syndrom habba

Linki do różnych miejsc w sieci

syndrom habba

Postprzez nenka132 » 22 sty 2015, o 10:59

Witam, miałam dokładnie taki sam problem. W wieku 19 at usunięto mi woreczek żołciowy. Od tej pory moje życie zaczęło kręcić się wokół toalety. Przez trzy lata szukałam pomocy u najlepszych specjalistów w kraju, bioenergoterapeutów, leżałam kikakrotnie w szpitalu, wydałam na to ogromne pieniądze. Jednak nikt nie potrafił mi pomóc. Ostatnio objawy nasiliły się tak bardzo że wykluczyły zupełnie jakiekolwiek funkcjonowanie, studia stanęły pod znakiem zapytania, przyszła kariera waliła się na moich oczach, zupełnie odechciało mi się żyć i jedynym pomysłem było po prostu z tym skończyć. Zaczęłam szukać. Natrafiłam na obszerny anglojęzyczny artykuł traktujący o tzw zespole Habba. Objawia się on nadmiernym wydzielaniem żółci i zaleganiem jej w jelitach. Kwasy żółciowe cechują się tym iż wiążą wodę, a proces ten powoduje ciągłe biegunki. Brnąc dalej w tym kierunku dotarłam do badań nad tym syndromem i znalazłam informacje iż leczono chorych substancją o nazwe cholestyramine. Jeszcze do niedawna w polsce dostępne były leki zawierające tę substancje czynną. Ich główne działanie poległo na obniżaniu cholesterolu, leczyły jednak także biegunkę żółciową. Leki te jednak całkiem niedawno wycofano z polski. Można je jednak zamówić posępując w taki sposób: lekarz wypełnia druczek i wysyła go do nfz-tu, nfz przyznaje zniżkę i wysyła druk do apteki która zamawia lek. koszt to około 3 zł na 50 saszetek (dawkowanie to 3 saszetki dziennie proszku rozpuszczonego w płynie). Ja jednak kupiłam ten lek w Niemczech, normalnie na polską receptę (recepta była na lek Vasosan p, jednak dostałam zamiennik: colestyramine). Biorę lek niecały tydzień a moje życie już odmieniło się nie do poznania. Mogę planować swój dzień nie uwzględniając w nim toalety, jeść, uczyć się. Chcę mi się żyć i przyzna, jestem najszczęśliwszą osobą na świecie. Może zdarza mi się częściej chodzić to toalety, natomiast nie są to już bolesne, uciążliwe biegunki. Nie wiem czy to finalny rezultat leczenia czy będzie jeszcze lepiej (lub może gorzej) jednak na tym etapie mogę z czystym sumieniem zapewnić: ten lek działa. Lekarze o nim nie wiedzą, nie ma go na półkach w aptekach, ale można go załatwić (koszt kupna w niemczech to ok 140 zł, a zamówienia do polski po zniżce z nfz ok. 3 zł). Możecie być zdrowi, uwierzcie mi, byłam już na skraju wyczerpania. Dziś od 6 jestem na nogach, uczę się do egzaminów i jem croissanty:) pozdrawiam i życzę zdrowia!
~diego2811

~diego2811 • 25 lutego 2012 17:18
Cytuj Zgłoś nadużycie

Mam wrażenie że czytam o sobie bardzo dziękuje za naprowadzenie mnie na właściwy tor już wcześniej stosowłam vasosan (holesteramine) ale się bałam bo, sama sobie ją kupowałam, dopiero jak przeczytałam pani opis to, weszłam na artykuł o zespole Habba i jest! to jest to co morduje mnie od 6lat i żaden gastrolog,zielarz itp nie mógł mi pomóc pomimo że wspominałam że pomaga mi vasosan(u nas nie do zdobycia)dziki kraj. Jeszcze raz dziękuje stosuje go małymi dawkami rano od tygodnia i jest cudownie znów nabieram apetytu i chce mi się żyć.Wiem też że bardzo wielu ludzi cierpi na tą przypadłość szkoda że nasza medycyna jest tak zacofana
to artykul ktory dzisiaj czytalam ,wpisalam to na you tube jest ale po angielsku ,wiekszosc artykulow jest po angielsku ja niestety nie rozumiem
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: syndrom habba

Postprzez Bonsai » 23 sty 2015, o 10:37

Syndrom Habba to nowość na tym forum, pierwszy raz o tym słyszę ale chyba warto zgłębić temat.

Sprawdziłem na szybko dostępność tych leków w Polsce. W jednej aptece internetowej znalazłem Vasosan dostępny na receptę:
http://drwidget.pl/szukaj-leku.html?a=s ... mn=vasosan

Na innych forach przewija się też informacja o leku Questran, zawierającym tą samą substancję czynną.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: syndrom habba

Postprzez hrm » 23 sty 2015, o 11:03

Swego czasu sporo o tym czytałem. Co niestety utrudniało (czy dalej utrudnia to nie wiem, bo porzuciłem temat) lekturę to to, że niestety prawie wszystkie materiały są po angielsku, a tłumaczenie medycznych terminów bywa uciążliwe. Fakt faktem, że facet, który po raz pierwszy zdiagnozował ten syndrom dorobił się konkretnej sławy w środowisku.
W skrócie dość dobrze idea tego jest wyjaśniona tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=xQ79_D3Hq7A niestety znowu po angielsku. Była kiedyś polska wersja tego programu (i tego odcinka też), więc jak komuś zależy na naszej wersji językowej, to niech szuka po numerze serii i odcinku.
Avatar użytkownika
hrm
 
Posty: 201
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 20:40
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: niezły Meksyk...

Re: syndrom habba

Postprzez Jar0 » 23 sty 2015, o 15:34

Ciekawe... Problemy jest tylko taki, że w przypadku osób, które mają tłuszczowe biegunki (chociażby z powodu usunięcia woreczka) chyba dosyć łatwo jest ustalić przyczynę problemu. O tym syndromie nie słyszałem nigdy i chyba pora ten temat rozeznać. Dzięki za informacje :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: syndrom habba

Postprzez kulawy » 23 sty 2015, o 21:44

No ciekawe, obejrzałem ten program, poczytałem kilka artykułów na amerykańskich stronach i chyba pierwszy raz o tym słyszę. Podejrzewam że to nie rozwiązałoby zupełnie problemu, bo poza biegunkami są jeszcze inne objawy, ale gdyby to chociaż mogło przywrócić normalny rytm wypróżnień to już byłoby świetnie. Chociaż u mnie czasem występują i zaparcia, więc to trudno powiedzieć czy na pewno ten syndrom Habba do tego pasuje. Ale lek wydaje się być w miarę bezpieczny, może warto spróbować. Wspomnę o tym mojemu lekarzowi, może podłapie temat i będzie można to przetestować. Tylko z dostępnością leku faktycznie może być ciężko...
Ostatnio edytowano 23 sty 2015, o 21:54 przez kulawy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: syndrom habba

Postprzez hrm » 23 sty 2015, o 21:50

Pierwsza charakterystyczna przesłanka w stronę Habby, to biegunki po posiłkach. Więc jak kogoś goni z rana przed śniadaniem, to szanse, że to Habba maleją dość znacznie.
Avatar użytkownika
hrm
 
Posty: 201
Dołączył(a): 15 lip 2012, o 20:40
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: niezły Meksyk...

Re: syndrom habba

Postprzez nenka132 » 26 sty 2015, o 06:29

zainteresowal mnie ten temat bo ,zauwazylam ,ze dolegliwosci u mnie wystepuja od samego rana na poczatku zaraz po przebudzeniu,takze cos jakby nie dobrze funkcjonowalo w nocy.Po wstaniu z lozka mam okropny smak w ustach kwasny ,czyli jakby chodzilo o tresc zolciowa .Po takim przebudzeniu od samego rada do popoludnia jestem zmeczona,mam przelewanie w brzuchu .Moje diety nie funkcjonuja ,zastanawialam sie dlaczego zrobilam dzienniczek ,nic mi nie pasowalo,pozniej pomyslalam ,o przyprawianiu potraw ,i tu doszlam do wniosku ,ze wszedzie gdzie pojawily sie jakies dodatki smakowe mialam dolegliwosci zoladkowo-jelitowe,okropnie na mnie dziala sok pomidorowy,cytryna ,przyprawiony za bardzo kurczak itp.Nastepnie biegunki z piana ,wymioty .Niekiedy lapie mnie biegunka z piana ,kiedy wystepuje to kilkakrotnie w ciagu np godziny ,dlatego bylam za tym ,zeby moze faktycznie zrobic sobie testy na alergie ,ale mozliwe ,ze chodzi o zaburzenie wchlaniania kwasow zolciowych,wtedy powstaja biegunki tluszczowe.Kolejna dolegliwosc ,dochodzi u mnie do bolu nad pepkiem w tym miejscu powstaje jakby to opisac twarda kulka,nastepuje bol niedozniesienia potem wymiotuje i mam biegunke jednoczesnie ,te dolegliwosci wystepuja co jakis czas .Czy moglabym was prosic na czym polega ten zespol habba angielskiego nie znam w ogole ,jakie so objawy i jak to leczyc .
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: syndrom habba

Postprzez nenka132 » 26 sty 2015, o 06:44

http://www.wisegeek.org/what-is-habba-syndrome.htm tu jest opisane ,kto pomoze
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: syndrom habba

Postprzez kulawy » 26 sty 2015, o 20:32

W tym artykule są takie ogólne informacje, o tym że często jest mylone z IBS, itd. Piszą o tym że syndrom Habba to często przewlekłe, wodniste biegunki które występują niedługo po jedzeniu i nie są jakoś specjalne bolesne, nie ma skurczy jelit itp. Te biegunki prowadzą do ogólnego wykończenia, zaburzone jest wchłanianie składników odżywczych i często ludzie czują się zmęczeni i ciągle chorzy. W leczeniu podaje się leki obniżające cholesterol, całkowita poprawa może być dopiero po kilku tygodniach.

Podobne podstawowe informacje znajdziesz pewnie po polsku na innych stronach, nic tutaj odkrywczego nie ma. Jeśli jesteś w Niemczech i masz dostęp do tego Vasosanu to może warto wypróbować.
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: syndrom habba

Postprzez Jar0 » 26 sty 2015, o 23:05

Ja bym się akurat specjalnie nie przejmował "charakterem" objawów. Zobaczcie ilu tutaj jest chorych i jak każdy przechodzi chorobę. Każdy inaczej. Nie ma żadnych sztywnych reguł. Ja nie przypominam sobie bezbolesnej biegunki. Tak samo niektórzy chorzy, którzy mają częste biegunki jakoś nie chudną. Są i tacy co nie mają mocnych biegunek a zaczynają chudnąć...
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Następna strona

Powrót do Przydatne linki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości