Przyczyny objawów ZJD oraz badania jakie warto wykonać.

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Przyczyny objawów ZJD oraz badania jakie warto wykonać.

Postprzez zapanujnadzjd » 1 maja 2017, o 13:05

Wielokrotnie osoby śledzące profil na facebooku lub te które zakupiły książkę zwracają się z pytaniami o badania, jakie przynajmniej w podstawowym zakresie powinniście przeprowadzić mając objawy Zespołu Jelita Drażliwego. Ważne jest by, mimo, iż nie zawsze trafimy do właściwego specjalisty poszukiwać przyczyny. Chcę zwrócić uwagę, iż objawy ze strony układu pokarmowego mogą mieć różne podłoże. Musisz wziąć pod uwagę pozostałe swoje choroby i choroby, które u siebie podejrzewasz. Pomocna – lub wręcz konieczna – może być wizyta u dyplomowanego dietetyka albo lekarza.
Należy podkreślić, czym różnią się te profesje. Otóż lekarz zbada ogólny stan zdrowia i zaleci ewentualne leczenie. Z reguły nie omawiamy z nim szczegółowo kwestii diety. Wizyta może być jednak niezbędna, by wykluczyć inne dolegliwości, które mogą wywoływać negatywne objawy. Z kolei dietetyk pomaga zaplanować dietę, przy czym uwzględnia Twoje zdrowie, cele zdrowotne czy fizyczne, jakie chcesz osiągnąć. Dietetyk opracowuje kompletny, drobiazgowy plan żywieniowy dla danej osoby. Ponadto dobry dietetyk potrafi z wyników badań również diagnozować na poziomie biochemii. Dietetykowi również potrzebne są Twoje badania.
Jeśli ogólny stan Twojego zdrowia jest dobry – potwierdzony przez lekarza (naturalnie poza objawami ZJD) – niekoniecznie musisz korzystać z porady dietetyka, o ile nie chcesz poruszyć innych kwestii związanych z odżywianiem lub masz na ten temat odpowiednią wiedzę.
PAMIĘTAJ: to nie Ty powinieneś diagnozować, co Ci dolega. Jeśli podejrzewasz u siebie ZJD, niech potwierdzi to lekarz. Jest to szczególnie istotne, jeśli ZJD towarzyszą wymienione poniżej objawy (lista jest niewyczerpana), które mogą być powiązane z innymi poważnymi schorzeniami:
• nieplanowana utrata masy ciała;
• objawy menopauzy;
• powolny wzrost lub brak rozwoju (u dzieci);
• ślady krwi, ropy czy podejrzanego śluzu podczas wypróżniania;
• zmiany ropne albo pękanie skóry w okolicach odbytu czy hemoroidy;
• gorączka i nocne poty;
• bóle stawów czy wręcz ich zapalenie;
• niedokrwistość lub inne nieprawidłowe wyniki laboratoryjne;
• niedożywienie;
• diagnoza opryszczkowego zapalenia skóry (choroba Dühringa, łac. dermatitis herpetiformis DH) będącego zespołem jelitowo-skórnym;
• występowanie chorób: Leśniowskiego – Crohna w rodzinie czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, które już są klasyfikowane jako Nieswoiste Zapalenia Jelit. Celiakia, fruktozemia. Rozważyć należy chorobę trzewną, raka jajnika lub okrężnicy, raka w ogóle.
• SIBO oraz SIYO/SIFO. SIBO to przerost bakteryjnej flory jelitowej w jelicie cienkim (ang. small intestinal bacterial overgrowth). SIYO/SIFO natomiast to przerost grzybów w jelicie cienkim (ang. small intestinal yeast overgrowth/small intestinal fungial overgrowth. Jeśli mamy naruszony bilans organizmów flory jelitowej, jedne organizmy zaczynają dominować.
• GERD czyli refluksowa choroba przełyku
• Dysbioza czyli nieprawidłowa flora bakteryjna w jelicie.
• Zakażenia typu: Helicobacter pylori, Kandydoza, Clostridium difficile, Yersinia enterocolitica
• tłuste i bardzo nieprzyjemnie pachnące stolce (mogą świadczyć o upośledzonym trawieniu tłuszczów);
• nietrzymanie moczu albo mocz zanieczyszczony;
• pilna potrzeba wypróżnień w nocy;
• zespół rakowiaka;
• osteoporoza i osteopenia;
• zaburzenia czynności tarczycy lub inne problemy endokrynologiczne ( np. Hashimoto. Choroby tarczycy bardzo mocno wpływają na nasz organizm, w tym i na jelita – nadczynność i niedoczynność);
• bolesne oddawanie moczu;
• bolesne miesiączkowanie.

Badania jakie należałoby rozważyć są następujące (zanim do nich przystąpisz MUSISZ ustalić je ze specjalistą):

1. Podstawowa morfologia z rozmazem, OB, CRP, cholesterol (profil lipidowy), enzymy trzustkowe (lipaza, amylaza, elastaza, proteaza ) i wątrobowe (ALAT „ALT”, AspAT „AST”).
2. Cukier i insulinę na czczo i test obciążenia glukozą OGTT (jeśli masz stwierdzoną cukrzycę, nowotwór czy insulinoodporność to tego nie wykonuj bez ustalenia tego z lekarzem!!).
3. Ferrytyna, żelazo, poziom witaminy B12 (ewentualnie poziom kwasu metylomalonowego w moczu), witamina D3, homocysteina, kortyzol.
4. Gastroskopia/kolonkoskopia. Te badania wraz z pobieraniem wycinków i badaniami histopatologicznymi pozwalają ustalić sporo: Gastroskopia - przełyk, żołądek, dwunastnica będą sprawdzone pod kątem zapaleń np. choroba refluksowa przełyku GERD, wrzodów czy celiaki (dwunastnica). Kolonkoskopia pokaże czy nie mamy do czynienia z wrzodziejącym zapeleniem jelita grubego (WZJG), chorobą Leśniowskiego-Crohn’a czy choćby uchyłkami lub zwężeniem jelit lub innymi mechanicznymi zatorami typu polipy.
5. Badanie kalprotektyny z kału, przeciwciał ASCA i ANCA przydadzą się w diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna czy Wrzodziejącego Zapalenia Jelita Grubego.
6. Badadnia IgA i IgG na nietolerancje pokarmowe w tym nie powiązaną z celiakią nadwrażliwość na gluten), nieszczelne jelito, nietolerancja niektórych węglowodanów (FODMAP - o czym piszę w swojej książce).
7. Celiakia oraz choroba Dühringa: badanie genu HLA DQ 2 i 8 na celiakię. Tu warto dla celiaki zaznaczyć, że badania IgA i IgG przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (IgAEmA) - to również przy tej drugiej chorobie, gliadynie deaminowanej czy przeciwko transglutaminazie tkankowej są uzupełniające w diagnostyce celiaki i nitoleracji glutenu choć nie zawsze wykonywane. Biopsja dwunastnicy i badanie kosmków jelitowych histopatologicznie to również coś dodatkowego. Należy jednak zaznaczyć, że kosmki jelitowe mogą być np. zniszczone tylko miejscami przez inne choroby lub zapalenia. Dlatego im więcej badań zrobimy tym możemy liczyć na lepszy obraz tego, co się z organizmem dzieje.
8. Badania tarczycy TSH, ft3, ft4, aTPO, aTG czy TRab, USG. Warto je zrobić przy okazji SIBO, bowiem często mogą występować łącznie.
9. Wodorowy Test Oddechowy w kierunku SIBO najlepiej po obciążeniu laktulozą zamiast glukozą, bowiem laktuloza nie wchłania się.
10. Badanie w kierunku przerostu grzybów SIYO/SIFO tu badaniem może być pobranie próbek z dwunastnicy, gdyż testy z kału mogą nie być miarodajne i trzeba je powtarzać nawet przez 3 dni w badaniu mikroskopowym. Mowa tu o drożdżakach/kandydozie.
11. Fruktozemia czy nietolerancja fruktozy – na podstawie oznaczania aktywności aldolazy B fruktozo-1-fosforanu w wątrobie lub wykonanie testu obciążenia fruktozą. Uwaga: fruktozemia to poważna choroba.
12. Badanie przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym (APCA) oraz czynnikowi Castle’a (czynnik wewnętrzny), co wiąże się z zapaleniem autoimmunologicznym żołądka.
13. Badanie na obecność Helicobacter pylori (gastroskopia, zbadanie przeciwciał z krwi lub badanie kału).
14. Badanie na obecność Clostridium difficile (kolonoskopia i badanie kału).
15. Badanie na wszelkiego rodzaju pasożyty np. Blastocystis hominis, różnego rodzaju pierwotniaki, np. Dientoamoeba fragilis czy Giardia lamblia (czyli lamblia), o polskiej nazwie ogoniastek jelitowy. Problemem są jednak badania, które wielokrotnie mogą wykazywać wynik negatywny. Czasami trzeba kał badać wielokrotnie, nawet ta sama próbka w danym miejscu może pasożyta mieć, a w innym miejscu już nie. Z pasożytami łatwo nie jest, ale z tego, co widzę po opiniach osób, często placówki laboratoryjne weterynarii są lepsze w ich poszukiwaniu.
16. Badania mikroflory jelitowej w kierunku dysbiozy. Pamiętajmy o antybiotykach, śmieciowym jedzeniu czy stresie, które przez lata kruszyły równowagę flory jelitowej. To wszystko ma wpływ na ścianki jelit, śluz, zmiany składu flory (długo i krótkotrwałe) oraz zasiedlanie jelita przez organizmy patogenne powodujące różne dolegliwości.
17. Jersionioza, czyli występowanie bakterii gram-ujemnej z rodziny Enterobacteriae tj. Yersinia enterocolitica. Badanie wykonuje się przez posiew z kału lub też za pomocą metody ELISA(przeciwciała IgG, IgA i IgM z krwi) lub western blot (wykrywanie określonych białek)
18. Markery nowotworowe

Badania można wykonywać również zdalnie w poniższych placówkach (kolejność przypadkowa):

1. https://www.alablaboratoria.pl/
2. http://diag.pl
3. http://www.sklep.euroimmundna.pl
4. http://www.vitaimmun.pl/

Jakie badania zrobicie na NFZ w zakresie diagnostyki laboratoryjnej lub diagnostyki obrazowej lub nieobrazowej znajdziecie tutaj: https://goo.gl/GRCXWI

Mam nadzieję, że powyższe pomoże Wam w diagnozie i poszukiwaniach. Sam szukam dalej i przy rozwijającej się diagnostyce jestem dobrej myśli.

Powodzenia!
Załączniki
objawyZJD1.jpg
objawyZJD1.jpg (20.24 KiB) Przeglądane 605 razy
Avatar użytkownika
zapanujnadzjd
 
Posty: 3
Dołączył(a): 6 sty 2017, o 11:47
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 1990
Dolegliwości ogólnie: -

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość