Czy to IBS ?

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Czy to IBS ?

Postprzez buubi » 26 cze 2015, o 13:00

Witam

Od półtorej roku z nasilającym się natężeniem odczuwam dolegliwości takie jak: bóle brzucha opasujące, w sporej mierze w nadbrzuszu, częściowo pod żebrami i w prawym boku, bóle pleców i kręgosłupa jakby od brzucha, poniżej łopatek, po pewnym czasie doszło osłabienie oraz kał w kolorze toffi. Wszystkie badania jakie wykonałem (2 razu USG, morfologia, gastroskopia, kolonoskopia, próby wątrobowe, amylaza w krwi i moczu, RM i tomografia komputerowa brzucha i kręgosłupa) wyszły bez zarzutu. Problem w tym ze w/w objawy nasilają się z miesiąca na miesiąc. Kolonoskopia i gastroskopia nic złego nie wykazały (za wyjątkiem lekkiego stanu zapalnego w żołądku i przepukliny rozworu przełykowego ale lekarz powiedział że to ma w 80% gastroskopii)
Aminotransferazy, bilirubina, kreatynina, amylaza w krwi i moczu, lipaza, CRP i fosfotazę alkaliczną oraz markery AFP, CEA i CA 19-9 w normie. Podobnie krew utajona w kale ujemna, żelazo we krwi ok, OB <6, morfologia w porządku (w rozmazie czasami zdazrają mi się delikatne zmiany eozyno, neutro, bazo i mono, ale lekarz onkolog uznał że "taką mam urodę" tym bardziej, że ostatnie 3 morfologie wyszły już bez zarzutów). USG 2 razy w rocznym odstępie. Robiłem wcześniej jeszcze krew na lamblie
Jem zdrowo, małe posiłki i dość często, nie smażone, mało tłuste, nie jem surowych warzyw, zero alko i kawy, nie palę. Ewentualny stres wynika tylko z aktualnych problemów zdrowotnych. Praca - sporo siedzę tak za kółkiem jak i przed komputerem. Ogólnie od dobrych kilku lat staram się zdrowo trzymać - joga, rower, siłownia - no i niestety takie problemy mnie i tak zaatakowały :(
Brałem niegdyś tribux, debridat, duspatarin i ortanol, ale tak max miesiąc i może po prostu za krótko - teraz rodzinny powiedział że powinienem je brać kilka miesięcy to może wtedy pomogą. Do tego od kilku miesięcy jestem na wenlofaksynie antydepresancie, który nieco poprawił mi spokój ducha, ale fizyczne bóle są dalej.
Gastroenterolodzy po w/w badaniach uznali że mam IBS - nie wiem czy to dobra diagnoza, lekarze często diagnozują IBS, w momencie kiedy nie potrafią dotrzeć do właściwej przyczyny. A może rzeczywiście mam IBS. Już sam nie wiem, a sił brakuje by żyć, pracować nawet jak to pisze to ledwo siedzę. Może ktoś potwierdzić czy rzeczywiście moje objawy to IBS (nie wiem skąd te przewlekłe bóle pleców, kręgosłupa, żeber) ? Z góry dziękuję za wszelakie info
Avatar użytkownika
buubi
 
Posty: 3
Dołączył(a): 26 cze 2015, o 12:39
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 2012
Dolegliwości ogólnie: bóle brzucha, pleców i osłabienie ogólne

Re: Czy to IBS ?

Postprzez Bonsai » 26 cze 2015, o 13:19

Witaj na forum.

Bóle pleców i kręgosłupa nie są charakterystyczne dla IBS.
Rozjaśnienie kału i bóle podżebrowe mogłyby wskazywać że problem jest powiązany z wątrobą/woreczkiem żółciowym, jedyne co mi przychodzi to Lamblie (na lamblie wskazywać też mogą Twoje odchylenia eozynofili), syndrom Habba (ale tutaj miałbyś biegunki).
Czy Twoje bóle brzucha mają związek ze wzdęciami?
Czy czułeś się lepiej po kolonoskopii?
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Czy to IBS ?

Postprzez buubi » 26 cze 2015, o 13:35

Dzięki za odpowiedź. Wszelkie badania wątroby i woreczka wyszły ok (aspat, alat itp. usg, TK, RM), na lamblie też robiłem badania krwi i kału i nic - wiem że one lubią nie wyjść czasami. No biegunek też nie mam za często, czasami stolce są luźne, ale tak typowo wodniste to raz na pół roku. Wzdęcia mam dość często, potwierdzam. Co do kolonoskopii to po niej nie czułem się ani lepiej ani gorzej... Już sam nie wiem co mam gastrologowi powiedzieć
Avatar użytkownika
buubi
 
Posty: 3
Dołączył(a): 26 cze 2015, o 12:39
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 2012
Dolegliwości ogólnie: bóle brzucha, pleców i osłabienie ogólne

Re: Czy to IBS ?

Postprzez Bonsai » 26 cze 2015, o 14:02

Ciężka sprawa, może warto zrobić Wodorowy test oddechowy na SIBO? Wynik pozytywny mógłby tłumaczyć w jakiś sposób wzdęcia, bóle brzucha i osłabienie.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Czy to IBS ?

Postprzez buubi » 26 cze 2015, o 14:47

Tylko skąd te bóle pleców i opasujące na linii żebra-jama brzuszna ? One są ściśle powiązane z bólami brzucha - jeśli jeden narasta to towarzyszy mu drugi
Avatar użytkownika
buubi
 
Posty: 3
Dołączył(a): 26 cze 2015, o 12:39
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 2012
Dolegliwości ogólnie: bóle brzucha, pleców i osłabienie ogólne


Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości