Sen i zmęczenie

Sen i zmęczenie

Postprzez Jar0 » 24 sie 2012, o 14:30

Czy Was też prześladuje ciągła senność, macie problemy z wyspaniem się a w ciągu dnia dopada Was jakieś takie niezidentyfikowane zmęczenie?
Jar0

Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Sen i zmęczenie

Postprzez Krzysiek » 24 sie 2012, o 15:47

Też. Nawet kiedyś tłumaczyłem to sobie "nienormalnymi" jelitami, po tym, jak wyczytałem gdzieś, że jedną z oznak nieprawidłowo funkcjonujących jelit jest właśnie ciągłe zmęczenie, apatia itp.
Krzysiek

Wariant IBS: MiX
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: Typowo dla ZJD - wzdęcia, gazy, zmęczenie, depresja...

Postprzez Jacek » 25 sie 2012, o 10:11

Ja też mam problem ze snem - bardzo trudno mi się zasypia wieczorem i jestem w stanie pospać do 24, a najdalej do ok. 2 nad ranem. Potem budzę się co chwilę, a mój sen to właściwie bardziej drzemka. I tak udaje mi się dotrwać do 6-7 nad ranem.
Z pewnością nie jest to głęboki sen pozwalający wypocząć. Dlatego w ciągu dnia czuję zmęczenie.

To ma też swoje skutki uboczne - niewyspanie pogarsza i tak złą kondycję moich oczu - jeśli zdarza mi sie noc, podczas której budzę się co chwilę, to rano oczy są bardziej suche, obolałe i zaczerwienione niż na codzień.

Problemy ze snem są dość charakterystycznym objawem IBS. Problem ten był poruszany na tegorocznym amerykańskim Digestive Disease Week w maju: http://fgidupdate.wordpress.com/2012/05 ... -with-ibs/
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez Jar0 » 25 sie 2012, o 19:37

Jacek napisał(a):To ma też swoje skutki uboczne - niewyspanie pogarsza i tak złą kondycję moich oczu - jeśli zdarza mi sie noc, podczas której budzę się co chwilę, to rano oczy są bardziej suche, obolałe i zaczerwienione niż na codzień.

Ja również czuję od pewnego czasu, że moje oczy są dużo bardziej suche i podrażnione niż zazwyczaj były... Cholera.
Jar0

Postprzez Jacek » 26 sie 2012, o 10:28

Jar0 napisał(a):
Jacek napisał(a):To ma też swoje skutki uboczne - niewyspanie pogarsza i tak złą kondycję moich oczu - jeśli zdarza mi sie noc, podczas której budzę się co chwilę, to rano oczy są bardziej suche, obolałe i zaczerwienione niż na codzień.

Ja również czuję od pewnego czasu, że moje oczy są dużo bardziej suche i podrażnione niż zazwyczaj były... Cholera.

Mój gastrolog potwierdził, że osoby z chorobami jelit, mają również problemy z oczami.
Do tego dochodzą problemy ze snem, o czym właśnie rozmawiamy, a co również ma wpływ na złą kondycję oczu. Kolejny element, to odwodnienie organizmu, spowodowane częstszym niż u osób zdrowych oddawaniem moczu. to tez powoduje, że nasze oczy są bardziej suche i podrażnione.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez Jar0 » 26 sie 2012, o 10:36

Jacek napisał(a):Mój gastrolog potwierdził, że osoby z chorobami jelit, mają również problemy z oczami.
Do tego dochodzą problemy ze snem, o czym właśnie rozmawiamy, a co również ma wpływ na złą kondycję oczu. Kolejny element, to odwodnienie organizmu, spowodowane częstszym niż u osób zdrowych oddawaniem moczu. to tez powoduje, że nasze oczy są bardziej suche i podrażnione.

Nie wiem z czego to wynika ale jak cofnę się wstecz pamięcią to wydaje mi się, że problemy ze snem (nawet nie tyle co z zasypianiem co z wysypianiem) zaczęły się dokładnie wtedy kiedy choroba się nasiliła. Zresztą widzę też, że największe rewolucje w brzuchu mają miejsce wieczorem, przed snem (bulgotanie, przelewanie, skurcze) i nad ranem (czasem biegunki, mocne skurcze, potrzeba skorzystania z toalety).
Jar0

Postprzez Kruffka » 26 sie 2012, o 15:09

A te oczy to od nadmiaru komputera Wam nie schną? :P
Kruffka

Wariant IBS: :)
Początek choroby: 1982
Dolegliwości ogólnie: :)

Postprzez Krzysiek » 26 sie 2012, o 17:39

Kruffko, na pewno też, ale tu takie miłe towarzystwo, że nie mogę sobie odmówić ;)

Problem z oczami, oczywiście, dotyczy również mnie. Ale Starazolin doraźnie (1-2 kropelek) załatwiają sprawę naprawdę porządnie.
A teraz powiem Wam pewną historię: niestety zakończył się mój trwający 6 lat związek, przez co nie mogłem spać, jeść, byłem kłębkiem nerwów, zaczynałem powoli wyglądać jak zombie i coś mamrotać pod nosem. Poszedłem do psychiatry - dostałem lek o nazwie Sedam 6 - uspokoiłem się, śpię jak słodkie niemowle, ale najważniejsze, że moje jelita się uspokoiły! Co prawda nie czuję się, jak człowiek ze zdrowymi jelitami, ale naprawdę widzę poprawę. Choć nigdy nie widziałem wyraźnych oznak tego, że moje 'gastroblemy' spowodowane są nerwami, to jednak najwidoczniej pewna ich część postanowiła się uspokoić razem z resztą mnie. ;) You never know...
Krzysiek

Wariant IBS: MiX
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: Typowo dla ZJD - wzdęcia, gazy, zmęczenie, depresja...

Postprzez Jar0 » 26 sie 2012, o 18:24

Ja nie jestem zbytnim zwolennikiem takich środków... Stosowałem Cital i Sulpiryd myśląc, że leczenie psychiatryczne mi pomoże. Okazało się, że niewiele się zmieniło mimo chyba 3 miesięcznej kuracji. Nie dość, że biegunki były nadal to spanie takie samo...
Jar0

Postprzez piter » 26 sie 2012, o 23:29

Ja ze snem miałem problemy jeszcze przed pojawieniem sie objawów IBSu ,dość długo brałem Trittico CR 75 mg i teraz już biorę tylko doraźnie ten lek.W tej chwili problemy z zaśnięciem mam zwłaszcza przy nadchodzącej zmianie pogody najczęściej przed opadami jak i w czasie trwającego stresu, z którym sobie nie radzę.
piter

Początek choroby: 0

Następna strona

Powrót do Dolegliwości inne