Pełna diagnostyka

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Pełna diagnostyka

Postprzez Przemek » 9 kwi 2012, o 16:03

Jak to już wcześniej zakomunikowałem, postanowiłem zebrać pełną listę badań diagnostycznych, które mają na celu wykluczenie wszystkich innych źródeł naszych problemów przed ogólnym zdiagnozowaniem Zespołu Jelita Drażliwego. Listę chciałbym aktualizować na bieżąco w oparciu o Wasze doświadczenie, dlatego jeśli znacie jakieś badania, których nie uwzględniłem, to prosiłbym o komunikowanie mi o nich w tym temacie. Wstępna lista prezentuje się tak (mam nadzieję, że wspólnymi siłami wyczerpiemy ten temat):

Nasza lista diagnostyczna:

1. Badania stolca:
  • na występowania tzw. krwi utajonej
  • bakterii Clostridium Difficile
  • bakterie Salmonella i Shigella
2. Badanie na występowanie grzybów w układzie pokarmowym

3. Badania na występowanie pasożytów w układzie pokarmowym
  • Lambie

4. USG jamy brzusznej

5. Komplet badań wątrobowych

6. Badania trzustki

7. Gastroskopia z biopsją

8. Kolonoskopia

9. Badanie krwi:
  • CRP - pozwala wykryć m.in. stany zapalne (ale nie tylko).
  • występowanie bakterii Yersinia
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez piter » 10 kwi 2012, o 08:23

Ja miałem jeszcze robione badanie dodatkowe na bakterie, które wywołują biegunki Salmonella i Shigella.Potrzebowałem do książeczki SE
Avatar użytkownika
piter
 
Posty: 199
Dołączył(a): 13 mar 2012, o 13:29
Lokalizacja: Wrocław
Początek choroby: 0

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez Jacek » 10 kwi 2012, o 13:01

Dołożyłbym do tej listy badanie krwi na CRP - pozwala wykryć m.in. stany zapalne (ale nie tylko).

Jeśli chodzi o badanie w kierunku bakterii, to warto zbadać krew w kierunku bakterii Yersinia, a kał na obecność bakterii Clostridium Difficile.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1107
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez Przemek » 10 kwi 2012, o 14:04

Ok, lista zaktualizowana. Mam do Was pewne pytania, bo chciałbym wprowadzić pewną sensowną kategoryzację w naszej liście. Bo jak wiadomo bakterie/grzyby/pasożyty/itd./itp. mogą występować w różnych miejsach i można je diagnozować np. przez obecność w stolcu, we krwi (czym kolwiek innym). Dlatego chciałbym aby lista najpierw określała co stanowi przedmiot analizy (np. stolec, krew), a potem co jest poszukiwane. Dlatego teraz do Was pytania:

piter: co stanowiło przedmiot analizy dla diagnostyki bakterii Salmonella i Shigella? Chciałbym trzymać stałą konwencję w naszej liście ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez Jar0 » 10 kwi 2012, o 14:19

Ja mogę od siebie dodać, zamiast kolonoskopii można wykonać sigmoidoskopię.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sigmoidoskopia

Do badań krwi zaliczyć się powinny wszystkie badania z 2 profili: trzustkowego i wątrobowego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Badanie_biochemiczne_krwi
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1363
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez piter » 10 kwi 2012, o 16:11

Przemek napisał(a):Ok, lista zaktualizowana. Mam do Was pewne pytania, bo chciałbym wprowadzić pewną sensowną kategoryzację w naszej liście. Bo jak wiadomo bakterie/grzyby/pasożyty/itd./itp. mogą występować w różnych miejsach i można je diagnozować np. przez obecność w stolcu, we krwi (czym kolwiek innym). Dlatego chciałbym aby lista najpierw określała co stanowi przedmiot analizy (np. stolec, krew), a potem co jest poszukiwane. Dlatego teraz do Was pytania:

piter: co stanowiło przedmiot analizy dla diagnostyki bakterii Salmonella i Shigella? Chciałbym trzymać stałą konwencję w naszej liście ;)



Kał.Zrób najpierw wszystko co sie da z kału i krwi po co masz dziesięć razy nosić jak możesz tylko trzy ,a jak będzie wszystko ok to zabierz się do bardziej inwazyjnych badań i dobrze,abyś miał dobrego lekarza gastrologa.
Avatar użytkownika
piter
 
Posty: 199
Dołączył(a): 13 mar 2012, o 13:29
Lokalizacja: Wrocław
Początek choroby: 0

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez Przemek » 11 kwi 2012, o 20:30

piter napisał(a):Kał.Zrób najpierw wszystko co sie da z kału i krwi po co masz dziesięć razy nosić jak możesz tylko trzy ,a jak będzie wszystko ok to zabierz się do bardziej inwazyjnych badań i dobrze,abyś miał dobrego lekarza gastrologa.


Na takiego lekarza jeszcze nie trafiłem, ale jestem w trakcie poszukiwań. Odnośnie tego, co piszesz, żeby nie latać po 100 razy, to właśnie dlatego pytam Was o to, co stanowi przedmiot analizy, żeby wiedzieć o tym, co można przy okazji zbadać np. zanosząc stolec do badania krwi utajonej. Dla przykładu jeden gastrolog zlecił mi badanie kału na tę krew, ale już o innych nie wspomniał...
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez piter » 12 kwi 2012, o 09:06

Na pasożyty i bakterie Salmonella i Shigella kał trzeba oddawać trzy dni pod rząd.
Avatar użytkownika
piter
 
Posty: 199
Dołączył(a): 13 mar 2012, o 13:29
Lokalizacja: Wrocław
Początek choroby: 0

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez scathlock » 9 lis 2013, o 13:30

A co z alergiami pokarmowymi? Czy tego typu badań też nie warto wykonać?
Avatar użytkownika
scathlock
 
Posty: 125
Dołączył(a): 2 sty 2012, o 11:14
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: permanenta sraczka

Re: Pełna diagnostyka

Postprzez joaste » 10 lis 2013, o 07:56

Ja bym jeszcze dodała badanie na nadczynność tarczycy, która może powodować ciągłe biegunki oraz inne dolegliwośći, Czyli TSH, FT4 i FT3
Avatar użytkownika
joaste
 
Posty: 133
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 20:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle żoładka

Następna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości