Bóle głowy, bezsenność i inne dolegliwości towarzyszące ZJN

Bóle głowy, bezsenność i inne dolegliwości towarzyszące ZJN

Postprzez Jacek » 12 gru 2011, o 14:29

Ponieważ zaczęliśmy temat dolegliwości towarzyszących ZJN w innym wątku, a tutaj jest bardziej odpowiednie miejsce aby o tym dyskutować, mogę napisać o swoich dolegliwościach towarzyszących.

Przede wszystkim są to suche, zaczerwienione i piekące oczy. Nie mam oczywiście bezdyskusyjnych dowodów na to, iż jest to skutek ZJN, ale faktem jest, że przyczyny okulistyczne zostały wykluczone, a z biegiem lat, w miarę nasilania się różnych objawów ZJN, dyskomfort odczuwany w oczach narastał.

Kolejna sprawa to bóle głowy. Są wymieniane przez różne źródła jako objawy towarzyszące i w moim przypadku na przestrzeni lat im gorzej było z układem pokarmowy, tym częstsze miałem bóle głowy.

Tak zwany zespół przewlekłego zmęczenia (CFS, czyli Chronic Fatigue Syndrome). Nie wiem, czy wynika to z narastających problemów ze snem, czy z innych przyczyn związanych z ZJN, ale czują się osłabiony i pozbawiony sił.

W ciągu ostatnich dwóch - trzech lat coraz bardziej nasilają mi się problemy ze snem. Mam kłopot aby zasnąć, a jeśli mi się to uda, jest to bardziej drzemka niż głęboki sen. Od niedawna lekarze zaczęli przyznawać w niektórych publikacjach, że kłopoty ze snem to jeden ze skutków ubocznych ZJN.

Utrata masy ciała. To chyba najbardziej dyskusyjna sprawa. Z jednej strony zgadzam się, że ZJN nie powoduje BEZPOŚREDNIO utraty wagi. Z drugiej jednak strony ciągłe biegunki sa na dłuższą metę wyniszczające. Poza tym ciągłe wzdęcie i uczucie pełności w brzuchu, powoduje, że jem mniej niż kiedyś, bo po prostu nie jestem w stanie pomieścić i przetworzyć tyle jedzenia co kiedyś. To oczywiście musi skutkować chudnięciem.

Do tego dochodzi ciągłe uczucie zimna, potęgujące się podczas i po biegunkach.

Podczas poprzedniej dyskusji 1x2x3 wspomniała, że choruje 7-8 lat. Ja choruję nieco dłużej, bo od 1994 roku, czyli 17 lat, zatem niektóre objawy mogę mieć bardziej nasilone.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Bóle głowy, bezsenność i inne dolegliwości towarzyszące

Postprzez Jar0 » 12 gru 2011, o 15:26

Ja jestem nowicjuszem jeśli chodzi o ZJD (niecałe 2 lata choroby) ale widzę po sobie, że uczucie zmęczenia i utrata masy ciała to jedne z jego objawów... W przeciągu roku, regularnie traciłem po 1kg na miesiąc co dało w sumie prawie 10kg niecałego roku. Nie jest to bezpośrednio spowodowane ZJD a pośrednio tak jak Jacek napisałeś - częstsze niż niezbędne wypróżnianie się, niemożność zjedzenia tyle co zazwyczaj itd...

Uczucie zimna przy biegunce to raczej oczywista sprawa. Ja zazwyczaj kiedy mam problem z biegunką, jak najszybciej ląduję w łóżku żeby to odespać i odreagować...
Jar0

Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Postprzez 1x2x3 » 12 gru 2011, o 17:06

Tak jak wcześniej napisałam jak najbardziej jestem skłonna uwierzyć, że biegunki mogą powodować utratę wagi. Nie wiem czemu ja nie schudłam. Być może dlatego, że kiedy czułam się gorzej, czasem nawet jeszcze przed rozpoczęciem się biegunki lub zaraz po, odczuwałam silny głód. Być może mój organizm się sam dopominał o jedzenie. Wy tak nie macie?
1x2x3

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2003
Dolegliwości ogólnie: biegunki, kolki

Postprzez Jar0 » 12 gru 2011, o 17:45

Ja zazwyczaj jak miałem czy mam biegunkę to nic nie jem. Potem trochę nadrabiam jedzeniem ale nie tyle żeby nadrobić straty energetycznie... Ostatecznie chudną mi mięśnie a brzusio zostaje :D
Jar0

Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Postprzez Jacek » 13 gru 2011, o 15:17

1x2x3 napisał(a):Być może dlatego, że kiedy czułam się gorzej, czasem nawet jeszcze przed rozpoczęciem się biegunki lub zaraz po, odczuwałam silny głód. Być może mój organizm się sam dopominał o jedzenie. Wy tak nie macie?

Ja też odczuwam po gruntownych biegunkach silny głód. Ale zjem np. kawałek chleba i już czuję się pełen. Za jakiś czas znowu gwałtownie zaczynam odczuwać głód. Ponownie jestem w stanie zjeść tylko trochę i mam dość. I tak w kółko, kilka razy w ciągu dnia następującego po wieczornej czy nocnej biegunce.

Tak jak napisał Jar0 mięśnie mi chudną, tylko brzuch nie dość, że nie spada, to wręcz rośnie. Kiedyś udawało mi się zmniejszyć obwód pasa antybiotykami, ale teraz nic nie pomaga.
Jacek

Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Postprzez 1x2x3 » 13 gru 2011, o 15:55

Oj ja tak nie mam. Ja jem tak normalnie, a po biegunkach to raczej się objadałam :) Z tego co wiem to objadanie się tylko jeszcze bardziej powoduje biegunki, więc może to było błędne koło... A czym się teraz leczysz jeśli mogę spytać?
1x2x3

Postprzez Frozen » 13 gru 2011, o 18:03

1x2x3 jako jedyna wspomniałaś, że nie masz problemów z chudnięciem, a co Cię odróżnia od osób w tym temiacie :?: Oczywiście jesteś kobietą ;) U kobiet inaczej przebiega metabolizm i przemiana tłuszczów i pośrednio to może być przyczyną braku chudnięcia.Kolejną sprawą też jest wzrost od niego bardzo dużo zależy czy wyglądamy chudo lub nie.Krótsze mięśnie także wymagają mniejszej ilości aminokwasów dlatego dłużej pozostają sprawne i dlatego nie dochodzi szybko do katabolizmu komórkowego.Inny aspekt to hormony najpopularniejsze testosteron i estrogeny.Ten pierwszy w większej ilości posiadają go mężczyźni i odpowiedzialny jest też za rozkład tłuszczów (jak udowodniły badania). Dlatego 1x2x3 spadek Twojej wagi może być stosunkowo inny od naszego ;)
Wspominacie o problemach z oczami.Ja od siebie mogę polecić takie składniki jak luteina,magnez, kofeina, cynk, ekstrakty z cytryny (w głównej mierze wit. C) oraz
omega 3 (najlepiej z rekina lub dorsza).Efekty będą praktycznie natychmiastowe i ma się wrażenie, że wzrok się poprawia :D A ogólnie lepsze samopoczucie, brak mocnego łzawienia i "bólu oczu" oraz brak bólu głowy.
Frozen

Początek choroby: 0

Postprzez 1x2x3 » 13 gru 2011, o 18:57

Jestem bardzo wysoka kobietą. Wyższą od niejednej modelki i niejednego mężczyzny :) Sądząc po Twojej wadze również od Ciebie ;) Ale nie sądzę, żeby to miało jakiekolwiek znaczenie, bo chodziło o zmianę wagi, budowy ciała czy stosunku mięśni do tłuszczu, a nie o wrażenie szczupłego wyglądu.
1x2x3

Postprzez Frozen » 13 gru 2011, o 19:05

Masz więcej niż 190cm? :shock: -o nic więcej nie pytam :D Oczywiście żartuję, ale tutaj też główną wagę odgrywa jeszcze jakim typem budowy jesteś, sądząc po Twoim opisie uważam, że endomorfikiem :| Tak jak pisałaś widzę, że nie za zdrowo również się odżywiasz ja praktycznie wykluczyłem z życia słodycze, potrawy smażone, różne tłuszcze trans, produkty gotowe...ogólnie jem wszystko gotowane i "zdrowe" ;)P.S nie porównuj wagi do wzrostu.Najpierw podaj wzrost jeśli już mówisz o wadze :)
Frozen

Początek choroby: 0

Postprzez 1x2x3 » 13 gru 2011, o 19:26

Czy sugerujesz, że jestem gruba i się źle odżywiam? Niestety zmartwię Cię ale gruba nie jestem:) Nie ważę 55 kg tak jak Ty ale to dlatego, że jestem wysoka. Taka waga byłaby niedopuszczalna przy moim wzroście, choć nie mam 190cm. Jestem szczupłą ale nie chudą dziewczyną, bo dużo biegam. Nie mam tez grubych kości i jestem wbrew pozorów dość drobnej budowy. Ale mimo wszystko jestem kobietą i tak jak powiedziałam jeśli mam stwierdzić jak się zmieniłam przez te lata to raczej się zaokrągliłam. Nie wiem tylko czy to coś złego w przypadku kobiety.
Też nie jem słodyczy ale to nie dlatego, że jestem chora. Kiedyś też nie jadłam. Zawsze odżywiałam i nadal odżywiam się zdrowo. Mam lśniące włosy, cerę bez zarzutu i wszystkie wyniki w normie, dlatego mnie z kolei rozbawił Twój komentarz: "Pokaż mi jak wyglądasz, a powiem Ci gdzie możesz wsadzić swoje rady". Z tego co piszesz to Ty masz problemy z tymi rzeczami...
1x2x3

Następna strona

Powrót do Dolegliwości inne