktycznie wszystko czyli od gołąbków,po bigos,flaki ,fasolkę po bretońsku,wszelkie zupy ,po prostu nie dodaje sztucznych przypraw, bo uważam ,że wystarczą zioła i naturalne przyprawy zamiast ulepszaczy smaku i gotuje np.tradycyjne zupy czyli rosół,pomidorową,grzybową,fasolową itp.. do tych kapustnych i fasolowych zup zawsze daje sporo kminku i majeranku aby usprawnić trawienie i nie wywoływać wzdęć.Sukcesywnie co jakiś czas dodam Wam jakiś przepisik:) a że uwielbiam gotować to pewnie niebawem coś nowego wrzucę ;)
Avatar użytkownika
olinka
 
Posty: 22
Dołączył(a): 11 lip 2012, o 10:48
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 2007
Dolegliwości ogólnie: bóle,wzdęcia,zaparcia

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez Jar0 » 23 sie 2012, o 13:10

Forum jakoś ucichło ostatnio...

Ja już prawie na 90% jestem pewien, że większość "agresywnych" objawów mojego IBSu powodowały właśnie przyprawy (te z glutaminianem). Oczywiście to nie przyczyna problemów bo nadal mam inne dolegliwości ale po całkowitym odstawieniu śmieciowego jedzenia oraz przypraw z glutem, nie zdarzają mi się już ostre biegunki ani wzdęcia po jedzeniu. Polecam wypróbować taką strategię bo u mnie glut działa w zasadzie tak mocno jak kawa - godzina lub 2 po spożyciu potrzebna pilna wizyta w toalecie.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1375
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez piter » 23 sie 2012, o 15:59

Ja tak jak opisywałem wcześniej dawno odstawiłem GS w moim przypadku podrażniał układ pokarmowy. Za jego pomocą przemycane są bakterie Listerii do naszego organizmu - masiakra normalnie.
Avatar użytkownika
piter
 
Posty: 201
Dołączył(a): 13 mar 2012, o 13:29
Lokalizacja: Wrocław
Początek choroby: 0

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez Jar0 » 23 sie 2012, o 16:04

Ja zawsze twierdziłem, że te wszystkie gadki na temat chemii w jedzeniu to jakieś bzdury bezmyślnie powielane przez kolejnych fanatyków zdrowego jedzenia ;)Nadal nie będę kupował rzodkiewki za 100 zł sztuka ale z tej przyprawianej chemii zrezygnowałem i na razie widzę, że to było dobre posunięcie. Podobny wniosek jak Ty piter mogę z tego wyciągnąć - ta chemia mocno podrażnia układ pokarmowy.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1375
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez scathlock » 23 sie 2012, o 21:09

Ja zauważyłem poprawę, gdy odstawiłem wszelkie sosy w proszku - a używałem ich przeważnie codziennie do obiadu. W nich też troszkę chemii siedzi.
Avatar użytkownika
scathlock
 
Posty: 125
Dołączył(a): 2 sty 2012, o 11:14
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: permanenta sraczka

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez Krzysiek » 23 sie 2012, o 22:18

Jar0 napisał(a):...ale po całkowitym odstawieniu śmieciowego jedzenia oraz przypraw z glutem, nie zdarzają mi się już ostre biegunki ani wzdęcia po jedzeniu.

Tak, ale powiedz, co dzisiaj NIE jest śmieciowym jedzeniem, skoro afera goni aferę. Afery rybna, suszowa, słoiczkowa i solna (to tylko z tych najnowszych), ryż z 2,5-krotnie przekroczoną normą ołowiu w Lidlu, "polski" czosnek z Wietnamu, wody mineralne (te najzdrowsze) z pierwiastkami promieniotwórczymi i naprawdę z tuzin innych tego typu spraw.

Najpierw było "nie jedzcie jajek, bo podnoszą cholesterol", później było "możecie jeść, bo podnoszą cholesterol - ale ten 'dobry'", a teraz już chyba ogólnie można jeść, bo jajka są zdrowe. Wody mineralne w butelkach - jednak złe (bisfenol A), a przecież od kiedy pamiętam było "pij przynajmniej 3 litry wody dziennie"... Nie chce mi się przypominać więcej tego typu spraw, bo aż ciarki przechodzą, ile człowiek się truł zanim cudownie go uświadomiono, a ile dzisiaj konsumuje zdrowych rzeczy, które za rok okażą się niezdrowe lub wręcz szkodliwe. Life... :)
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 22
Dołączył(a): 4 sie 2012, o 22:34
Lokalizacja: Nysa
Wariant IBS: MiX
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: Typowo dla ZJD - wzdęcia, gazy, zmęczenie, depresja...

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez Przemek » 4 wrz 2012, o 09:12

I jak tam Jar0? Widzisz dalsze plusy odstawienia chemii?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez Jar0 » 4 wrz 2012, o 10:54

Zdecydowanie tak. Nie pamiętam już kiedy miałem ostrą biegunkę bezpośrednio (1-2h) po jedzeniu. Ostatnio w ogóle jestem na ostrej diecie (makaroniki, lekkie mięso, zero nabiału) i jest nieco lepiej aczkolwiek do ideału brakuje sporo.

Ostatni raz problem po jedzeniu miałem w sumie miesiąc temu jak zjadłem pizzę z glutaminianem. Godzinę po zjedzeniu leciała ze mnie woda :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1375
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: smacznie i bez chemi,czyli bez glutaminianu sodu-przepis

Postprzez Przemek » 4 wrz 2012, o 11:35

Hmmm. Zobaczę czy przyniesie jakieś rezultaty jak wyplewię Candidę. Jeśli to nic nie da, to spróbuję na sobie restrykcyjną dietę z wykluczeniem chemii.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.


Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości