Lewatywa;]

Wszystko o tym, co robicie, aby zmniejszyć dolegliwości wywoływane przez problemy jelitowe.

Kulą armatnią w muchę!

Postprzez Aga » 15 lis 2010, o 16:13

Czy ktoś z Was stosował lewatywę w przypadku zaparć, bądź wzdęć? Ja osobiście nigdy jej nie stosowałam, jakieś takie opory mam;) chociaż od niektórych osób słyszałam bardzo pochlebne opinie co do tej metody. Chciałabym poznać Wasze opinie:)
Avatar użytkownika
Aga
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 11:21

Re: Lewatywa;]

Postprzez Przemek » 15 lis 2010, o 16:32

Cześć Agnieszko!

Widzę, że mamy podobne dolegliwości. U mnie wzdęcia (bardzo nieprzyjemne, powodujące ból i złe samopoczucie) nasilają się w przypadku zaparć porannych. Właśnie jestem na etapie "mocowania" się z lewatywami. Będąc zainteresowany możliwościami (o których wyczytałem w internecie) hydrokolonoterapii, spytałem lekarza o skuteczność takich praktyk. Odradził mi i zaproponował lewatywę.

Moja przygoda z lewatywą dopiero trwa, ale jedno już mogę Ci odradzić. Mianowicie typową gruszkę - znałem ją z dzieciństwa, dlatego myślałem, że to będzie to. W rzeczywistości taka gruszka jest bardzo niepraktyczna, a szczególnie, gdy chcemy lewatywę zrobić sami. Żebyś wiedziała, o której mówię, dodałem zdjęcia do załączników tej wiadomości.

306160a14f8eb92328b6397f14d9c2bb.jpg


A tutaj masz zdjęcie zestawu do lewatywy, którego będę próbował następnym razem.

worek_lewat_d.jpg


Jak przetestuję ten zestaw to podzielę się z Tobą moimi odczuciami ;)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Lewatywa;]

Postprzez amermalgosia » 16 lis 2010, o 08:33

coś niecoś o lewatywie

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że lewatywę odkrył bóg Ozyrys, który zaobserwował świętego ptaka Ibisa, wstrzykującego sobie dziobem wodę do odbytu.

W starożytności i średniowieczu stosowano do lewatywy zwierzęce pęcherze, worki wykonane ze skór, pergaminu, wydrążone dynie, a nawet bambusowe rurki, których jeden koniec wprowadzano do odbytu, a w drugi wdmuchiwano wodę ustami.

Innym, szeroko rozpowszechnionym w Europie przyrządem do lewatywy była podobna do dużej strzykawki kolba, która przyjmowała najprzeróżniejsze, często nawet artystyczne formy. Kolby i nasadzane na nie końcówki wykonywano z cyny, miedzi, a nawet metali szlachetnych, toczonego drewna, szkła, porcelany lub kości zwierzęcych. Wodę wyciskano przy pomocy tłoka, uszczelnianego przeważnie skórą. Pomysłowość konstruktorów takich kolb nie miała granic. Budowano nawet skomplikowane siedziska do samodzielnego wykonania lewatywy.

Pierwsze gruszki do lewatywy skonstruowali Indianie znad Amazonki, używając do tego naturalnego kauczuku. Szczytem mody na stosowanie lewatywy były czasy Moliera i Króla Słońce, Ludwika XIV, gdy uważano ją za konieczny, codzienny zabieg kosmetyczny, aplikowany bez skrępowania nawet podczas dworskich spotkań. Damy dworu poddawano codziennym lewatywom z wody zawierającej najprzeróżniejsze zioła i pachnidła. Lewatywa była w tak powszechnym użyciu, że okres ten czasem nazwany jest "klizomanią". Lewatywy robione były przez lekarzy, chirurgów, znachorów, ale także aptekarzy oraz ich pomocników (i pomocnice). Ze względu na jej wielkie rozpowszechnienie, dorabiano się na tym zabiegu sporych pieniędzy.

W wieku XIX i na początku XX lewatywy stosowane były nie tylko jako zabieg medyczny, ale często także używano ich jako kary cielesnej w wychowaniu dzieci i młodzieży[potrzebne źródło].

Nieskończona była pomysłowość ludzka, jeśli chodzi o dodatki do wody używanej do lewatywy. Bo i nieskończone były powody, dla których lewatywy stosowano. Nie było choroby, której nie próbowano by leczyć lewatywą. Stąd dodawanie wszystkich znanych ziół we wszystkich znanych postaciach, jak również wszystkich znanych płynów, łącznie z alkoholami oraz wszelkich płynnych pokarmów. Po prostu wszystko nadawało się do podania w postaci lewatywy – łącznie z dymem, uzyskiwanym z palącej się tabaki, wtłaczanym do odbytu wraz z wodą, lub podawanym samodzielnie. Lewatywy robiono nawet z samej pary wodnej, wtłaczanej skórzanymi mieszkami.

Wraz z postępem medycyny gwałtownie malało zastosowanie lewatywy, ale były dziedziny, które wymagały jej stale. Krótko przed wybuchem I wojny światowej rozpowszechniła się narkoza doodbytnicza, poprzedzona lewatywą oczyszczającą. Narkoza ta stosowana była w niektórych krajach jeszcze w II połowie XX wieku.

Dziś lewatywy stosuje się dobrowolnie na salach przedporodowych oraz jako przygotowanie jelita grubego do badań lub operacji. W dalszym ciągu jest skutecznym środkiem przeczyszczającym przy zaparciach i w stanach wysokiej gorączki. Niektórzy terapeuci, stosujący niekonwencjonalne metody uzdrawiania, zalecają lewatywy w kuracjach oczyszczających organizm (metody Buchingera, Małachowa, Gersona).
Avatar użytkownika
amermalgosia
 
Posty: 8
Dołączył(a): 15 lis 2010, o 09:59
Początek choroby: 0

Re: Lewatywa;]

Postprzez Przemek » 16 lis 2010, o 15:48

amermalgosia napisał(a):Dziś lewatywy stosuje się dobrowolnie na salach przedporodowych oraz jako przygotowanie jelita grubego do badań lub operacji. W dalszym ciągu jest skutecznym środkiem przeczyszczającym przy zaparciach i w stanach wysokiej gorączki. Niektórzy terapeuci, stosujący niekonwencjonalne metody uzdrawiania, zalecają lewatywy w kuracjach oczyszczających organizm (metody Buchingera, Małachowa, Gersona).


I takie właśnie opinie przekonywują mnie do tego, aby jednak sprawdzić, jak to wygląda w praktyce. Jak na razie, to muszę znaleźć aptekę, która ma w swojej ofercie zestawy do lewatywy, które widać na drugim obrazku. Niestety, byłem już w dwóch i takowych nie posiadały.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Lewatywa;]

Postprzez amermalgosia » 17 lis 2010, o 10:46

tutaj go znajdziesz
http://www.burak.pl/szukaj/Zestaw+Do+Le ... ma+Syringe
Avatar użytkownika
amermalgosia
 
Posty: 8
Dołączył(a): 15 lis 2010, o 09:59
Początek choroby: 0

Re: Lewatywa;]

Postprzez Przemek » 17 lis 2010, o 14:40

A dokładniej to w tej aptece internetowej: http://www.dlapacjenta.pl/sklep/product ... cts_id=720

Dzięki wielkie za informację.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Lewatywa;]

Postprzez Marian » 20 lis 2010, o 10:37

Jeszcze nigdy nie próbowałem, ale jeśli moje problemy będą nadal się powiększać tak, jak do tej pory, to chyba będę musiał spróbować. Da się taką lewatywę zrobić samemu? Czy może potrzebna jest do tego druga osoba?
Avatar użytkownika
Marian
 
Posty: 13
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 12:42

Re: Lewatywa;]

Postprzez Aga » 20 lis 2010, o 12:12

Z tego co się orientuję to da się samemu zrobić lewatywę, wiadomo że pomoc drugiej osoby ułatwiłaby to, jednak nie wiem, co wtedy z komfortem psychicznym, bo osobiście krępowałoby mnie to:)
Avatar użytkownika
Aga
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 lis 2010, o 11:21

Re: Lewatywa;]

Postprzez Mônica21 » 12 sty 2011, o 20:04

Mozecie tez sprobowac takich czopkow glicerynowych ktore pewnie sprzedaja w aptece i jest mniej skomplikowane jak lewatywa i mniej bolesne i przyjemniejsze w wyproznianiu.. ;-)
Trzeba zaaplikowac takowy czopek najlepej na 4lapach i potem sie polozyc na brzuchu badz na plecach z nogami do gory,bo niestety w pierwszych minutach czujesz chec wyproznienia sie,ale trzeba tak wytrzymac od 5-15minut zalezy.I nie ma rzadnych skutkow ubocznych.
Ja czasem tez stosuje takie male lewtywki 5ml.Tutaj to sie nazywa Dulcoenema albo Micralax.Jest bardziej agresywne jak czopek ale wyciaga z ciebie wszytsko..hehe..to bym raczej polecala w wyjatakowych sytyacjach gdyz jest nie przyjemne i nie mozna stosowac zbyt wiele razy.
I pierwasz zasada...pijcie 3razy dziennie jak to mozliwe Sieme Lniane Mielone!!!Pomaga bardzo!
Avatar użytkownika
Mônica21
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2011, o 09:18
Początek choroby: 0

Re: Lewatywa;]

Postprzez Przemek » 14 sty 2011, o 20:55

Mônica21 napisał(a):Mozecie tez sprobowac takich czopkow glicerynowych ktore pewnie sprzedaja w aptece i jest mniej skomplikowane jak lewatywa i mniej bolesne i przyjemniejsze w wyproznianiu.. ;-)


Mogłabyś podaj nazwę tych czopków? Swego czasu korzystałem z pewnych, których nazwa zaczynała się bodajże na L.

Mônica21 napisał(a):Trzeba zaaplikowac takowy czopek najlepej na 4lapach i potem sie polozyc na brzuchu badz na plecach z nogami do gory,bo niestety w pierwszych minutach czujesz chec wyproznienia sie,ale trzeba tak wytrzymac od 5-15minut zalezy.I nie ma rzadnych skutkow ubocznych.


No właśnie... jeśli mówimy o tych samych czopkach, to ja raczej nigdy nie dawałem rady wyczekać 15 minut. Może dlatego efekty nie były szczególnie zadowalające...

Mônica21 napisał(a):Ja czasem tez stosuje takie male lewtywki 5ml.Tutaj to sie nazywa Dulcoenema albo Micralax.Jest bardziej agresywne jak czopek ale wyciaga z ciebie wszytsko..hehe..to bym raczej polecala w wyjatakowych sytyacjach gdyz jest nie przyjemne i nie mozna stosowac zbyt wiele razy.
I pierwasz zasada...pijcie 3razy dziennie jak to mozliwe Sieme Lniane Mielone!!!Pomaga bardzo!


Odnośnie Dulcoenema albo Micralax: Czy mogłabyś powiedzieć coś więcej na temat tych środków? Nigdy o nich nie słyszałem. Są może na receptę?

Odnośnie Siemia Lnianego mielonego: Już kolejna osoba na tym forum zachwala siemię lniane. Spytałem swego czasu gastrologa co sądzi na temat tego ziółka, to powiedział, że działa ono na górnego partie przewodu pokarmowego, więc dlatego raczej w przypadku ZJD nie da on żadnych rezultatów.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Następna strona

Powrót do Wasze metody

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości