Dietetyk

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

Dietetyk

Postprzez mimi20 » 23 wrz 2015, o 19:22

Dobry wieczór. Czy ktoś z was zasięgał porady dietetyka przez dłuższy okres czasu? (opracowane jadłospisy, badania kontrolne itp.) Czy taka dieta pomogła komukolwiek? Zastanawiam się nad tą opcją ale dla większości osób to "wyłudzacze pieniędzy", ale słyszałam to tylko od osób postronnych, które nie były na takich wizytach :p więc proszę o radę. Pozdrawiam.
mimi20
 
Posty: 119
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: Dietetyk

Postprzez Jar0 » 23 wrz 2015, o 19:54

Jeśli już miałbym się decydować na coś takiego to tylko pod okiem kogoś, kto ma doświadczenie w leczeniu pacjentów z chorobami jelit. Gdzieś tam w szpitalach można spotkać dietetyków, którzy z chorymi mają styczność i którzy mają doświadczenie w tej materii. "Zwykły", "cywilny" dietetyk to moim zdaniem strata kasy tym bardziej, że nawet tutaj na forum można doczytać się skrajnie różnych opinii na temat szkodliwości i pożyteczności samych diet i poszczególnych pokarmów.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1342
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Dietetyk

Postprzez Jacek » 24 wrz 2015, o 11:18

Zgadzam się z Jar0 - jeśli dietetyk, to tylko taki, który ma doświadczenie z chorobami jelit. Inny może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.
Np. mi dietetyczka nie mająca pojęcia o IBS, próbowała wcisnąć tabletki pomagające usunąć nadmiar wody z organizmu. Przy moim permanentnym odwodnieniu - ręce opadają...
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1093
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Dietetyk

Postprzez fabiang » 24 wrz 2015, o 17:59

myśle że szkoda kasy, nie dobierze idealnie diety, każdemu coś innego służy, raz służy raz nie służy, czasami nie będziesz jeśc w stanie tego co zapisze.
Avatar użytkownika
fabiang
 
Posty: 17
Dołączył(a): 20 maja 2015, o 18:59
Lokalizacja: bydgoszcz
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 5
Dolegliwości ogólnie: walka nie poddaje się...

Re: Dietetyk

Postprzez Bonsai » 25 wrz 2015, o 08:07

Na facebookowym forum dot. SIBO sporo dziewczyn poleca Panią Monikę - z tlustezycie.pl - jednak trzeba wiedzieć, że razem z dietą dostaniemy listę kosztownych suplementów w które powinniśmy się zaopatrzyć.

Są dietetycy którzy układają diety pod jednostki chorobowe jakimi jesteśmy.
Jedną z takich osób jest Malgorzata Desmond (niestety do lutego na urlopie macierzyńskim) Centrum medyczne gamma http://www.cmgamma.pl/kontakt.
Sam nie korzystalem z jej usług - natomiast została mi polecona przez osobę która jest pod opieką dietetyczną Pani Małgorzaty.
Z tego co się dowiedziałem, dieta oparta jest na protokole autoimmunologocznym AIP - i w tym konkretnym przypadku przyniosła pozytywne rezultaty.

Takich dietetyków podejrzewam jest sporo w naszym kraju.

Można też samemu doszkolić się z zakresu najbardziej znanych diet w przypadku chorych jelit (FODMAP, SCD, GAPS, AIP) i próbować samemu wykluczać produkty.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Dietetyk

Postprzez mimi20 » 25 wrz 2015, o 09:34

Dziękuję za odpowiedzi. W moim przypadku wchodzi tylko opcja miejscowego dietetyka - chodzi głównie o koszty. Jest pewien dietetyk w mojej okolicy który w swojej ofercie określa pomoc w chorobach jelitowych. Analizuje on wagę, badania krwi, oraz na podstawie tygodniowego spożywania pokarmów tworzy jadłospis. Jest on również powiązany z lekarzami... Dlatego właśnie taki dietetyk mnie zainteresował...
mimi20
 
Posty: 119
Dołączył(a): 25 kwi 2013, o 10:04
Lokalizacja: Katowice
Wariant IBS: ciężki
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: wszystko i nic

Re: Dietetyk

Postprzez WiolkaKlaman » 31 mar 2016, o 05:36

Mój mąż chodzi i jesteśmy zachwyceni :)Dieta wspaniała, dietetyk kompetentny...Jest już pod opieką specjalisty jakieś 1,5 roku.
Avatar użytkownika
WiolkaKlaman
 
Posty: 4
Dołączył(a): 30 mar 2016, o 06:31
Wariant IBS: MIX
Początek choroby: 2012
Dolegliwości ogólnie: ZA DUŻO TEGO :d


Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości