Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Rozmowy na temat zespołu jelita wrażliwego, w którym największą bolączką są ciągłe biegunki.

Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez pidzamka81 » 12 lip 2014, o 10:25

Witam Kochani.
Dawno się nie odzywałam, bo od dłuższego czasu czuję poprawę mojego stanu zdrowia.
Oczywiście- 2-3 razy w tygodniu wspomagam się loperamidem, choć czasem biorę ten lek po prostu profilaktycznie.

Doczekałam się w końcu wizyty u kolejnego gastrologa i nie wiem co myśleć. Powiedziałam mu o moich objawach, on pomacał mi brzuch i stwierdził że nie mam niepokojących objawów i najprawdopodobniej to czynnościowe zaburzenie jelit.
Powiedziałam mu że w ciągu 1,5 roku schudłam ponad 20kg ( miałam dużą otyłość, ważyłam 106kg) a on stwierdził że to o wiele za mało i zaczął wykład o dietach i odchudzaniu :roll::shock:
Poczułam się jakbym była u dietetyka, a nie gastrologa.
Na moje pytanie o kolonoskopię odpowiedział że też się nad tym zastanawiał, ale że nie mam niepokojących objawów, bo lekkie biegunki nie są wskazaniem do tego badania tylko krew w kale. A ja nie mam krwistych stolców, więc na razie badania nie potrzeba.

Przepisał mi antybiotyk Xifaxan 42 tabletki, mam brać 3 razy dziennie po 2 tabletki i stwierdził że po tym leku moje problemy powinny zniknąć. Jeżeli nie znikną, to będzie mnie kierował na kolonoskopię, bo będzie to znaczyło że toczy się stan zapalny...

wykupiłam te leki, cholernie drogie, zapłaciłam 160zł. Na razie nie biorę, bo czuję się trochę lepiej, a kolejną wizytę mam dopiero 7 października.
cieszę się że na razie jest lepiej, ale jestem przerażona polską służbą zdrowia. Pewnie skończy się tak, że będę musiała iśc prywatnie do lekarza i położyć się na diagnostykę do szpitala :|
Avatar użytkownika
pidzamka81
 
Posty: 115
Dołączył(a): 4 lip 2013, o 22:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: nawracające biegunki

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Jacek » 12 lip 2014, o 11:59

Zapisanie Xifaxanu bez wykonania badań, jest typowym działaniem "na odczepnego".
Pamiętaj tylko, aby podczas brania Xifaxanu brać również osłonowo dobry probiotyk (ciekawe czy ten "lekarz" Ci o tym powiedział ?).

Istnieje prawdopodobieństwo, że podczas brania leku zauważysz przejściową poprawę (o ile jest to Twój pierwszy kontakt z tym antybiotykiem).
Xifaxan ma to do siebie, że przy pierwszym użyciu powoduje przejściową poprawę, a przy następnych ma skuteczność zbliżoną do placebo...

Trzeba pamiętać, że podstawą prawidłowej diagnozy pacjenta są BADANIA i interpretacja ich wyników, a nie 10 minutowa rozmowa i pomacanie brzucha.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1123
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Bonsai » 12 lip 2014, o 18:14

Brałem Xifaxan, i po kuracji odczułem minimalną poprawę.
Z tego co gastrolog mi powiedział, Xifaxan powinien pomóc jeżeli ma się przerost złej flory bakteryjnej (SIBO). U mnie niestety to nie było to, a jak się okazało po dwóch latach od kuracji u mnie przyczyną biegunek i wszystkich innych dolegliwości były Lamblie, Candida i Toxocaroza. Podczas kolonoskopii wykryto zapelenie jelita, a na kolonoskopie gastrolodzy też nie chcieli mnie wysłać. Skierowanie udało mi się wyprosić od internisty.
Koniecznie bierz dobre probiotyki podczas kuracji Xifaxanem.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez pidzamka81 » 12 lip 2014, o 22:11

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Oczywiście gastrolog nie wspomniał o probiotykach. Czy Sanprobi Ibs wystarczy w ilości jedna tabletka na dobę, czy polecacie jakiś inny probiotyk podczas stosowania Xifaxanu?
Jestem przerażona, nikt nie chce mi zlecić badań, ani internista ( bo twierdzi że od tego jest gastrolog), ani dwóch gastrologów.
Pomijam fakt że w tym roku na nfz już nigdzie nie wykonam kolonoskopii, zapisy dopiero od stycznia :lol:.
Poczytałam o skutkach ubocznych stosowania Xifaxanu i trochę się boję go brać :(Tym bardziej że nie będę miała kontaktu z gastrologiem w razie wystąpienia skutków ubocznych...
Planuję kurację rozpocząć w sierpniu, kiedy będę miała taki czas że w razie złego samopoczucia będę mogła posiedzieć w domku. No i będę po wypłacie :lol:w razie wystąpienia skutków ubocznych będę szukała jakiegoś prywatnego lekarza...
A czy wy mieliście jakieś skutki uboczne, np, czerwone zabarwienie moczu, bądź nasilenie objawów biegunkowych???
Avatar użytkownika
pidzamka81
 
Posty: 115
Dołączył(a): 4 lip 2013, o 22:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: nawracające biegunki

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Jar0 » 12 lip 2014, o 22:59

Chciałbym zobaczyć chociaż jedną osobę, której faktycznie probiotyki pomogły. Jak dla mnie to jest kasa wyrzucona w błoto. Na skład flory bakteryjnej jelit ma wpływ mnóstwo czynników, dokładanie tam tylko kolejnych bakterii (przy założeniu, że one w ogóle docierają tam gdzie mają docierać) niewiele zmieni w dłuższej perspektywie. A już w ogóle te preparaty dostępne powszechnie w aptece z 1 miliardem bakterii to dla mnie abstrakcja. VSL#3 ma jakieś tam badania skuteczności, nadal jest to jednak dla mnie wątpliwy interes. To jednak tylko moje zdanie :)

Ja brałem Xifaxan chyba ze 3 razy. Nigdy nie miałem jakiś dodatkowych rewolucji po tym. To jest dość bezpieczny lek więc jeśli nie ma się dziurawego jelita lub nie ma znaczących reakcji alergicznych to nie ma co panikować. Skutków ubocznych zawsze jest 10000000, na wszelki wypadek.

A do tych lekarzy należy strzelać. Siedzą sobie wygodnie za wyciągnięte przymusem pieniądze podatników i wciskają ludziom kity. Jeśli ktoś przychodzi do lekarza i mówi mu, że ma sraczkę od długiego czasu to na pewno sobie jej nie wymyślił więc należy się badać. Jeśli nie ma żadnych pasożytów itd. to moim zdaniem gastro + kolono + kalprotektyna/laktoferyna to podstawa. Inaczej z lekarzem nie ma sensu rozmawiać.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1376
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Jacek » 13 lip 2014, o 10:26

Jar0 napisał(a):Chciałbym zobaczyć chociaż jedną osobę, której faktycznie probiotyki pomogły.


No to właśnie zobaczyłeś :)
Zauważam znaczną poprawę po długotrwałym stosowaniu najpierw AC Zymes+ SanprobiIBS, a od dwóch miesięcy VSL#3 + SanprobiIBS.
Nie jest to "poprawa" jak pod Debridacie, kiedy "wydaje mi się, że może jest trochę lepiej", ale faktyczna poprawa konsystencji stolca, oraz znaczne zredukowanie ilości biegunek.

Pidzamka81 Moim zdaniem jedna kapsułka probiotyku przy takiej ilości Xifaxanu, to trochę mało.
Ale musisz sobie sama dobrać ilość, oraz rodzaj probiotyku. To, że u mnie sprawdza się VSL#3 i SanprobiIBS, nie oznacza, że ta sama kombinacja sprawdzi się u Ciebie...
Skutków ubocznych po Xifaxanie nie miałem, poza niewielkim rozrzedzeniem konsystencji stolca.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1123
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Bonsai » 13 lip 2014, o 15:42

Odnośnie probiotyków, trafiłem kiedyś na taki wykład na YouTube.
Wynika z niego, że przy dłuższej kuracji probiotykami, można zmniejszyć dolegliwości.
https://www.youtube.com/watch?v=yYxzztNqWJw

A w temacie skuktów ubocznych Xifaxanu, też ich nie miałem.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Roseberry » 13 lip 2014, o 19:17

pidzamka81, ja też brałam Xifaxan, mi nie pomógł wcale. Natomiast jeśli chodzi o probiotyk, podczas kuracji gastrolog kazała mi brać Enterol (2 tabl/dzień: 1 rano i druga wieczorem)- do kupienia bez recepty. Po zakończeniu kuracji miałam brać 3 mies. probiotyk "Sanprobi IBS".
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez stripped » 14 lip 2014, o 06:40

Ja jak mam iść do lekarza, to dostaję sraczki :P.. temat biegania od internisty do lekarza-specjalisty przerobiłam już wzdłuż i wszerz.
Także brałam xifaxan, ale po skończeniu tabletek wszystko od razu wróciło. Do tego miałam także zapisany enterol osłonowo. Nie było żadnych skutków ubocznych. Kolejnych kuracji nie zaczęłam - za drogie i nieskuteczne w moim przypadku ;)
Bardzo możliwe, że później jeszcze będą chcieli Ci dać metronidazol. Bo w teorii jak coś tam jest to metronidazol to zgnębi.
Avatar użytkownika
stripped
 
Posty: 341
Dołączył(a): 23 lut 2014, o 22:54
Lokalizacja: Gdańsk
Wariant IBS: wciąż nad tym pracuję
Początek choroby: 2010
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, gazy, zgaga, bóle brzucha, biegunki

Re: Po kolejnej wizycie u gastrologa.

Postprzez Roseberry » 14 lip 2014, o 08:13

stripped napisał(a):Ja jak mam iść do lekarza, to dostaję sraczki :P.

Myślałam, że tylko ja tak mam :lol:
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Następna strona

Powrót do Wariant biegunkowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości