Przerost flory bakteryjnej- badania

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Przerost flory bakteryjnej- badania

Postprzez Aneta85 » 21 sie 2017, o 17:29

Zastanawiam się nad wodorowym testem oddechowym w kierunku przerostu flory bakteryjnej. Chciałam wykonać test z użyciem laktulozy ale niestety u mnie laboratoria oferują tylko glukozę. Pani w laboratorium z kolei poleciła mi badanie moczu (alab Organix gastro)- test dysbiozy, koszt dość spory, ponoć polecany przez lekarzy. Jest jeszcze badanie kału (flora bakteryjna,grzyby, antytrypsyna, kalpotrektyna)- poległam w temacie, może podpowiecie które wybrać albo które zrobić w pierwszej kolejności...?
Aneta85

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2004
Dolegliwości ogólnie: biegunki, wzdęcia, gazy, burczenie, bóle

Re: Przerost flory bakteryjnej- badania

Postprzez góralecka » 10 wrz 2017, o 08:26

Dołączam się do tematu. Mam mieć w piątek test wodorowy z użyciem laktulozy. Niemniej moje wątpliwości budzi fakt, że mam raczej zaparcia, czasami luźny stolec. Wyczytałam, że przy SIBO zaparcia są wtedy, gdy dominują bakterie wytwarzające metan. Ale w Polsce nie ma testów metanowych. Czy w związku z tym mogę otrzymać fałszywie ujemny wynik? Gastrolog nadal podejrzewa IBS ale jeszcze robimy diagnostykę.

Poza tym obawiam się, że przygotowanie do badania, przyczyni się do gigantycznego zaparcia. Ja codziennie jem dużo błonnika, żeby się wypróżnić. Co się wydarzy, gdy przez cały dzień poprzedzający nie mogę jeść surowych warzyw i owoców? I jeszcze mam na 3 dni odstawić Sanprobi IBS :o

I jeszcze jedno pytanie, czy po tej laktulozie można dostać jakichś sensacji, czy to jest bezpieczne badanie?
góralecka

Wariant IBS: mix
Początek choroby: 2012
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, czasami luźne stolce a czasami zaparcia, nudności

Postprzez gwenlynn » 10 wrz 2017, o 14:29

góralecka napisał(a):Dołączam się do tematu. Mam mieć w piątek test wodorowy z użyciem laktulozy. Niemniej moje wątpliwości budzi fakt, że mam raczej zaparcia, czasami luźny stolec. Wyczytałam, że przy SIBO zaparcia są wtedy, gdy dominują bakterie wytwarzające metan. Ale w Polsce nie ma testów metanowych. Czy w związku z tym mogę otrzymać fałszywie ujemny wynik? Gastrolog nadal podejrzewa IBS ale jeszcze robimy diagnostykę.

Jak najbardziej są w Polsce testy wodorowo-metanowe, ale tylko w Warszawie i Poznaniu. W przypadku przeważających zaparć faktycznie robienie samego wodoru nie ma wiele sensu, podobnie jak łykanie potem samego Xifaxanu bez neomycyny czy metronidazolu. Wydasz tylko pieniądze, a i tak możesz nie otrzymać wiarygodnej diagnozy.

góralecka napisał(a):Poza tym obawiam się, że przygotowanie do badania, przyczyni się do gigantycznego zaparcia. Ja codziennie jem dużo błonnika, żeby się wypróżnić. Co się wydarzy, gdy przez cały dzień poprzedzający nie mogę jeść surowych warzyw i owoców? I jeszcze mam na 3 dni odstawić Sanprobi IBS :o

Jak przez jeden dzień (czy nawet dwa) się nie wypróżnisz, to żadnej tragedii nie będzie. Laktuloza ma działanie łagodnie przeczyszczające, więc może po badaniu będziesz mogła bez problemu się załatwić.

góralecka napisał(a):I jeszcze jedno pytanie, czy po tej laktulozie można dostać jakichś sensacji, czy to jest bezpieczne badanie?

Słyszałam, że niektórzy mają sensacje, ale ponoć raczej ci z biegunkowym SIBO. Ja parę godzin po badaniu dostałam mega wzdęcia, ale nie wykluczam, że to od tego, że po prostu przez wiele godzin nic nie jadłam (wzdęcia to u mnie dominujący objaw i najbardziej zawsze wzdyma mnie w sytuacji długotrwałego głodu).
gwenlynn

Wariant IBS: wzdęciowo-bólowy
Początek choroby: 2003
Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, gazy, bóle brzucha

Postprzez góralecka » 10 wrz 2017, o 20:54

góralecka napisał(a):ale nie wykluczam, że to od tego, że po prostu przez wiele godzin nic nie jadłam (wzdęcia to u mnie dominujący objaw i najbardziej zawsze wzdyma mnie w sytuacji długotrwałego głodu).

Też mam wzdęcia z głodu... w ogóle perspektywa wytrzymania o głodzie ok. 15-16 godzin... no ciekawe
góralecka

Dolegliwości ogólnie: wzdęcia, czasami luźne stolce a czasami zaparcia, nudności

Postprzez Aneta85 » 11 wrz 2017, o 16:52

U mnie niestety testów z laktulozą nie ma. Laktoza mnie nie interesuje- wiem, że mam nietolerancję a sama glukoza mnie nie przekonuje. Zastanawiam się nad badaniem kału w kierunku bakterii- ale cena wysoka
Aneta85

Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2004
Dolegliwości ogólnie: biegunki, wzdęcia, gazy, burczenie, bóle

Postprzez góralecka » 12 wrz 2017, o 17:56

Przeziębiłam się. Niby do piątku może przejść, ale gdyby nie przeszło, czy takie badanie ma sens, czy lepiej poczekać aż wyzdrowieję?
góralecka

Powrót do Diagnostyka