L-glutamina

Rozmowy na temat leków oraz innych preparatów pomocnych w przypadku problemów z jelitami.
Odpowiedz

L-glutamina

Postprzez Frozen » 23 maja 2011, o 19:31

Witam serdecznie :)Podzielę się z Wami moim odkryciem.Jako, że interesuje się dietetyką napotkałem ciekawą informację w internecie na temat glutaminy i jej efektywnego działania na układ trawienny ;)Co jak wnioskuje jest dla nas bardzo przydatne i jak twierdzą Azjaci, może "prawie" całkowicie pomóc wyleczyć się z ZJD :idea::geek:
Dopiero od kilkunastu lat wiadomo, ze glutamina jest głównym źródłem pokarmu wykorzystywanego nie tylko przez układ obronny, ale także przez komórki wyścielające przewód pokarmowy. W eksperymentach dr Windmuellera nie udało się utrzymać w hodowli laboratoryjnej tkanki jelit bez dokarmiania jej glutamina (roztwory glukozy okazały się niewystarczające!).

Glutamina jest konieczna także do zachowania prawidłowego działania wydzielniczego trzustki.

Obecnie trwają badania nad wykorzystywaniem glutaminy jako potencjalnego środka leczącego biegunki u dzieci. Zdolności glutaminy do wiązania wody i nawodnienia tkanek przydają się tutaj wyjątkowo.

Japońscy naukowcy odkryli, ze glutamina jest wyjątkowo efektywnym składnikiem, który może być wykorzystywany w celu gojenia uszkodzeń śluzówki żołądka i jelit.

Wywoływali w badaniach wrzody żołądka u zwierząt przez podawanie im większych dawek aspiryny. W drugiej grupie, która dodatkowo otrzymała glutaminę nie doszło do powstania wrzodów.

W innym badaniu potwierdzili, ze z udziałem glutaminy wrzody żołądka goja się znacznie szybciej. Glutamina jest obecnie najpopularniejszym lekiem na wrzody stosowanym w Azji.

Kolejne badanie: 1,6 g glutaminy dziennie wyleczyło w 92% wrzody przewodu pokarmowego w 4 tygodnie!!!

Glutaminę uznaje się za najważniejszy składnik dla jelit; reperuje "zespół dziurawego jelita", a u osób z zespołem jelita nadwrażliwego po 2 tygodniach stosowania glutaminy większość pacjentów nie miała biegunki i dolegliwości bólowe zniknęły!!!.

Osobom z chorobą Crohn'a podaje się glutaminę; wielu z tych pacjentów jest w stanie powrócić później do normalnej diety.

W Klinice Mayo w Minnesocie podczas badania klinicznego na grupie pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita zauważono większą ich skłonność do infekcji, nie poddających się leczeniu antybiotykiem. W grupie, która otrzymała glutaminę zaobserwowano zmniejszenie skłonności do infekcji, nie było następnie potrzeby wprowadzania długich terapii antybiotykowych.Mam nadzieje, że trochę pomogłem ;)
Avatar użytkownika
Frozen
 
Posty: 65
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 14:42
Początek choroby: 0

Re: L-glutamina

Postprzez Przemek » 26 maja 2011, o 19:04

Kurcze, jestem teraz strasznie zapracowany i nie mam teraz za wiele czasu, aby to przetestować na "własnej skórze", ale na pewno, gdy tylko napiszę prace licencjacką to sprawdzę to. Tę L-glutamina można gdzieś dostać bez recepty?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: L-glutamina

Postprzez Frozen » 27 maja 2011, o 21:25

L-glutamine znajdziesz bez problemu w aptekach lub sklepach z odżywkami, jest to suplement diety.Ja od dzisiaj zaczynam suplementacje l-glutaminą, za około 2tygodnie podziele się informacją jak działa :)
Avatar użytkownika
Frozen
 
Posty: 65
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 14:42
Początek choroby: 0

Re: L-glutamina

Postprzez Przemek » 28 maja 2011, o 09:06

To koniecznie opowiedz nam o ewentualnych skutkach tej suplementacji =)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: L-glutamina

