Testy na tolerancję pokarmową

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez mayana » 15 mar 2012, o 11:36

1x2x3 napisał(a):Niestety nie mogę się zgodzić z kolegą. Choroba często jest związana z nerwami, ale oczywiście nie zawsze. Często jest wynikiem nadwrażliwości na pewne pokarmy. Zdarza się, że po ich odstawieniu objawy prawie natychmiast całkowicie ustępują. Znam osobiście panią, w której przypadku tak było. Po odstawieniu drażniących pokarmów wystarczyło unormować florę bakteryjną i żyje jak wszyscy normalni ludzie. Niestety w moim przypadku odstawianie po kolei wszystkich pokarmów nie przyniosło żadnego rezultatu. No oprócz tego, że nauczyłam się co bardziej pogarsza mój stan, a co odrobinę poprawia sytuację.


uważasz, że warto robić test na tolerancję pokarmową? Nie jest to tania impreza, ale już się nad tym zastanawiałam...Niby przy biegunkach jest wskazane to a niewskazane tamto, ale czasem może się okazać, że mam uczulenie na biały chleb (który zajadam codziennie) i stąd mój organizm jest podrażniony....
Avatar użytkownika
mayana
 
Posty: 34
Dołączył(a): 15 mar 2012, o 10:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: IBS-D/mix
Początek choroby: 2011
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niestrawności, wzdęcia

Re: Problem w lewym boku brzucha.

Postprzez Jar0 » 15 mar 2012, o 11:38

Ja właśnie od wczoraj też zastanawiam się czy nie byłoby warto zrobić sobie takiego testu. Chociażby z czystej ciekawości.

Swoją drogą mayana masz dobry tekst w sygnaturze : D
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1351
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Problem w lewym boku brzucha.

Postprzez Przemek » 15 mar 2012, o 15:34

mayana napisał(a):uważasz, że warto robić test na tolerancję pokarmową? Nie jest to tania impreza, ale już się nad tym zastanawiałam....


Jakie to koszta mniej więcej?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Problem w lewym boku brzucha.

Postprzez 1x2x3 » 15 mar 2012, o 19:43

Wiecie co ja zrobiłam sobie pełne testy alergologiczne za 40zł. Mój chłopak znalazł promocję :)Były to testy zarówno na alergeny pokarmowe, jak i na te wziewne. Normalnie jest to kwestia o ile dobrze pamiętam kilkuset złotych. Jeśli chodzi o uczulenia, a nie nadwrażliwość pokarmową, to robi się najpierw badania na grupy pokarmów a potem jeśli w którejś grupie zaobserwowano reakcję alergiczną robi się badania na poszczególne pokarmy czy pyłki z tej grupy. Jeśli chodzi o nadwrażliwość na pokarmy, to nie wiem jak dokładnie się to bada. Wiem, że nietolerancję laktozy bada się przez pomiar wydychanego powietrza (chyba dwutlenku węgla, ale potem jeszcze sprawdzę, bo nie jestem pewna) po podaniu poszczególnych dawek laktozy.
Avatar użytkownika
1x2x3
 
Posty: 455
Dołączył(a): 3 lis 2011, o 15:34
Lokalizacja: Legionowo
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2003
Dolegliwości ogólnie: biegunki, kolki

Re: Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez Przemek » 16 mar 2012, o 15:29

Jak zakomunikowałem w temacie "Problem w lewym boku brzucha" dalsza rozmową na temat Tolerancji pokarmowej będzie prowadzona właśnie tutaj ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez Milena » 23 mar 2012, o 21:58

Nietolerancja niektórych pokarmów może wiązać się ze współwystępowaniem przerostu bakteryjnego, który z kolei upośledza wchłanianie składników odżywczych, m. in. cukrów. Dla wykrycia zespołu przerostu bakteryjnego wykonuje się wodorowe testy oddechowe. Jeśli byłby ktoś zainteresowany bezpłatnym uczestnictwie w tego typu badaniu, w ramach mojej pracy magisterskiej, to proszę o kontakt :
Avatar użytkownika
Milena
 
Posty: 2
Dołączył(a): 23 mar 2012, o 21:47
Początek choroby: 0

Re: Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez Przemek » 23 mar 2012, o 22:16

Szkoda, że nie jesteś z Krakowa ;)Może masz jakiś znajomych z południa Polski, którzy piszą pracę magisterską podobną do Twojej? ;)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez Bonsai » 11 sie 2013, o 09:00

Miałem robione testy alergologiczne skorne na ok 40 alergenow, ale okazalo sie ze nie mam zadnego uczulenia.

Zrobilem sobie natomiast testy na "opozniona alergie pokarmowa" w klinice vimed, ale mam mieszane uczucia co do wynikow, sugerowanej kuracji i zasadnosci tego typu kuracji dieta fenotypowa. Za testy zaplacilem 1500 zl, za 2 wizyty u dietetyka z rozpisaniem diety na 3 tygodnie zaplacilem lacznie 500zl.
Wyszla mi alergia praktycznie na wszystko co jadlem do tej pory z pominieciem warzyw.
Dietetyczka z wynikow badan krwi wywnioskowala ze mam strasznie zakwaszony organizm, lekarz internista z tych samych wynikow i z dodatkowej morfologii i badania moczu nie mogl postawic podobniej diagnozy o zakwaszeniu.
Dieta fenotypowa polegala na spozywaniu praktycznie samych warzyw plus wegli w postaci ktorej nigdy nie spozywalem, (amarantus, soczewica, groch, dziki ryz, komosa ryzowa). Ogolnie weganizm pelna para.
Na diecie takiej wytrzymalem 5dni. W kuchni spedzalem wiekszosc swojego wolnego czasu ostatkiem sil przygotowujac posilki na kolejne dni.
Kuracja podstawowa miala trwac 3 miesiace, oprocz diety wskazane sa wykonywane przez nich rozne zabiegi oczyszczajace.
Wyczytalem w internecie ze wraz z biegem czasu wciskaja kolejne zabiegi i cala kuracja moze zamknac sie w granicach ceny uzywanego dobrego 10 letniego samochdu.

mimo ze nie jestem w stanie stwierdzic czy taka kuracja jest skuteczna na ibs, raczej sugerowalbym omijac ta klinike szerokim lukiem.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez Jacek » 11 sie 2013, o 10:50

Bonsai napisał(a):Dietetyczka z wynikow badan krwi wywnioskowala ze mam strasznie zakwaszony organizm, lekarz internista z tych samych wynikow i z dodatkowej morfologii i badania moczu nie mogl postawic podobniej diagnozy o zakwaszeniu.


Moje doświadczenia z dietetykami są takie, że zakwaszenie organizmu jest chyba główną diagnozą stawianą przez nich.
Znałem kiedyś w pracy dwóch panów, którzy jeździli na turnusy zdrowego żywienia polegające m.in. na oczyszczaniu organizmu. Wracali wręcz wychudzeni z jakby zasuszoną skórą. Mijało ileś dni, zanim wracali do normalnego wyglądu.
Więc z cudownymi dietami trzeba ostrożnie...
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1104
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Testy na tolerancję pokarmową

Postprzez Bonsai » 11 sie 2013, o 11:32

To by sie zgadzalo,z tym zakwaszeniem.
Nie wspomnialem o tym wczesniej, ale na podstawie wywiadu dietetyczka stwierdzila u mnie nadzerki, i to wlasnie miala na celu leczyc dieta weganska.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Następna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości