Nadmierne pocenie sie. Następny objaw ibs?

Rozmowy na temat zespołu jelita wrażliwego, w którym największym problemem są zaparcia.

Re: Nadmierne pocenie sie. Następny objaw ibs?

Postprzez Przemek » 26 lip 2013, o 20:01

Jar0 napisał(a):ak sobie z tym radzę? Antidral lub Ziaja bloker pod pachy (dzięki niemu to inni bardziej śmierdzą niż ja :D )...

I ja muszę powiedzieć, że sporo się pocę. Kiedyś też wydawałem po 20zł na Antidrale i Etiaxile, gdy dowiedziałem się, że Ziaja Bloker to praktycznie to samo i można to dostać w Rossmanie za 8zł.

Polecam. U mnie Ziaja Bloker działa bardzo dobrze.
Przemek
Administrator

Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Postprzez Tokar » 17 sty 2014, o 01:35

Proszę co za zbieg okoliczności. Też od dobrych kilku lat użeram się z nadpotliwością niemalże całego ciała, ale nigdy nie przyszło mi do głowy łączyć tych objawów z cyrkami jelitowymi.

Wiosna, lato, jesień czy zima - każdy minimalny nawet "wysiłek" jak lekko przyspieszony krok czy też marsz normalnym tempem przez więcej niż kilka minut i dosłownie leje się ze mnie każdym porem w skórze (ciekawe jest to, że dopóki jestem w ruchu nic się nie dzieje, dopiero kiedy staję w miejscu zamieniam się w żywą fontannę). Właściwie to nieprawda, że pora roku nie ma znaczenia - latem nie trzeba nawet tych "atletycznych" wyczynów. Wystarczy wejść do tramwaju - wiadomo, każdemu jest gorąco, ale jakoś nie widzę, żeby czyjaś twarz poza moją był zroszona grubymi kroplami potu, a na plecach jakoś nikomu poza mną nie odznaczają się wielkie mokre plamy w miejscach, w których koszula styka się z ciałem.
Zaznaczam przy tym, że u mnie nie są to tzw. zimne poty. Mój organizm po prostu niedorzecznie szybko się przegrzewa, ja po prostu z byle powodu bucham gorącem.
Rozumiałbym jeszcze, gdybym był osobą otyłą lub kompletnie nie ruszającą się. Tymczasem staram się trochę zażywać ruchu - w miarę regularnie w domu jakieś pompki, brzuszki, przysiady, ćwiczenia z hantelkami i w zależności od grafiku 1-3 razy w tygodniu basen. W okresie wiosna-lato-jesień dochodzi rower, na którym co najmniej raz w tygodniu staram się zrobić trasę ~ 50 km. Nie są ta nawet półamatorskie wyczyny, ale myślę jednak, że nawet taka aktywność pozwala wykluczyć kondycyjny problem przy czynnościach, o jakich wspomniałem na początku. Zresztą będąc setny raz na basenie i pokonując cały czas mniej więcej ten sam dystans, za każdym razem już po 2-3 długościach jestem purpurowy, wyglądam jakbym miał zapaść, a obszary ciała wystające pond taflę wody gdyby wystawić je na chłodne powietrze, to pewnie by parowały (ale niezrażony pływam dalej :lol: ).
Odnośnie tuszy to też zły trop, bo choć trochę brzuszka mam (186 cm, 92 kg), to do otyłości jeszcze mi sporo brakuje. A tymczasem chociażby w przytoczonej wyżej sytuacji z tramwaju - ja zalewam się potem i czuję, że wszyscy na naokoło się na mnie gapią, a niedaleko skrajne otyły gość nie ma nawet czoła zroszonego potem.

Pytanie jak z tą atrakcją żyć. Pod pachami na szczęście wystarcza kosmetyczny antyperspirant w sztyfcie więc nie jest najgorzej (spraye i kulki kompletnie nie działają i tylko masakrują ubrania), na wiecznie spocone dłonie antidral całkiem dobrze się spisuje, ale na tym niestety koniec skutecznych środków, a poci się dosłownie całe ciało. Twarzy, pleców czy choćby tyłka (cudowne uczucie przyklejania się jensów do spoconego dupska) sobie antyperspirantem nie posmaruję.
Skuteczność suplentów diety typu perspiblock można włożyć między bajki - to jest zwykła mieszanka ziółek typu szałwia i na nadmierne pocenie pomaga mniej więcej tak samo jak espumisan na IBS.

Poszukując przyczyny postanowiłem zrobić sobie badania hormonów tarczycy, bo raz, że w dzieciństwie miałem przerost tego gruczołu, dwa że moja mama miała i ma problemy z tarczycą (a raczej z jej pozostałościami po wycięciu gruczołu po tym, jak pojawiły się na nim guzki) w postaci przedziwnego mixu objawów nadczynności i niedoczynności, w tym właśnie ekstremalną nadpotliwość. Po trzecie wreszcie hormony tarczycy odpowiadają po prostu m.in. za termoregulację organizmu.
Niestety lub stety wyniki badań wyszły w normie, więc jedyny na tamten moment trop się urwał.

Pewnego razu desperacko poszukując jakichś nowych informacji i ewentualnie cudownych sposobów na nadmierną potliwość natrafiłem na artykuł, który kompletnie mnie podłamał - wynikało z niego, że w wielu przypadkach problem leży po stronie neurologicznej, a konkretnie nadaktywności układu współczulnego. Okazuje się, że jedynymi skutecznymi metodami walki są albo branie leków hamujących działanie tego układu, które jednak nie działają jakoś super mocno, za to powodują nieciekawe efekty uboczne m.in. zaburzenia wzroku, albo chirurgiczne przecięcie połączeń nerwowych układu współczulnego, co równa się ryzykownej i niosącej możliwość powikłań endoskopowej operacji w obrębie klatki piersiowej. Istnieje jeszcze opcja łykania zamulaczy uspokajających, żeby wyciszyć cały układ nerwowy, tylko nie wiem kto może sobie pozwolić na chodzenie non stop w letargu.
Nie wiem jak dla kogo, ale dla mnie żaden z tych wariantów nie jest do zaakceptowania, a to oznacza, że lekarstwa na ten moment najzwyczajniej w świecie nie ma.

W sumie nie wiem co do tematu wnosi ten mój przydługi wywód, bo żadnego wspólnego mianownika z układem pokarmowym w nim nie ma, ale mam nadzieję, że odkopując ten temat może uda mi się go ożywić i być może ktoś podzieli się jakimiś spostrzeżeniami.
Tokar

Wariant IBS: mix z przewagą zaparć
Początek choroby: 2002
Dolegliwości ogólnie: Ciągłe zaparcia prowadzące w konsekwencji do biegunek, częste i silne gazy, przelewanie się w brzuch

Postprzez Jacek » 17 sty 2014, o 13:19

Tokar napisał(a):hamujących działanie tego układu, które jednak nie działają jakoś super mocno, za to powodują nieciekawe efekty uboczne m.in. zaburzenia wzroku, albo chirurgiczne przecięcie połączeń nerwowych układu współczulnego, co równa się ryzykownej i niosącej możliwość powikłań endoskopowej operacji w obrębie klatki piersiowej. Istnieje jeszcze opcja łykania zamulaczy uspokajających, żeby wyciszyć cały układ nerwowy, tylko nie wiem kto może sobie pozwolić na chodzenie non stop w letargu.

Wszystko, tylko nie takie leki ! Nadmierne pocenie jest upierdliwe, ale nie warto z tego powodu ryzykować stosowania jakiś leków "zamulających" czy psychotropowych. Niestety lekarze zapisują takie leki zbyt lekką ręką...

Tokar napisał(a):W sumie nie wiem co do tematu wnosi ten mój przydługi wywód, bo żadnego wspólnego mianownika z układem pokarmowym w nim nie ma

Teoretycznie nie ma, ale jednak u ludzi z IBS występuje problem nadmiernego pocenia.
Właśnie o to chodzi, aby spojrzeć na wszystkie swoje dolegliwości, nawet pozornie niezwiązane ze sobą, jako na mające wspólne podłoże - IBS.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez flower » 22 sty 2014, o 09:08

lepiej sprobuj akupunkture, dziala najlepiej na uklad nerwowy, hormonalny, tylko musi to byc lekarz z prawdziwego zdarzenia, moge polecic z warszawy kogos jesli chcesz.
flower

Początek choroby: 0

Postprzez Krzych » 16 mar 2014, o 15:18

Był taki moment, że też miałem z tym problemy ale to występowało tylko na początku choroby gdy nie wiedziałem jeszcze co się ze mną dzieje i po prostu panikowałem i stresowałem się przy każdym nasileniu bólowym a takie właśnie objawy jak pocenie się i uderzenia gorąca to są najbardziej typowe objawy stresu. Jak IBS stał się codziennością to z czasem mi to przeszło. Aktorzy też się bardzo denerwują przy pierwszych występach a potem już nie. Co za porównanie:D
Krzych

Wariant IBS: Utrudniający życie
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: Wzdęcia, parcia, kolki

Postprzez pablos3744 » 20 mar 2014, o 07:47

Na poczatku miałem takie pocenie się jak mnie napierało na wc a pisałem kolosa na uczelni albo miałem obowiązkowe spoktanie a tam mi bulgotało w brzuchu a i ręce sie pociły z czoła krople leciały a nigdy czegoś takiego nie miałem ;]
pablos3744

Wariant IBS: Luźne stolce
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Luźne stolce ranne

Postprzez ibeesiak » 31 maja 2015, o 08:12

Czy ktoś z was zauważył związek między poceniem się i suplementacją witaminą D? Od 2 tygodni biorę 4000 j.m. witaminy D i coraz mniej pocę się na siłowni, chociaż jest coraz cieplej. W zimie miałem mokre włosy po treningu i po jeździe na rowerze. Możliwe, że to za krótki czas na zauważenie zmian, bo często zmiany w organizmie następują na krótszy albo dłuższy okres bez wyraźnej przyczyny, a potem znowu się pogarsza, więc potrzebuję trochę więcej czasu na obserwację. Wpadł mi do głowy ostatnio taki pomysł, że mogę mieć niedobór tej witaminy, a teraz czytam, że były przypadki wyleczenia IBS po suplementacji witaminą D. To się wydaje zbyt banalne, ale warto spróbować, tym bardziej że to jest tania sprawa.
ibeesiak

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2006
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Postprzez Jacek » 31 maja 2015, o 10:26

Coś w tym musi być. Niedawno czytałem artykuł na temat poziomu witaminy D u pacjentów z IBS. W badaniach wyszło, że większość pacjentów z IBS miała niedobór tej witaminy.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez wanna » 27 lip 2016, o 14:18

mam zupełnie odwrotnie, przestałam się pocić nawet kiedy jest bardzo gorąco i to jest źle, to jakby coś się zepsuło i mój organizm przestał się chłodzić :shock:
wanna

Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: zaparcia

Postprzez Jar0 » 31 lip 2016, o 21:16

Ja zauważyłem, że w tym roku wyjątkowo mi nadpotliwość dokucza. Rok temu było o dziwo lepiej z tym... Tegoroczne lato to po prostu porażka. W zasadzie musiałbym odwiedzać prysznic 3 razy dziennie i wymieniać garderobę tyleż samo razy. Zero radości z tego, że słońce świeci i pogoda dopisuje.

Próbował ktoś jeszcze coś z tym fantem zrobić? Nie dość, że jelita nawalają to jeszcze z czoła kapie... : /
Jar0

Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Poprzednia strona

Powrót do Wariant zaparciowy