Lamblia

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Re: Lamblia

Postprzez Bonsai » 13 lip 2014, o 16:08

Jako, że u mnie też wyszły lamblie po 4 latach różnych badań i wmawianiu mi IBS przez praktycznie wszystkich lekarzy u których byłem, odświeżę wątek aby go rozwinąć.

Zazwyczaj lekarze podejrzewający zakażenie Giardia Lamblia zlecają badanie kału.
Do badania powinno oddać się 3 próbki kału, pobrane w odstępach 2-3 dni.
Niestety czułość tego badania jak podają różne źródła waha się od 20 do 50%. Dużo zależy od szczęścia, aby pobrać próbki kału w momencie kiedy organizm wydala cysty lamblii, ponieważ to ich poszukuje się w takim badaniu kału. Podobno fazy księżyca mają wpływ na cystowanie lamblii, ale nie wiem ile w tym prawdy. Jeden z gastrologów u których byłem powiedział mi, że fazy księżyca mają wpływ na mój IBS więc wszystko jest możliwe... ;]
Dlatego badanie należy powtarzać, najlepiej w dobrych laboratoriach. Z tego co się zdążyłem zorientować w polsce są dwa dobre laboratoria, jedno w Warszawie drugie w Białymstoku. Próbki można przesyłać kurierem a badanie kosztuje 35 zł.
Rekordzista którego znalazłem w internecie oddał 11 próbek, i dopiero w tej jedenastej wyszły lamblie.
Ja w przeciągu 4 lat, na lablie kał badałem 3 razy (1x1 probka, 2x3 probki) - wyniki ujemne. Dopiero badanie w laboratorium Felix w warszawie wykryło cysty lamblii.

Można też zrobić badanie z krwi, na przeciwciała w klasie IgG i IgM. Badanie jest skuteczniejsze w wykrywaniu lamblii, a koszt w Warszawie to 80zł.
Wyniki z krwi na lamblie w klasie IgG i IgM oznaczają:

IgM - swoiste przeciwciała w klasie M wytwarza 100% osób zarażonych pierwotniakiem i pojawiają się ok. 3 tygodnia choroby. Utrzymują się w surowicy zwykle przez 3 – 4 miesiące. W niskich mianach (1:16) – nawet do 6 miesięcy. Obecność tych przeciwciał świadczy o ostrym okresie choroby i czasem dłużej.

IgG - swoiste przeciwciała w klasie G wytwarza ok. 70% chorych i pojawiają się w surowicy w połowie okresu ostrego, a w niskich mianach (1:16) mogą utrzymywać się nawet do 2 lat. Obecność tych przeciwciał w surowicy (przy braku przeciwciał w klasie IgM)wskazuje na fazę przewlekłą lub ozdrowieńczą.


Jest jeszcze 100% pewna metoda wykrywania lamblii, aczkolwiek inwazyjna - biopsja dwunastnicy, dlatego rzadko stosowana.

Jako bonus link do dokumentu:
https://www.youtube.com/watch?v=RxZ7pdKqwZw

W tym miejscu, prowadzący mówi, że zakażenie giardia lamblia często mylone jest z IBS:
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... qwZw#t=501


Lamblie leczy się za pomocą antybiotyków. Kuracje należy powtórzyć min. dwukrotnie. Jeżeli nie pomoże, zmiana antybiotyku i od początku. Po kuracji badania należy powtórzyć.
Warto poszukać dobrego lekarza który poprowadzi kuracje.
Pod koniec leczenia należy dobrze wysprzątać mieszanie, co się da przeprasować i przelać wrzątkiem ponieważ cysty lamblii giną dopiero w temperaturze 64 stopni celsjusza. Mogą przeżyć ok pół roku bez żywiciela.
Warto też przebadać się w kierunku candidy (badanie z krwi - przeciwciała antymannanowe, lub badanie kału w dobrym laboratorium), ponieważ często ma się ją w gratisie przy wykryciu lamblii.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Poprzednia strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 1 gość