Salofalk

Rozmowy na temat leków oraz innych preparatów pomocnych w przypadku problemów z jelitami.

Salofalk

Postprzez joaste » 25 cze 2013, o 08:36

Witam, dawno mnie tu nie bylo, trzeba nadrobic stracony czas :)

Otoż czy ktos stosowal lek salofalk? Jest to typowy lek przeciw zapalny dla crohna lub wrzodziejacego jelita, lekarz stwierdzil ze juz nie wie co robic a ze mam jednak lekki stan zapalny to sporobujemy tego. Jestem ciekawa waszych opinii

EDIT: A jeszcze chcialam sie podzielic pewnymi obserwacjami. Takie sytuacje zdarzaly sie raz na jakis czas ale zawsze jakos w miare szybko dochodzilam do siebie i te ataki nie byly az tak silne, a wyglada to tak: ostatnio wracalam autem do domu i juz czulam silny ucisk żoładka,mdłości i typowa prace jelit. Jak juz dojechalam to byl istny dramat. Boł żoładka i silne mdłości ktore prowadziły do odruchow wymiotnych były tak silne, ze lezalam jak trup na podlodze w toalecie i zwijałam sie z bolu, ze prawie wyrwalam futryne z drzwi. Było to na tyle silne ze pierwszy raz w zyciu chcialam wzywac pogotowie, a moje wycie i jeki slyszal caly blok. Wiedzialam ze ten bol zaraz minie, charakterystyczne dla tego 'ataku' jest to ze czuje doslownie jakby ten bol przesuwal sie w dol... w tym momencie bol zoladka natychmiastowo mija i nastepuje ogromny skurcz jelit i biegunka jak po fortraniie
Ostatnio znowu sie to powtorzylo, w mniejszym stopniu i dziekuje bogu ze zajecia sie nie odbyly i zdarzylam wrocic do domu, bo nie wyobrazam sobie przezywac tego w szkolnej toalecie. Teraz sie boje kiedy poczuje ten typowy bol ze zlapie mnie to znowu w pracy/na miescie... Miewal ktos podobne objawy?
Avatar użytkownika
joaste
 
Posty: 122
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 20:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle żoładka

Re: Salofalk

Postprzez pablos3744 » 25 cze 2013, o 10:05

Słuchaj a może musisz przejrzeć ostatni dzień co w nim jadłaś lub w dzień ataku może w diecie coś poszło nie tak lub przyjmowałaś jakiś lek dzień przed atakiem ?
Avatar użytkownika
pablos3744
 
Posty: 140
Dołączył(a): 16 gru 2012, o 10:19
Lokalizacja: Lubelskie. Lat.21
Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Re: Salofalk

Postprzez joaste » 25 cze 2013, o 11:19

Tez tak myslalam, za pierwszym razem kiedy ten najsilniejszy atak byl to tlumaczylam ze bylam na weselu i troche pojadlam(i tak uwazalam co jem,nic tlustego czy smazonego, glownie salatki) i tam mogl znalesc sie powod, ale tydzien pozniej w ten dzien zylam glownie na biszkopikach i herbacie a mimo wszystko 'atak' sie powtorzyl.
Avatar użytkownika
joaste
 
Posty: 122
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 20:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle żoładka

Re: Salofalk

Postprzez pablos3744 » 25 cze 2013, o 11:52

Powiem Ci tak że ja czasami po biszkoptach gorzej się czuje niż po tłustym jedzeniu ale może tylko to mnie dotyczy... słyszałem że to mocny lek jest i na każdego inaczej działa...
Avatar użytkownika
pablos3744
 
Posty: 140
Dołączył(a): 16 gru 2012, o 10:19
Lokalizacja: Lubelskie. Lat.21
Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Re: Salofalk

Postprzez joaste » 25 cze 2013, o 13:21

Dla mnie biszkopciki to zbawienie kiedy zle sie czuje. A powiesz wiecej co wiesz o tym leku? ja na razie wstrzymalam sie z zaczeciem brania jego. Zapomnialam poinformowac mojego lekarze ze stosuje leki i inhalatory na astme(gapa, wiem :P) i jeden zawiera glikokortykosteroid, a w salofalku pisze ze jest to przeciwwskazaniem i jutro bede probowala skontaktowac sie z lekarzem czy moge. Bo w sumie forma podawania jest rozna, inhalator wziewny a tabletki niby roznica jest
Avatar użytkownika
joaste
 
Posty: 122
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 20:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle żoładka

Re: Salofalk

Postprzez pablos3744 » 25 cze 2013, o 13:27

Piszę Ci co wyczytałem na forach... pisza że skuteczne są wlewki tego leku . No tak poinformuj lekarza nie ma co ryzykować skutkami ubocznymi.
Avatar użytkownika
pablos3744
 
Posty: 140
Dołączył(a): 16 gru 2012, o 10:19
Lokalizacja: Lubelskie. Lat.21
Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Re: Salofalk

Postprzez Jar0 » 25 cze 2013, o 15:26

Ja Salofalku nie brałem. Jestem na Pentasie od pół roku. Substancja czynna taka sama jednak inna forma i miejsce uwalniania. Preparaty z mesalazyną stosuje się własnie w zależności od umiejscowienia zmian zapalnych. Dla chorych na CU oraz tych którzy mają stan zapalny grubego zazwyczaj stosuje się właśnie Salofalk lub Asamax. Opinie o obydwu lekach są chyba w porządku.

joaste widziałem w Twoim wątku, że pisałaś o stanach zapalnych. To na pewno nie jest IBS :)Skoro nie jest to żadne z NZJ (tak przynajmniej pamiętam, że mówił Twój lekarz), to czy udało się ustalić przyczynę zapaleń? Z tego co piszesz, te ataki bólu są dość poważne. Należałoby się również temu przyjrzeć... Czy jelito cienkie miałaś badane? Jaką dawkę masz tego Salofalku?
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 948
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Salofalk

Postprzez joaste » 26 cze 2013, o 08:15

Jaro, teraz nie pamietam jaka dawka, podam jak wroce do dmu :)ogolnie wg mojego lekarza to ja mam bardzo ostra postac IBS, zrobil mi ostatnio multum badan krwi na wszelakie chorobska i inne i wszystko wskazuje ze jestem zdrowa jak byk. Tak jak opisywalam mialam rok temu robiona kolonoskopie i w skrocie wyszlo ze wystepuje skapy naciek komorek limfoidalnych bez naruszenia cewek czy cos takiego. Teraz jak bylam juz chyba z bezsilnosci, nie wiedzial co robic ze mna rzucil tylko " no w sumie jakis tam maly stan zapalny jest u ciebie to sprobujemy tego' i wypisal.
Avatar użytkownika
joaste
 
Posty: 122
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 20:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle żoładka

Re: Salofalk

Postprzez pablos3744 » 26 cze 2013, o 09:10

Też kiedyś miałem multum badań i byłem zdrowy jak byk i się okazało że to jednak IBs a co do leków to stwierdził ,,hmm ciężki z pana przypadek żadne leki nie pomagają" "nie wiem nie wiem" to z kąd my mamy wiedzieć jak sobie pomuc :(
Avatar użytkownika
pablos3744
 
Posty: 140
Dołączył(a): 16 gru 2012, o 10:19
Lokalizacja: Lubelskie. Lat.21
Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Re: Salofalk

Postprzez Jacek » 26 cze 2013, o 10:11

Miewam podobne bóle do tych, które opisałaś, z tą różnicą, że u mnie nie pojawiają się mdłości ani odruchy wymiotne. Bóle te, połączone ze skurczami najczęściej pojawiają się w nocy i uniemożliwiają sen.

Kiedyś nie miałem pomysłu jak sobie z tym radzić, więc ból i skurcze pojawiały się jakby falami, coraz częściej i coraz mocniej. Również czułem, jak nagromadzony w jelitach kał przesuwa się niżej i niżej. Aż w końcu następowała gwałtowna biegunka. Trwało to około godziny. Ból rzeczywiście był bardzo trudny do zniesienia – momentami czułem, że zaczynam się wręcz trząść od bólu i ruchów jelit.

Obecnie, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy, biorę od razu trzy, cztery Meteospasmyle. W połowie przypadków udaje mi się wybronić i po ok. pół godzinie ból ustępuje bez konsekwencji w postaci biegunki. W drugiej połowie przypadków, ból i skurcze są już nie do opanowania i kończą się biegunką, jednak ich intensywność i dolegliwość jest zdecydowanie mniejsza niż bez Meteospasmylu.

Jeśli chodzi o Salofalk, to mi również jeden z gastrologów zapisał ten lek, jednak nie wyjaśnił dlaczego, a ja wtedy nie wiedziałem, że przy IBS również mogą pojawiać się stany zapalne. Dlatego po trzech dniach stwierdziłem, że nie będę kontynuował tego leku, w którego ulotce było napisane, że jest przeznaczony dla osób chorych na CU czy Crohna. Teraz wiem, że lek ten w tak krótkim czasie po prostu nie mógł zadziałać.

Istnieją koncepcje, aby pacjentom z IBS podawać Mesalazynę (Mesalaminę). Przeprowadzone testy wykazują skuteczność tego leku u części pacjentów z IBS: "Patients with IBS-D showed a statistically significant improvement in abdominal pain and diarrhea after a 12-week course of mesalamine granules (1500 mg), a form of mesalamine or 5-aminosalicylic acid (5-ASA) which is an anti-inflammatory drug used to treat inflammatory disorders of the digestive tract such as ulcerative colitis and mild-to-moderate Crohn's disease." Możesz o tym poczytać tutaj: http://esciencenews.com/articles/2012/1 ... el.disease

Aby zweryfikować uzyskane wyniki, rozpoczęto kolejne badania nad zastosowaniem tego leku u pacjentów z IBS: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2330 ... t=Abstract

Uważam jednak, że lekarz przed zapisaniem tego leku powinien wykonać badanie, które pomoże ocenić czy u Ciebie występuje stan zapalny czy nie, a nie zapisywać lek na zasadzie "Niech pani to weźmie, bo nie mam innego pomysłu" Najprostsze badanie jakie mogłabyś wykonać, w dodatku nieinwazyjne, to badanie kału na stężenie kalprotektyny. Pacjenci z IBS mają poziom kalpotektyny wyższy niż zdrowi, ale niższy niż pacjenci z CU czy Crohnem.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 627
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-D (biegunki)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: biegunki, wzdęcia, skurcze

Następna strona

Powrót do Leki i inne preparaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości