Siemię lniane

Rozmowy na temat leków oraz innych preparatów pomocnych w przypadku problemów z jelitami.

Siemię lniane

Postprzez Przemek » 15 sty 2011, o 16:40

Ponieważ na naszym forum już kilkukrotnie pojawiły się pozytywne opinię na temat siemienia lnianego (tak się odmienia - nie siemia), postanowiłem założyć specjalny temat, w którym będziemy się dzielić swoimi doświadczeniami na temat tego środka. Na początek kilka informacji ogólnych.

Obrazek

Siemię lniane – nasiona lnu zwyczajnego nazywane tak, gdy są używane jako zielarski środek leczniczy. Są to nasiona płaskie, wielkości 2-3 mm, barwy szarobrązowej. Po zalaniu wodą nabierają barwy ciemnobrązowej i kilkakrotnie powiększają swoją objętość, otaczając się jednocześnie dużą ilością śluzu.

Zastosowanie siemienia lnianego:

Siemię lniane jest spożywane najczęściej po namoczeniu całych ziaren lub rozgniecionych. Może to być również wywar lub postać zmielona jako dodatek do wielu potraw. Praktycznie nie ma smaku, ewentualnie przy postaci zmielonej jest to posmak delikatnie gorzkawy. Siemię jest spożywane nie tylko przez człowieka, ale także dodawane do karmy zwierzęcej, np. dla psów, aby przeciwdziałać zaparciom.

W układzie pokarmowym działa łagodząco przy bardzo wielu objawach, czasami nawet przeciwstawnych. Stosowane jest przy biegunkach lub zaparciach, a także zapobiegawczo dla zapewnienia prawidłowej perystaltyki jelit. Szczególnie cenione przy wszelkich nieżytach i nadkwasotach, a nawet wrzodach.
(http://pl.wikipedia.org/wiki/Siemi%C4%99_lniane)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Siemię lniane

Postprzez Przemek » 16 sty 2011, o 21:49

ObrazekDziś zakupiłem w aptece. Kosztowało raptem 6,50zł - jutro zaczynam spijać Len mielony. Zdam relację z tego, jakie przynosi (miejmy nadzieję) efekty. Mój zakup wygląda tak, jak na załączonym zdjęciu.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Siemię lniane

Postprzez Mônica21 » 17 sty 2011, o 16:39

Hey hey...Mamy Debretin,mamy len,cos na uspokojenie etc.CO myslicie na temat yogui?Ja probuje robic codziennie ale nie zawsze mi sie chce,choc to ogromny blad.MOzecie znalesc w internecie kilka pozycji ktore pomoga wam w zaparciach i przy okazji mozecie sie bardzo zrelaxowac.Wydaje sie byc glupota... krzyzowanie nogi w lewo,w prawo ,reka w dol do gory ;-)etc...ale zobaczycie ze dziala.Mowia tez ze sie powinno cwiczyc... hm....pomaga na stres i zaparcia,poniewaz jelita zaczynaja pracowac.I generalnie sporzywac posilki min.3razy dziennie,zupy przedewszytskim...No tak ale jak to wszystko kontrolowac nie?!Czasem mi sie poprostu nie che!!!
Avatar użytkownika
Mônica21
 
Posty: 9
Dołączył(a): 9 sty 2011, o 09:18
Początek choroby: 0

Re: Siemię lniane

Postprzez Przemek » 17 sty 2011, o 17:53

To widzę, że będzie potrzeba stworzenia nowego tematu dla Yogi ;)Możesz napisać Moniko jak w Twoim przypadku sprawdza się siemię lniane? (Bo wiem, że korzystasz).

@Mônica21 Mogłabyś mi jeszcze powiedzieć jak pijesz siemię? Czekasz aż ostygnie, czy może powolutku spijasz gorącą zawiesinę?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Siemię lniane

Postprzez Kika » 9 mar 2011, o 07:45

Moi Drodzy
Czy dobrze zrozumiałam, że siemie lniane można stosować zarówno przy biegunce jak również przy zaparciach?
Kika
Avatar użytkownika
Kika
 
Posty: 6
Dołączył(a): 9 mar 2011, o 07:25
Początek choroby: 0

Re: Siemię lniane

Postprzez Przemek » 9 mar 2011, o 10:49

Z tego, co się orientuję to większość tych właśnie "ziółek" działa w sposób ogólny - regulując pracę układu pokarmowego. Ja stosowałem siemię przez jakiś czas - w głównej mierze poprawiało u mnie sytuację ze wzdęciami. W kwestiach wypróżniania nie zauważyłem jakiejś szczególnej zmiany.

Niestety "raj", jaki miałem przez pierwszy tydzień stosowania siemienia szybko minął i sytuacja wróciła do punktu wyjścia...
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Siemię lniane

Postprzez Kika » 9 mar 2011, o 12:46

Przemku dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Powiedz mi proszę czy w chwili obecnej jesteś może na tropie jakiegoś lekarza specjalisty w tej dziedzinie?
Ja napisałam do lekarza z forum www.ibs.info.pl czekam na odpowiedź, jeżeli czegoś się dowiem będę informowała Was na bieżąco.
Pozdrawiam Was i Wasze Jelita.
Kika i jej Zespół - ZJD.
Avatar użytkownika
Kika
 
Posty: 6
Dołączył(a): 9 mar 2011, o 07:25
Początek choroby: 0

Re: Siemię lniane

Postprzez Przemek » 9 mar 2011, o 14:44

Ja też od jakiegoś czasu zerkam na tę stronę, ale niestety jak do tej pory nie w ich bazie jeszcze żadnego lekarze z woj. małopolskiego, który specjalizuje się w ZJD. Mam nadzieję, że niebawem jakiś się zadeklaruje ;)Bo to szukanie po omacku nie ma sensu...
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Siemię lniane

Postprzez Kika » 9 mar 2011, o 19:19

Niestety w moim województwie również nie ma lekarza. Zdecydowałam się napisać do lekarza z województwa sąsiadującego. Zgadzam się w stu procentach, szukanie po omacku nie ma sensu...
Pozdrawiam
Kika
Avatar użytkownika
Kika
 
Posty: 6
Dołączył(a): 9 mar 2011, o 07:25
Początek choroby: 0

Re: Siemię lniane

Postprzez Przemek » 10 mar 2011, o 09:14

Ja wcześniej byłem u dwóch gastrologów, ale nie mogę powiedzieć, żeby to byli fachowcy. Jeden, jak mu wymieniłem wszystko, co robię, żeby się uporać z tym, to stwierdził, że on w sumie to już nie ma wiele do dodania =) I, że w sumie to robię już praktycznie wszystko, co robić powinienem =)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Następna strona

Powrót do Leki i inne preparaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości