Leczenie IBS w USA

Rozmowy na temat leków oraz innych preparatów pomocnych w przypadku problemów z jelitami.

Leczenie IBS w USA

Postprzez artega7 » 7 sie 2016, o 14:55

Mam rodzinę w USA i meilowałem z wujem który jest gastrologiem, z zapytaniem co oni stosują na IBS. :)

Pytałem o Ibgard, Viberzi i że są to leki które są jakimś przełomem na Ibs.
Ibgard raczej pomaga na wzdęcia niż biegunki. Jest bez recepty.
Viberzi nie stosują bo kosztuje ~ $1.000 na miesiąc.

Leczenie stosują na obiawy.
Na biegunki loperamide i cholestyramina codziennie. Cholestyraminy nie stosowałem, lek nazywa się Vasosan, muszę się dowiedzieć czy jest dostępny bez recepty i ile kosztuje w aptece. Info w linku o tym leku:
http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2249

Inna opcja leki stabilizujące nastrój. Amitryptylina, trazodon lub anty depresyjne blokery serotoniny.
Inna opcja to antybiotyki.
Dieta ma duży wpłw na obiawy: sery, kapusta groszek Mleko, sztuczne słodziki nie są wskazane. W IBS stosuje się Fodmap diet.
http://www.ibsdiets.org/fodmap-diet/fodmap-food-list/

Będę coś więcej wiedział to napiszę.
Co ciekawe w USA stosują antydepresanty na IBS, nawet gastrolog o nich mówi. A u nas na forum niektórzy piszą, że IBS nie ma podłoża emocjonalnego.
artega7

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2010
Dolegliwości ogólnie: Biegunka

Re: Leczenie IBS w USA

Postprzez Jacek » 8 sie 2016, o 11:43

artega7 napisał(a):Co ciekawe w USA stosują antydepresanty na IBS, nawet gastrolog o nich mówi. A u nas na forum niektórzy piszą, że IBS nie ma podłoża emocjonalnego.

Bo nie ma podłoża emocjonalnego.

Napiszę to po raz setny... Leki przeciwdepresyjne można zastosować przy IBS dlatego, że jest to jedyny sposób pośredniego oddziaływania na ilość serotoniny w jelitach. Tak się składa, że ten sam neuroprzekaźnik w mózgu odpowiada za dobry nastrój, a jelitach za ich perystaltykę. Ponieważ nie ma leków regulujących poziom serotoniny tylko w jelitach (był eksperymentalny LX1033, ale nie przeszedł testów), stosuje się leki przeciwdepresyjne w bardzo niewielkich dawkach, aby w ten sposób próbować zmniejszyć lub zwiększyć poziom serotoniny w jelitach i uzyskać w ten sposób spowolnienie albo przyspieszenie (w zależności od tego, czy mamy do czynienia z biegunkową czy zaparciową postacią IBS) perystaltyki.
Nie ma to jednak nic wspólnego z leczeniem depresji, a już na pewno nie można na tej podstawie wyciągać wniosków, że przyczyna IBS leży w psychice.

Prawdą jest, że współczesna medycyna, nawet amerykańska, nie jest w stanie trwale pomóc pacjentom z IBS. Dlatego niektórzy gastrolodzy, aby pozbyć się niewygodnego pacjenta, z którym nie wiedzą co zrobić, spławiają go do psychologa/psychiatry.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez Jar0 » 8 sie 2016, o 22:07

artega7, i dopiero teraz się tym chwalisz? :P

Wygląda na to, że nawet za oceanem jest kicha...
Jar0

Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Postprzez pablos3744 » 9 sie 2016, o 15:46

Myśle że wszędzie to kuleje leczenie niestety... Ja jestem zafascynowany Stanami Zjednoczonymi marzy mi się tam polecieć ale mogę sobie tylko pomarzyć i stree view ;)
pablos3744

Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Postprzez artega7 » 14 sie 2016, o 19:23

Jeśli chodzi o Cholestyramine, która u nas występowałą pod nazywą Vasosan (spotkałem jeszcze nazwę Questran) to niestety nie jest dostępna. Pytałem w 2 aptekach, lek jest na receptę i jest u nas zarejestrowany, ale można go dostać tylko przez import docelowy.

Tostałem też informacje, że mógłbym spróbować Pepto Bismol (Bismuth subsalicylate - salicilat bizmutu) 2 tabl 3 x dzienie x 1 miesiąc, ale u nas też tego nie ma. Trafiłem w jednym sklepie, ale wychodzi chyba drożej niż w USA. Lek jest bez recepty, można zamówić na ebay.
http://www.pepto-bismol.com/en-us
http://www.biovea.com/pl/productlist/re ... :%5B%5D%7D
artega7

Postprzez Jar0 » 14 sie 2016, o 20:14

Ja testowałem Vasosan. Dostałem receptę od rodzinnego, a lek kupiłem w Niemczech :)
Jar0

Postprzez artega7 » 15 sie 2016, o 09:15

Jar0 napisał(a):Ja testowałem Vasosan. Dostałem receptę od rodzinnego, a lek kupiłem w Niemczech :)

Kupiłeś na naszą receptę w Niemczech?
Pomógł Ci coś?
artega7

Postprzez Jar0 » 15 sie 2016, o 09:44

Tak, nie było z tym problemów. Od którego roku pomiędzy krajami Unii istnieje jakieś porozumienie, że można realizować recepty bez przeszkód.

Ja brałem 2 saszetki na dzień. Nie zauważyłem żadnej różnicy... : / Pytanie czy nie brałem tego za mało. Uważam jednak, że jak ktoś ma biegunkowego IBS to powinien ten lek przetestować. Skutki uboczne prawie żadne, a może pomoże bo jak widać, każdy choruje z innego powodu najprawdopodobniej...
Jar0

Postprzez pandkiler » 29 sie 2016, o 01:20

Od 10 lat choruję na IBS. Od 3 lat leczę się u prof. gastroenterologa. Od dwóch lat brałem amitriptiline. Od 1,5 roku przy każdym złym samopoczuciu związanym z biegunką biorę loperamid. Rano i wieczorem duspatalin. Mimo tych leków, nie odczuwałem jakiejś bardzo znaczącej poprawy i naprawdę bywało ciężko.

Niedawno dostałem specyfik, podobno ze świetnymi rokowaniami, do tej pory niedostępny w Polsce a w Europie tylko w Wlk. Brytanii i stosowany własnie w USA. U nas nazywa się to Vivomixx. Jest tu suplement diety o bardzo dużej zawartości kultur bakterii . Jest u nas od nie dawna i przyznam że jest nieprzyzwoicie drogi.. Ale wierzcie lub nie, po zastosowaniu kuracji zaleconej przez lekarza zacząłem odczuwać ogromną poprawę. Jestem studentem i moje drogi na uczelnie przestały być codziennym utrapieniem . Oczywiście nie wyleczyłem się w 100%, są gorsze chwile lub nawet bardzo złe, ale w codziennym życiu mogę jakoś funkcjonować.

Stoponiowo zmniejszam dawkę amitriptiliny i duspatalinu . Z loperamidem się nie rozstaje, ale nie biorę go już codziennie jak było wcześniej. Zapytajcie o niego swojego lekarza. Suplement jest u nas nowy, niedawno wszedł do użytku. Z tego co wiem zaczyna się stosować go w polskich szpitalach gdy trzeba uzupełnić kultury bakterii

Żeby uprzedzić pytania i domysły, przed stwierdzeniem u mnie IBS przeszedłem badania wykluczające wszystkie inne choroby.
pandkiler

Początek choroby: 2007
Dolegliwości ogólnie: Poranne biegunki. Bóle brzucha. Strach przed komunikacją miejską.

Postprzez artega7 » 7 wrz 2016, o 11:27

Czekam teraz na przesyłkę z USA z lekami: Colestid I Peptobismol.
Po przetestowaniu dam znać czy jest jakaś poprawa. :D
artega7

Następna strona

Powrót do Leki i inne preparaty