The Low FODMAP Diet

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

Re: The Low FODMAP Diet

Postprzez Arthass » 24 maja 2016, o 15:17

Dlaczego pszenica i inne zboża glutenowe są zakazane, a np. owies, proso już nie? Gluten nie fermentuje.
Avatar użytkownika
Arthass
 
Posty: 1
Dołączył(a): 24 maja 2016, o 14:59
Wariant IBS: mieszany
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle brzucha i głowy, depresja

Re: The Low FODMAP Diet

Postprzez Kilroy » 12 sie 2016, o 20:12

Hej. Tutaj pierwszy raz spotkałem się z jakąś dietą typowo pod IBS. A ponieważ w lipcu czułem się naprawdę paskudnie, więc i tego spróbowałem. To już 2 tygodnie, i muszę powiedzieć że dawno się nie czułem tak dobrze (nie jestem nawet w stanie powiedzieć od kiedy). Może jest tak jak podejrzewałem, i jeden ze składników które FODMAP wyklucza czy ogranicza jest moim niezdiagnozowanym alergenem (laktoza? jednak gluten?). a może to zwykły IBS tak się daje obłaskawić. Efektu nie zepsuł nawet jeden dzień gdy świadomie sięgnąłem po zakazane produkty, trawienie i tak było okay. Mam tylko nadzieję że to wszystko się utrzyma. Dodatkowo w trakcie tych dwóch tygodni opieprzyłem opakowanie xifaxanu i zacząłem brać dicoflor. Niemniej to nie ich zasługa, bo pozytywne efekty zaczęły się zaraz na początku diety, przed lekami.
FODMAP jest świetny. Co prawda pieczywo idzie w odstawkę ale nie czujesz jego braku, bo daje ci mnóstwo ciekawych alternatyw. Nie wywala z diety wszystkich owoców, tak jak nie wywala całego nabiału. Skutki uboczne: lepszy apetyt. No i to że dostaję więcej białka, co akurat jest dobrze bo trochę się ruszam - niech idzie w mięśnie.
Jeśli ktoś chce zacząć to lepiej sięgnąć po strony anglojęzyczne - spisy produktów dozwolonych i zakazanych są tam o wiele bardziej kompletne i jakby... bardziej godne zaufania. Czasem istotnie jest tak że ten sam produkt jest określony jako dobry na jednej liście a zły na drugiej, warto robić porównania i samemu podjąć decyzję. Na start: http://www.ibsdiets.org/fodmap-diet/fodmap-food-list/
Zabawne. Tylu gastrologów, żaden o tym nie słyszał?
Avatar użytkownika
Kilroy
 
Posty: 11
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 10:59
Lokalizacja: Lublin
Wariant IBS: wzdęciowo-zaparciowy
Początek choroby: 1999
Dolegliwości ogólnie: wolałbym nie mieć

Re: The Low FODMAP Diet

Postprzez Jar0 » 12 sie 2016, o 21:16

Mój gastrolog akurat o tym słyszał ;)Ale cieszy to, że Tobie ta dieta pomogła. Czymkolwiek by problemy z jelitami nie były spowodowane to dokładanie im dodatkowo do trawienia żarcia, które lubi fermentować tylko pogarsza sprawę. Trzymam kciuki, żeby efekty się utrzymywały już w nieskończoność :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1342
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: The Low FODMAP Diet

Postprzez nika » 11 wrz 2016, o 12:21

http://www.dietafodmap.pl/
Avatar użytkownika
nika
 
Posty: 19
Dołączył(a): 10 wrz 2016, o 07:30
Wariant IBS: ibs wariant mix
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: zaparcia,biegunki,wzdecia, skurcze itp...

Poprzednia strona

Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości