Niestrawione resztki pokarmu

Rozmowy na temat zespołu jelita wrażliwego, w którym największą bolączką są ciągłe biegunki.

Niestrawione resztki pokarmu

Postprzez melisa93 » 10 lut 2018, o 13:15

Witam. Z problemami z brzuchem borykam się już od 10 lat. Jako nastolatka miałam nerwice, zaburzenia depresyjne. Do tego dołączył zespół jelita drażliwego. Wtedy radziłam sobie z nim stoperanem i bylo do przeżycia ponieważ stoperan blokował mnie na 2 -3 dni. Problem pojawił się znów teraz, po urodzeniu dziecka ( przed ciąża IBS wyciszył się na około 3 lata- mało stresów w zyciu ).

Po urodzeniu dziecka męczyły mnie bóle żołądka i kolki jelitowe. Nie przejmowałam się bo to raczej normalne, zmiena diety, noworodek, nerwy. Jednak z czasem moje objawy są coraz większe i coraz bardziej mnie martwią. Z biegiem czasu doszły też skurcze jelit i coraz luźniejsze stolce. Przez te 5 miesięcy stolec robil się coraz bardziej miękki a na ten moment mam same biegunki. Od 3 dni też mam ogromne ilośći niestrawionych resztek pokarmowych. ( zmeniłam diete na bogatą w warzywa, orzechy itd.) . Nie wiem czy te dolegliwości wiąża się dalej z IBS czy juz moze rozwinęła mi się inna choroba. Mam do Was pytanie:
1. Czy w postaci biegunkowej IBS mogą pojawiać się niestrawione resztki pokarmu ze względu na za szybki pasaż jelit?

Byłam juz u kilku lekarzy morfologia,ob, amylaza trzustkowa,próby wątrobowe,usg brzucha- brak żadnych odchyleń.. lekarka sugeruje kolonoskopie w celu stwierdzenia czy to nie jakis crohn, albo wrzodziejące zapalenie, ale jestem pewna ze to nie to ( jestem pielęgniarką ) wiem ze te badania to strata czasu i pieniedzy.. Nie wiem jakie jeszcze badania moge wykonac, czy ktoś z Was zna lek który zwalniałby prace jelit ? Jestem pewna ze niestrawione resztki są wynikiem właśnie mocnych skurczów ponieważ gdy idę do toalety po nocy na początku stolec wygląda w miare normalnie i nie ma w nim resztek, po chwili zmienia się na biegunkę z dużą ilością jedzenia :(
melisa93

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2017
Dolegliwości ogólnie: biegunki, wzdęcia,ból brzucha

Re: Niestrawione resztki pokarmu

Postprzez marek85 » 10 mar 2018, o 02:13

Cześć,

Jak najbardziej mogą i pojawiają się - przy źle leczonym IBS coraz częściej, w większych ilościach. Często są to skórki warzyw, łupiny (np. kukurydzy).

U mnie problem rozwiązało odstawienie pieczywa i ziemniaków, makaronów - spróbuj odstawić wszelkie nośniki skrobi na 2 tygodnie (zastosować dietę SCD) i mam na myśli wszystkie (żadnych czipsów, bułek, wafli ryżowych fit, innego syfu skrobiowo-zbożowego). Pij słabe kawy i herbaty, żadnych napoi gazowanych, pij umiarkowane ilości wody, nie jedz dużych posiłków, ćwicz, staraj się wysypiać, nie jedz produktów zawierających cukier w innej postaci niż miód, nie pij mleka, nie jedz żadnych zbożowych produktów fit (bo najprawdopodobniej jest to wina trawienia zbóż)

Na start jedz: ryby (wędzone, bez zalew ew. pieczone), mięsa (chude, duszone), jajka (każda forma, jajecznica też), banany. Do tego jakaś prosta sałata (np. rukola, można jeść duże ilości). Pomidory + pij napoje słodzone miodem z dodatkiem cytryny. Orzechy możesz jeść tak po pierwszym tygodniu.

Dozwolona zupa - rosół.

Przeżyj tak 2 tygodnie - jeżeli czujesz się po tygodniu zdrowa (pierwszy tydzień będzie ciężki bo flora bakteryjna w jelitach będzie się zmieniać), ale potem powinna nastąpić znacząca poprawa) to IBS wynika ze złego trawienia zbóż (nie chodzi o gluten, ale o m.in. o skrobię, skład chemiczny produktów mącznych jako taki).
marek85

Wariant IBS: IBS-mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: IBS-D/C

Powrót do Wariant biegunkowy