Nietypowe objawy IBS, bóle z prawej strony

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Nietypowe objawy IBS, bóle z prawej strony

Postprzez greebean » 10 lis 2017, o 15:58

Cześć,
Skłamałbym gdybym powiedział, że przeczytałem całe forum, ale szukałem sporo i nie znalazłem osób, które miałyby objawy zbliżone do moich. Mam zdiagnozowany IBS przez dwóch gastrologów, ale sam raczej w to wątpię.

Opis moich dolegliwości:

Zaczęło się w 2012 roku. Regularnie biegałem amatorsko i zacząłem odczuwać bóle z prawej strony pod żebrami (coś jak kolka). Od tego czasu ból pojawiał się już zawsze przy większym wysiłku, głównie przy bieganiu. Próbowałem do diagnozować ortopedycznie, ponadto był pulmonolog, neurolog, neurochirurg, USG jamy brzucha, USG mięśni, rezoznanse, rentgeny, badania krwi, fizjoterapeuci, gastrolog - diagnozy żadne lub skrajnie różne, nic nie pomogło, żadnych schorzeń, które mogłyby wskazywać na przyczynę bólów. Finalnie przestałem to diagnozować, zmieniłem sport na MTB i nauczyłem się z tym żyć.

Sytuacja pogorszyła się kilka m-cy temu. Ból pod żebrami z prawej strony zaczął pojawiać się na co dzień (głównie przy siedzeniu), a dodatkowo pojawił się również w podbrzuszu, również prawej strony (w miejscu połączenia jelita cienkiego z grubym) - ten promieniuje do kolca biodrowego, czasami do nogi lub nawet jąder. Oba bóle nigdy nie występują razem. Od roku ponadto pojawiły się ponadto większe wzdęcia i okresowe zaparcia.

Podczas jednej z wizyt u terapeuty manualnego stwierdził on, że ból wywoływany jest przez jelito grube, które jest napięte. Terapeuta twierdzi, że napięcia wywołane przez asymetrię ciała lub zrotowana miednica wpływają na jelito co z kolei powoduje problemy z trawieniem, w tym wzdęcia. Twierdzi, że prawa strona jelita może być "opuszczona" stąd ból w zagięciu wątrobowym wynikający z tego, że jelito może "ciągnąć" wątrobę w dół. Twierdzi, że można ułożyć je prawidłowo technikami manualnymi, również poprzez zmniejszenie napięć powięzi. Podobną diagnozę postawił inny terapeuta, jednakże ze względu na fakt, że ich zabiegi póki co nie przynosiły żadnych rezultatów rozpocząłem wizyty u gastrologów.

U gastrologów oczywiście wywiad, badania kału, kolonoskopia, gastroskopia, USG jamy brzucha pod kątem zapalenia wyrostka i przepuklin - wszystko w porządku. Postawiono mi jednak diagnozę, że to IBS. Wiem, że każdy ma nieco inne objawy jednakże moje moim zdaniem są mocno nietypowe.

1. Problemy z wypróżnianiem zniknęły niemal całkowicie, albo po regularnym stosowaniu probiotyków Sanprobi, albo po Debretinie (biorę od dwóch m-cy oba regularnie, więc ciężko mi określić co działa). Od ponad m-ca wypróżniam się elegancko codziennie zawsze rano i czasami później - stolec o konsystencji raczej twardej. Nigdy nie było biegunek
2. Wzdęcia są, ale dużo mniejsze, bo przechodzę aktualnie terapię XIFAXANEM (5ty dzień)
3. Pojawia się bulgotanie i kruczenie brzucha
4. Pojawiają się bóle brzucha okresowo
5. Przy bieganiu ból nadal się pojawia pod żebrami tak jak od lat

Podstawowym problemem jest jednak ból z prawej strony pod żebrami i poniżej - codziennie, niemal stale, w różnych konfiguracjach. Po wypróżnieniu raczej nie ustępuje, a często się nasila (głównie na dole po prawej stronie przy gwałtownym wypróżnieniu).

Jestem drugi tydzień na diecie bezglutenowej i bez białka mlecznego - efekty narazie żadne.

Czy wg Was może być to jednak IBS?
greebean

Wariant IBS: Niesklasyfikowany
Początek choroby: 2012
Dolegliwości ogólnie: Ból pod żebrami z prawej strony na zmianę z bólem w prawym podbrzuszu, wzdęcia

Powrót do Diagnostyka