Postprzez Frozen » 28 maja 2011, o 14:12

Glutamina jest naturalnym aminokwasem, który możemy znaleźć w normalnym produktach które spożywamy na codzień, np. w wołowinie, rybach, jajach, owocach i warzywach ;)Glutaminę możemy dostarczyć w formie L-glutaminy, która jest wykorzystywana jako suplement diety przez osoby starające się powiększyć muskulaturę ciała i zwiększyć masę mięśniową (jest antykatabolikiem, a dokładnie w telegraficznym skrócie cały proces przebiega tak, że organizm żeby wytworzyć 1g glutaminy musi "poświęcić" 40g naszęgo ciężko zdobytego "bajcepsa :D")...ale nie to jest dla nas chorych najważniejsze i nie o tym do końca chce pisać ;)U chorych z bakterią H.pylorii ( w tym ja :evil:) glutamina może pełnić funkcję neutralizacji amoniaku, który wytwarzają bakterie budując "barierę ochronną" dla siebie oraz w ten sposób niszczą ściany żołądka prowadząc do wrzodzenia lub nadżerek.Glutamina także pomaga w budowania antygenów utrudniających przenikanie oraz rozwój helicobacter, ale najważniejszą funkcją jaką pełni glutamina (w naszym przypadku) jest odbudowa oraz tworzenie błony ochronnej żołądka.Reasumując glutamina pełni wieleee funkcji w naszym organizmie, których wszystkich nie ma potrzeby wymieniać (chyba, że ktoś ćwiczy kulturystykę to służę pomocą :mrgreen:)Polecałbym na początek zacząć od 4-5g dziennie po 1 tabletce około pół godziny przed posiłkiem, gdyż wtedy jest najbardziej wchłanialna przez żołądek, a firmę którą mogę polecić z czystym sumieniem to Olimp gdyż w jednej tabletce znajduje się 1400mg l-glutaminy ;)
Avatar użytkownika
Frozen
 
Posty: 65
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 14:42
Początek choroby: 0

Re: L-glutamina

Postprzez Przemek » 6 cze 2011, o 07:08

Frozen napisał(a):L-glutamine znajdziesz bez problemu w aptekach lub sklepach z odżywkami, jest to suplement diety.Ja od dzisiaj zaczynam suplementacje l-glutaminą, za około 2tygodnie podziele się informacją jak działa :)


No i jak tam, czujesz jakąś różnicę po tych pierwszych dniach?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: L-glutamina

Postprzez Frozen » 9 cze 2011, o 18:04

Muszę przyznać, że naprawdę działa :)Jestem miło zaskoczony jej działaniem, chociaż ostatni tydzień miałem trochę przesr... :evil:, ale możliwe że to była grypa żołądkowa (chociaż nie było dolegliwości typowo grypowych :|) Po woli wracam na siłownie i biorę różne suplementy oprócz glutaminy ( kreatyna, tauryna, maltodekstryna, bcaa itp.)Chociaż nie uśmiecha mi się takie życie z tą chorobą...trzeba będzie się wybrać do jakiegoś specjalisty, no ale niestety takiego jeszcze nie spotkałem, a liczyli sobie właśnie jak profesorowie :evil:P.S najlepsze rezultaty było widać w pierwszych dniach (chociaż teraz też nie narzekam na jej działanie) Zauważyłem, że przestałem mieć tzw. efekt balona oraz zmniejszyły się biegunki...na szczęście :mrgreen:
Avatar użytkownika
Frozen
 
Posty: 65
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 14:42
Początek choroby: 0

Re: L-glutamina

Postprzez Przemek » 10 cze 2011, o 07:43

A gdzie się zaopatrzyłeś w tę L-glutaminę? W aptece? Są jakieś szczególne wymogi, co do tej L-glutaminy, czy pierwsza lepsza z brzegu, jaką kupię będzie ok?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: L-glutamina

Postprzez Frozen » 10 cze 2011, o 08:56

Ja polecałbym jak wcześniej napisałem firmy Olimp. Kupiłem ją ze względu na:
1.wysoką dawkę l-glutaminy w jednej kapsułce.
2.przyswajalność tej l-glutaminy (dzięki chelatom firmy Albion)
3.sterylność wykonania (wyprodukowana w Polsce, a to oznacza spełnienie dużych wymogów odnośnie jakości produkcji, ponieważ porównano z firmami z USA i niestety tamte wypadły blado( tam nie ma przepisów odnośnie przechowywania, produkcji itp.)
4.cena-jedna z najtańszych l-glutamin
Można ją kupić w aptekach lub sklepach suplementacyjnych (w aptece drożej, sprawdzałem ;)) cena powinna oscylować za 120cabsów (4 blistry ok.40zł)Obrazek
:geek:
Avatar użytkownika
Frozen
 
Posty: 65
Dołączył(a): 27 mar 2011, o 14:42
Początek choroby: 0

Re: L-glutamina

Postprzez Przemek » 10 cze 2011, o 19:46

Ta ja w takim razie w najbliższym czasie się wybiorę do polskiego sklepu osiłkowego i też zakupię takie cuda. Podzielę się rzecz jasna swoimi spostrzeżeniami ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Następna strona

Odpowiedz

Powrót do Leki i inne preparaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron