Kilka wskazówek dietetycznych

Zapewne każdy, kto udał się do lekarza, wie już, że najważniejsza jest dieta. Jeśli chcecie o niej porozmawiać to dział ten powstał właśnie w tym celu.

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez Jar0 » 24 cze 2014, o 11:37

Roseberry, przetestuj czy taki sposób przygotowywania jedzenia Ci szkodzi. Nikt Ci lepiej nie powie czy to jest ok niż Twój brzuch :)

Krzych, chodzi o to, że do smażenia dodaje się dodatkowy tłuszcz (to akurat nie jest złe, pod pewnymi warunkami) oraz o to, że podczas smażenia w tym tłuszczu dzieją różne dziwne rzeczy, które raczej zdrowiu nie sprzyjają :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1334
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez Roseberry » 24 cze 2014, o 19:24

Jar0 napisał(a):Roseberry, przetestuj czy taki sposób przygotowywania jedzenia Ci szkodzi. Nikt Ci lepiej nie powie czy to jest ok niż Twój brzuch :)

Heh, racja ;)
Dziś zaszalałam i zjadłam kurczaka przyrządzonego bez tłuszczu na patelni grillowej,a na kolację niewielką ilość sałaty lodowej (po połączeniu jej z ogórkiem miałam bóle brzucha wcześniej) i wszystko ok :DMoże w końcu wyjdę na prostą. Ale od jutra wracam do przyrządzania mięsa na parze, bo na pewno zdrowsze, a i tak smaczniejsze niż gotowane.
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez nenka132 » 24 cze 2014, o 19:36

mozesz wiecej cos napisac o twojej diecie i twoich daniach ,chetnie bym skorzystala
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez Roseberry » 24 cze 2014, o 20:18

nenka132 napisał(a):mozesz wiecej cos napisac o twojej diecie i twoich daniach ,chetnie bym skorzystala

A co szczególnie Cię interesuje? ;)
Ja jestem na diecie lekkostrawnej ze względu na zapalenie żołądka, nie IBS. To znaczy pośrednio się to łączy, ale jem produkty, które tutaj przez większość osób są wyłączane z diety (np. brokuły). Nie mogę jeść świeżych warzyw w większości, więc ratuję się gotowanymi, a tych nie ma tak dużo, stąd czasem sobie pozwalam na w.w. brokuły czy kalafior (wraz z Espumisanem :P). Generalnie odstawiłam całkiem kawę, alkohol, lody (boli mnie po nich żołądek bardzo), produkty smażone, ciężkie sosy (ale tych od dawna nie jem), grube kasze, ostre przyprawy, z warzyw szczególnie szkodzi mi ogórek... Trzeba samemu zobaczyć co szkodzi ;)Od niedawna jem już czekoladę gorzką czy piję kakao i jest ok, a niby to też zabronione. Tłuste rzeczy (typu ryby czy sery) jem dopiero od 2-3 tygodni, wcześniej brałam lek Kreon na trawienie właśnie przede wszystkim tłustych produktów. Nabiał jem normalnie, natomiast bardzo ograniczam też słodycze.
Na śniadanie jem owsianki (uwielbiam) z siemieniem lnianym w bardzo różnych kombinacjach. Na mleku z owocami jakimiś, z dodatkiem cynamonu często, serka wiejskiego, z wmieszanym jajkiem... Bardzo różnie ;)Albo też np. z jogurtem naturalnym: przygotowuję sobie owsiankę wieczorem, żeby mieć na rano. Mieszam jogurt z owocami i płatkami i do lodówki, dzięki czemu płatki stają się miękkie pod wpływem wody. Na obiad najczęściej gotowany kurczak, ziemniaki i jakieś warzywa (np. brokuły z serem feta, buraczki tarte, fasolka szparagowa, duszona cukinia...) lub zupy- kremy (bez kostki rosołowej oczywiście, krem z różnych warzyw/ brokułów itp.). Potem podwieczorek- zwykle też jogurt z owocem lub koktajl z maślanki/ mleka+ twarogu i owocu lub budyń czy kisiel, do wszystkich propozycji dodaję łyżkę siemienia lnianego. Na kolację jem zazwyczaj 2 kanapki z chleba graham z chudą wędliną i pomidorem (jako jedyne warzywo mi nie szkodzi na surowo) czy jakimś serem/ twarogiem.
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez nenka132 » 25 cze 2014, o 07:25

ja mam postac biegunkowa,ale co do tluszczu musze rowniez unikac,mam zapisany tez kreon ,mi osobiscie pomidor nie szkodzi tylko bez skorki i w malej ilosci .Co to oznacza zrzucanie tresci zolciowej ,wiesz mam nadzieje ze doczytasz sie co mam na mysli,dzieki za porade dietetyczna .Rozumiem ,ze uzywasz mleka ,maslo ,sery,rowniez z mala zawartoscia tluszczu.
Avatar użytkownika
nenka132
 
Posty: 262
Dołączył(a): 14 maja 2014, o 13:19
Wariant IBS: biegunki
Początek choroby: 2001
Dolegliwości ogólnie: przelewanie brzucha,skurcze

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez Roseberry » 25 cze 2014, o 08:35

nenka132 napisał(a):ja mam postac biegunkowa,ale co do tluszczu musze rowniez unikac,mam zapisany tez kreon ,mi osobiscie pomidor nie szkodzi tylko bez skorki i w malej ilosci .Co to oznacza zrzucanie tresci zolciowej ,wiesz mam nadzieje ze doczytasz sie co mam na mysli,dzieki za porade dietetyczna .Rozumiem ,ze uzywasz mleka ,maslo ,sery,rowniez z mala zawartoscia tluszczu.

Kreon jest świetny, mi bardzo pomagał. Brałam Kreon 10 000 3 x 1 tabl. przed głównymi posiłkami. Jeśli chodzi o zarzucanie treści, u mnie to nie wyszło w gastroskopii, ale lek. też to stwierdził na podstawie bólów brzucha. Mleko 1,5, max 2 %, masło- tak, sery, jogurty itp. wszystkie z 0% tłuszczu. Faktycznie lepiej czuję się na chudych produktach. Wędliny też nie tłuste, przeważnie z kurczaka lub indyka.
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez Roseberry » 26 cze 2014, o 08:01

Polecam gotowanie na parze :)Wczoraj wypróbowałam z mięsem, rewelacja. Smakuje o wiele lepiej niż gotowane tradycyjnie, bo przed parowaniem można je doprawić, jest bardziej soczyste.
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez stripped » 26 cze 2014, o 15:19

Roseberry, a parujesz je zawinięte w folii aluminiowej czy masz parowar z tzw. aromatyzerem? ;)
Bo ja parowałam mięso, ale bez przypraw - bo i tak spływały z parą do ociekacza ;)A aromatyzera mój parowar nie ma.
Avatar użytkownika
stripped
 
Posty: 314
Dołączył(a): 23 lut 2014, o 22:54
Lokalizacja: Gdańsk
Wariant IBS: wciąż nad tym pracuję
Początek choroby: 2010
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, gazy, zgaga, bóle brzucha, biegunki

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez Roseberry » 26 cze 2014, o 15:24

Nie mam stricte parowaru, więc aromatyzeru też nie. Ja po prostu mam takie sito do układania na garnek i na tym sitku paruję. Ale mi nie ścieka raczej, a też bez folii gotuję. :)
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Kilka wskazówek dietetycznych

Postprzez stripped » 26 cze 2014, o 18:39

Kurcze :Dmi w tym parowarze wszystko ucieka, dlatego zawsze przyprawiam po przyrzadzeniu. Ale fakt - z parowaru wszystko jest pyszniejsze. Fasolka szparagowa, kalafior - od razu takie slodkie :Dmniam!
Piekna sprawa, bo tak dobrze smakuje, ze solic nie trzeba ;)
Avatar użytkownika
stripped
 
Posty: 314
Dołączył(a): 23 lut 2014, o 22:54
Lokalizacja: Gdańsk
Wariant IBS: wciąż nad tym pracuję
Początek choroby: 2010
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, gazy, zgaga, bóle brzucha, biegunki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dieta

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot], Google [Bot] i 0 gości