Ciągłe biegunki

Rozmowy na temat zespołu jelita wrażliwego, w którym największą bolączką są ciągłe biegunki.

Re: Ciągłe biegunki

Postprzez Jar0 » 24 mar 2012, o 22:15

Ja natomiast śpię ile wlezie : )
Jar0

Wariant IBS: Colitis Ulcerosa : )
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Postprzez Przemek » 24 mar 2012, o 22:21

Każdy ma swój patent :P
Przemek
Administrator

Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Postprzez 1x2x3 » 25 mar 2012, o 09:48

Ja niestety muszę wcześnie wstawać jeśli nie chcę stać w korkach...
Jar0 powiem Ci, że jeśli dla Ciebie dołek to biegunka raz w tygodniu i jeszcze w dodatku masz je zazwyczaj w tym samym czasie to ja Ci zazdroszczę...
U mnie nawet najlepszym czasie choroby biegunki mogły pojawić się w każdej chwili rano, w ciągu dnia, w nocy... Co najgorsze nigdy nie było żadnych zwiastunów. Nagle potrafiłam poczuć potrzebę skorzystania z łazienki taką, że czasem będąc w domu ledwo dobiegałam. 24/7 czułam się tak jakbym za 5 sekund musiała skorzystać z łazienki, nie miałam dobrych dni dlatego nie mogłam sobie darować wyjścia z domu w przypadku gorszego jak radził Jacek. Były dni, gdzie z ogromnym bólem latałam do łazienki tylko 15 razy ale niestety były tez takie gdzie 40 albo cały dzień ani na chwilę nie wyszłam z łazienki. Szczerze mówiąc trochę Wam zazdroszczę...
1x2x3

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2003
Dolegliwości ogólnie: biegunki, kolki

Postprzez Jar0 » 25 mar 2012, o 09:56

Może ja tragizuję, ale taki stan rzeczy powoduje, że nie tylko jeden dzień w tygodniu jest spieprzony ale minimum 3 poprzedzające i 3 następujące. Kiedy biegunki miałem częściej (jakieś 1.5 roku temu) ale nie były one tak wybuchowe. I zazwyczaj niewielka dawka loperamidu dawała radę a teraz jest już różnie...
Jar0

Postprzez 1x2x3 » 25 mar 2012, o 10:20

Jar0 ja nie umniejszam Twoich dolegliwości. Nawet gdyby to był jeden czy dwa dni w miesiącu ale by były uciążliwe, rozwalały Twoje życie a Ty nie czułbyś, że jesteś zdrowy i możesz żyć pełnią życia czy chociaż normalnie to masz prawo narzekać i szukać rozwiązania problemu. Tak sobie tylko Wam zazdroszczę :) , bo ja przeszłam przez straszne piekło a jednak jakoś udało mi się z tego wyjść cało, więc może i Wam się uda. No może cało to zbyt dużo powiedziane, bo poza głową ale jak teraz o tym myślę, to chyba miała prawo się popsuć jak musiała znosić takie rzeczy.
Chyba mnie rozumiecie, że teraz nawet jak się dobrze czuję cały czas mogę się bać, że w każdej chwili może mnie złapać biegunka bez żadnego ostrzeżenia. Chociaż teraz mogę powiedzieć, że mam lepsze i gorsze dni ale i tak pamiętam jak kiedyś było. Wydaje mi się, że to coś w rodzaju traumy...
1x2x3

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2003
Dolegliwości ogólnie: biegunki, kolki

Postprzez Jar0 » 25 mar 2012, o 10:26

Trudno, żeby na psychice nie zostało żadnego śladu po chwilach kiedy było najgorzej... Jak dla mnie to i tak nic nie pomoże dopóki ktoś nie odnajdzie przyczyny i nie znajdzie na to lekarstwa. Nic by tak kojąco na głowę nie działało jak świadomość, że nie trzeba się bać losowo występującej biegunki...
Jar0

Postprzez Sephirot » 12 cze 2012, o 16:13

Ja zawsze noszę przy sobie stoperan. Z reguły kilka tabletek wystarczy, żebym zyskał jakieś 2 godziny i zdążył dostać sie do domu i komfortowo "zrzucić" z siebie co trzeba. Do tego z różna skutecznością działa na mnie trimebutyna ( np. Debretin ), chociaż jest z tym w kratkę.

W świadku medycznym coraz czesciej postuluje sie pochodzenie psychosomatyczne choroby. Czytałem tez o skutecznej terapii środkami uspokajającymi i psychotropowymi w połączeniu z psychoterapia, ale nie słyszałem jeszcze by polscy psycholodzy i psychiatrzy byli na tym etapie wiedzy by poprowadzić takie leczenie. To niestety dopiero teorie...
Sephirot

Wariant IBS: Biegunkowy
Początek choroby: 2004
Dolegliwości ogólnie: Biegunki po posiłku, czasami bez uchwytnej przyczyny, wzdecia

Postprzez Jacek » 13 cze 2012, o 12:11

Sephirot napisał(a):W świadku medycznym coraz czesciej postuluje sie pochodzenie psychosomatyczne choroby. Czytałem tez o skutecznej terapii środkami uspokajającymi i psychotropowymi w połączeniu z psychoterapia, ale nie słyszałem jeszcze by polscy psycholodzy i psychiatrzy byli na tym etapie wiedzy by poprowadzić takie leczenie. To niestety dopiero teorie...

O pochodzeniu psychosomatycznym IBS mówi się już tylko w Polsce. Zdarzają się nawet tacy psycholodzy czy psychiatrzy, którzy wrzody żołądka również uważają za chorobę psychosomatyczną.

Według najnowszych badań przeprowadzonych w wielu krajach zachodnich IBS ma podłoże albo bakteryjne (tzw. IBS-PI, czyli po infekcyjny) albo genetyczne.

To przykładowe artykuły na temat podłoża genetycznego:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2245 ... t=Abstract

http://pml.strefa.pl/ePUBLI/131/09.pdf

W szczególności zwracam uwagę na fragment w powyższym artykule: "... stwierdzili także niższą ekspresję SERT w enterocytach i wnioskowali, że upośledzenie zwrotnego wychwytu serotoniny jest bardzo prawdopodobnym mechanizmem zespołu jelita nadwrażliwego. Potwierdzają to eksperymenty na myszach pozbawionych genu SERT. U zwierząt tych zaburzenia są podobne jak w zespole jelita nadwrażliwego - naprzemienne biegunki i zaparcia"

http://www.healthcanal.com/genetics-bir ... tment.html

A psycholodzy i psychiatrzy niech trzymają się od IBS z daleka, bo to zadanie dla gastrologów.

Leki przeciwdepresyjne co prawda mogą przynosić poprawę pracy układu pokarmowego dlatego, że działają na ten sam neuroprzekaźnik - serotoninę, która w mózgu odpowiada za dobry nastrój, a w układzie pokarmowym - za perystaltykę.
Układ nerwowy jelit reaguje nawet na niewielkie zmiany ilości serotoniny – w zależności od rodzaju zastosowanego leku przeciwdepresyjnego – przyspieszając lub spowalniając perystaltykę.
Korzystny wpływ tych leków na pracę układu pokarmowego może prowadzić do niewłaściwych wniosków – że pozytywne zadziałanie leku przeciwdepresyjnego na układ pokarmowy świadczy o tym, iż przyczyną dolegliwości jest depresja
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez Sephirot » 13 cze 2012, o 13:04

Dziwne, bo najnowsze zagraniczne podręczniki ciągle piszą o tym wariancie.

Inna sprawa - przyczyna depresji to często zaburzenia budowy i funkcjonowania receptorów serotoninergicznych, co jednak by wskazywało na pewien związek obu chorób jak i to, że u osób z IBS często wykrywa się inne zaburzenia neuroprzekaźnictwa.
Sephirot

Wariant IBS: Biegunkowy
Początek choroby: 2004
Dolegliwości ogólnie: Biegunki po posiłku, czasami bez uchwytnej przyczyny, wzdecia

Postprzez Jacek » 13 cze 2012, o 13:16

Generalnie IBS jest dość nowym tematem i nawet w USA jest tylko kilka ośrodków dysponujących najnowszą wiedza na ten temat.

Polecam ciekawą książkę dr Marka Pimentela, szefa Gastrointestinal Motility Program w Cedars-Sinai Medical Center: "A new IBS solution. Bacteria - the missing link in treating Irritable Bowel Syndrome"

Dr Michael Gershon z Columbia University wydał w 1999 roku ciekawą książkę: "The Second Brain: A Groundbreaking New Understanding of Nervous Disorders of the Stomach and Intestine" w której stwierdza m.in., że interakcje mózgu i jelit maja odwrotny kierunek niż do tej pory sądzono - to jelita oddziałują na mózg w znacznie większym stopniu, niż mozg na jelita.

Są zatem różne podręczniki.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wariant biegunkowy