wierzyć czy nie

Linki do różnych miejsc w sieci

wierzyć czy nie

Postprzez Anjaa » 20 sty 2015, o 15:29

http://cornetis.pl/artykul/847.html
Powyżej link do artykułu o somatyzaji i wpływie psychiki na ibs.
Anjaa

Wariant IBS: mieszany
Początek choroby: 2007
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, bóle brzucha

Re: wierzyć czy nie

Postprzez Jacek » 21 sty 2015, o 12:36

Artykuł powstał w 2003 roku. 12 lat w medycynie to przepaść, zwłaszcza, że artykuł pochodzi z polskiej literatury, która jest dodatkowo opóźniona w stosunku do np. amerykańskiej.
Trudno zatem, aby była mowa w tym artykule o uwarunkowaniach genetycznych IBS, o podłożu bakteryjnym itp., bo te odkrycia zostały dokonane w ostatnich latach. Artykuł nawet nie wspomina o aktualnie obowiązujących Kryteriach Rzymskich III, bo w czasie jego napisania, jeszcze ich nie było.
Trudno zatem uznać, że ma on istotną wartość. Jest to powielanie schematu obowiązującego jeszcze kilkanaście lat temu, że "IBS to sprawa stresu i złej diety".
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez olka » 21 sty 2015, o 19:28

Zgadzam sie z Jackiem. Jak raz na jakis czas masz spory stres i reagujesz układem pokarmowym (mam tu na mysli matura, wazny egzamin, przełomowe momenty w zyciu -indywidualna kwestia) to jest do uznania..tak może byc ....jesli problem natomiast trwa prawie każego dnia, wstepuje wiele objawów kótre zatruwaja istatnie zycie i nie wiazemy ich z mocna dawka emocji,,beirzemy leki wycoszajace,,to czas przyjrzec sie jelitkom zdecydowanie blizej dokałdniej....NIESTETY !!!
bakterie..pasaożyty..mutacje..zywnosc ...zapalenia..mysle że wszytsko to z soba jest powiazane:(
olka

Wariant IBS: IBS mix
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: czeste wypróznienia, skurcze jelita, bóle w roznych czesciach brzucha,uczucia parcia ,bulgotania

Postprzez Jacek » 22 sty 2015, o 12:39

Przed maturą czy ważnymi egzaminami, nawet zdrowych ludzi może boleć brzuch i nie ma to nic wspólnego z IBS. Tak po prostu jesteśmy zbudowani.

Pamiętam, jak podczas Euro 2012 wypowiadał się któryś z piłkarzy naszej reprezentacji o presji, jaka odczuwają zawodnicy. Wspomniał wtedy, że niektórzy nawet z tego powodu częściej korzystają z toalety. A przecież sportowcy to okazy zdrowia :)
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez nenka132 » 8 kwi 2015, o 08:05

ja wiem ze stres ma u mnie ogromny wplyw ,zawsze przed wyjazdem jestem nerwowa ,mam wtedy wzdety brzuch ,skurcze,jednak mysle ,ze to na wskutek chorych jelit poprostu boje sie wpadki ,ostatnio znowu w s bahnie mialam okropny skurcz brzucha ,w momencie paniki ,parcia nie wiem co robic ,po chwili to znika albo na kolejnej stacji zaliczam wc,najgorsze sa wlasnie te pare sekund kiedy nie mozesz wyjsc a bol i parcie sa niesamowicie silne.
nenka132

Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Powrót do Przydatne linki