jak przestawic myslenie

Czyli wszystkie rozmowy nie związane z tym, co nam doskwiera.

jak przestawic myslenie

Postprzez nenka132 » 14 kwi 2015, o 07:36

cos ucichlo na forum .Chcialabym was zapytac jak z wami jest kiedy musicie wyjsc z domu,ja nienawidze tego zawsze kiedy ubieram buty przychodza mysli,a moze pojde jeszcze lepiej do wc.Nie potrafie wylaczyc myslenia nawet jak nie mam biegunki i z moim brzuchem jest wszystko ok.Po lekarstwach ktorych biore przelewanie zniklo i po jedzeniu nie mam biegunek od kilku dni jeden stolec na rano niestety nadal luzniejszy.Co mnie martwi zawsze w sytuacjach niepokojacych dla mnie jak jazda s bahnem kolejki w sklepie dostaje bolu brzucha to raczej ten bol od strony psychicznej .Jak wy radzicie sobie z nie mysleniem o biegunce ?
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez hrm » 16 kwi 2015, o 09:20

Przede wszystkim proponuję... nie zaczynać myśleć. Skoro nie masz biegunki po jednej stronie drzwi, to niby dlaczego masz nagle dostać po drugiej? Im bardziej się koncentrujemy na potencjalnych dolegliwościach i niesprzyjających okolicznościach, tym bardziej się nakręcamy na to, że to może nastąpić. Skoro masz wyjść, to po prostu wyjdź. Potraktuj to jak każdą zwykłą codzienną czynność, typu zrobienie herbaty. Im mniej się zastanawiasz nad zagrożeniami związanymi z wyjściem, tym bardziej gładko ono przebiega.

Wreszcie musisz zacząć wierzyć, że znasz doskonale każdą stację kolejki i w razie czego wiesz, gdzie masz się udać ze swoim problemem. Nie jest tak, że jedziesz, zaczynają się problemy i panika, bo nie wiesz gdzie jest toaleta. Przecież doskonale wiesz, gdzie ona jest, więc NA SPOKOJNIE (wdech-wydech itd.) skupiasz się na dojechaniu do stacji i pewnym krokiem idziesz tam, gdzie masz iść. Dodatkowo wyszłaś przecież z domu chwilę wcześniej, więc masz rezerwę czasową, by nie ryzykować spóźnienia się z powodu wizyty w toalecie.

Poza tym spójrz na to z perspektywy czasu - z chorobą walczysz już kilka lat. Generalnie z różnym skutkiem. I ile awarii zaliczyłaś przez te kilka lat? Zapewne zero. Czyli jednak udaje się. Odbyłaś w tym czasie tysiące wyjść i jednak jakoś się udawało. Podobnie zobacz po forum (OK, jesteśmy niewielką społecznością, ale szukając po innych forach model się potwierdza) - nie ma tutaj historii ludzi, którym awaria w majtki złamała życie. Ba, tutaj nie wiem czy istnieje więcej jak 1 osoba, która się przyznaje do załatwienia się w spodnie. Dlaczego? Zapewne dlatego, że to w gruncie rzeczy nic aż tak strasznego i nie zdarza się aż tak często. A nawet jeśli poczytasz w innych miejscach historię ludzi, którym się to zdarzyło, to jakoś nie przewija się tam obraz publicznego wytykania palcami osoby z awarią. Nie wyczytasz opisów publicznych hejtów i obrażania czy przykrych komentarzy wobec takiej osoby. Dlaczego? Bo zapewne się to nie zdarza. Uwierz, że ludzie naprawdę nie rozglądają się wokół siebie z jedynie słusznym celem znalezienia w swoim otoczeniu IBSowca z problemami. Osoba idąca szybkim krokiem do toalety (nawet jeśli już tylko po to, by zmienić ubranie) naprawdę nie różni się w widoku od osoby spieszącej się na autobus.

I na koniec - pamiętaj, wypadki zdarzają się nie tylko IBSowcom, również zwykłym ludziom, i oni również żyją po czymś takim dalej. Uwierz w końcu, że wyjście z domu nie musi się zakończyć jakimikolwiek problemami. Po prostu, traktuj podróże jako zwykłą codzienną czynność jakich wiele.
Avatar użytkownika
hrm
 
Posty: 201
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 20:40
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: niezły Meksyk...

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez nenka132 » 17 kwi 2015, o 07:35

dziekuje ci hmm .Zawsze moge liczyc na twoja odpowiedz i do tego podtrzymanie na duchu .Masz racje zawsze zdazylam do wc pomimo strasznego parcia .Moje myslenie bardzo przeszkadza mi w powrocie do zdrowia co do lekarstw o ktorch pisalam pomagaja mi teraz od 3 dni mam normalny stolec,zaczelam rowniez pic koktajle owocowe i nic mi po nich nie jest ,niektorzy dodawaja do nich mleko ,ja nie radze najlepiej pic tylko owoce ,rowniez z jedzeniem pomidorow teraz nie mam problemow.Psychika moja jednak daje mi w kosc mam nadal paniki przed wyjsciem z domu ,ale dobrze mi radzisz po co ja mysle o biegunce jak jej nie mam ,to tylko nasila zdenerwowanie .Postaram cie wyeliminowac takie myslenie .
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez hrm » 17 kwi 2015, o 09:07

Cieszę się, że w oparciu o studium własnego przypadku mogę komukolwiek pomóc :-)

Sam kiedy przeżywałem każde wyjście miałem z tym dużo więcej problemów. Niestety, głowa w połączeniu z brakiem pewności siebie czyni cuda, w tym wypadku w negatywnym znaczeniu. Pewność siebie w sytuacjach biegunkowych trudno jest wyrobić, mi osobiście zajęło to bardzo długi i momentami smutny rok z hakiem. Metodą, która u mnie zadziałała było wprowadzenie pewnej formy automatyzmu w działaniach. Bo dlaczego się stresujemy? Ano dlatego, że nie wiemy gdzie jest ta toaleta i ile czasu nam zajmie jej szukanie. Dlatego trzeba sobie zlokalizować takie po trasach, po których się najczęściej poruszamy. A z perspektywy czasu taki nawyk specyficznej orientacji przestrzennej wyrabia się i myślę, że teraz znalazłbym toaletę w miejscu zupełnie obcym pewnie 3 razy szybciej, niż większość ludzi :-)Ponieważ dzięki temu jeżeli od razu wiemy gdzie się kierować, to wyłączamy większość stresu związaną z poszukiwaniami - bo przecież ich nie prowadzimy, a tylko idziemy w dokładnie nam wiadome miejsce. Przynajmniej u mnie zdecydowanie zmieniło to nastawienie do wyjść z domu. Oczywiście, to też nie rozwiązuje w 100% problemu, bo zawsze możemy trafić na korek lub awarię/kolejkę w toalecie. Ale korek jakoś przeważnie się do przodu porusza, a jak nie ta toaleta, to gdzieś w pobliżu. Poza tym polecam być przygotowanym na wypadek wypadku, zapasowe ubranie zawsze się przydaje.

Tak naprawdę ryzyka wypadku nigdy nie wyeliminujemy (zawsze można sobie wyobrazić splot wszystkich najgorszych okoliczności w jednym miejscu i czasie z nami pośrodku), ale możemy zmienić nasze psychiczne nastawienie do wyjść i zminimalizować skutki potencjalnego nieszczęścia, co też jest bardzo ważne, bo inaczej odbieramy przykre zdarzenie o którym wiemy tylko my i nie pociągnęło za sobą dodatkowego stresu związanego z otoczeniem, niż takie które uczyniło z nas centrum niezdrowego zainteresowania.
Avatar użytkownika
hrm
 
Posty: 201
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 20:40
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: niezły Meksyk...

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez nenka132 » 26 sie 2015, o 11:22

Od pewnego czasu zauwazylam ze jesli jestem chora mam na przyklad silniejsza grype lub angine biegunki znikaja ,macie tak tez.musze sie jeszcze pochwalic od wtorku mam stala prace bardzo sie boje ale mam nadzieje ze dam rade,jest to dom opieki spolecznej a do pracy ide 3 minuty.mam nadzieje ze nie wyrzuca mnie z powodu czestego korzystania z toalety
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez Jar0 » 26 sie 2015, o 12:13

nenka132, mam dokładnie takie same spostrzeżenia w moim wypadku. Jeśli mam jakąś infekcję to objawy jelitowe nieco odpuszczają. Upatruję w tym jednak prosty mechanizm: infekcja->mniejszy apetyt->mniej jedzenia->mniej objawów.

Gratuluję znalezienia pracy! Trzymaj się ciepło! :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1354
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez Bonsai » 26 sie 2015, o 20:53

ja nie zauważyłem takiej korelacji między chorobami a objawami jelitowymi.

Gratulacje nenka - myślę, że jeżeli wyjaśnisz od razu z przełożonym w czym jest problem - zrozumie a Ty też będziesz spokojniejsza.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: jak przestawic myslenie

Postprzez pablos3744 » 27 sie 2015, o 08:45

Nenka Dasz rade Pjona;)
Avatar użytkownika
pablos3744
 
Posty: 604
Dołączył(a): 16 gru 2012, o 10:19
Lokalizacja: Lubelskie. Lat.21
Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne


Powrót do Wolne rozmowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 1 gość