Kalprotektyna

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Kalprotektyna

Postprzez Jar0 » 2 sty 2013, o 19:03

Zdaje się, że mamy w ręku kolejny sposób na badanie stanu jelit. Ze Stworzyszenia J-elita otrzymałem następującą wiadomość która powinna zaciekawić chyba wszystkich z IBSem.

NZOZ Genoxa to specjalistyczne laboratorium diagnostyczne, które wprowadza nowoczesne metody optymalizacji leczenia pacjentów w dziedzinie onkologii oraz gastroenterologii. W odpowiedzi na oczekiwania pacjentów i lekarzy firma Genoxa wprowadziła testy do oznaczania kalprotektyny w kale. Kalprotektynato marker świadczący o zapaleniu, który ściśle koreluje ze stanem zapalnym błony śluzowej w nieswoistych zapaleniach jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Oznaczenie poziomu kalprotektyny pozwala m.in. na ocenę aktywności choroby, ocenę gojenia śluzówki, przewidywanie nawrotu choroby, jak też różnicowania IBD vs. IBS. Na stronie www.genoxa.pl w zakładce "zakup testów" znajdą Państwo szczegółowe informacje jak wykonać test na kalprotektynę w firmie Genoxa. Wynik badania odsyłany będzie do Państwa w ciągu 2-4 dni.

Całkowity koszt badania to 120zł.


Myślę, że to wyczerpuje temat. Sam badanie planuję zrobić więc dam znać potem co i jak : )
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jacek » 3 sty 2013, o 13:42

Muszę poczytać o tym badaniu. Jeśli sprawę można załatwić wysyłkowo, to chyba też się na to zdecyduję.

Teoretycznie, u Ciebie powinien być podwyższony poziom kalprotektyny. Koniecznie napisz po badaniu, jakie są wyniki.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jar0 » 3 sty 2013, o 13:55

http://www.instytut-mikroekologii.pl/wp ... crohna.pdf

Jutro w chwili wolnej od spania się tym tematem zajmę. Badanie na pewno wykonam niebawem i zdam relację. Ja na pewno będę miał podwyższoną ale zależy mi, żeby mieć jakiś punkt odniesienia.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kalprotektyna

Postprzez joaste » 3 sty 2013, o 16:30

Koniecznie Jaro, jezeli badanie jest wiarygodne i wyjdzie zgodnie z twoimi wynikami z histo to sama z checia sie skusze, moze to rozwiaze moj dylemat przez niejednoznaczny wynik z kolono :/
Avatar użytkownika
joaste
 
Posty: 133
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 20:55
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: biegunki, bóle żoładka

Re: Kalprotektyna

Postprzez Murinus » 3 sty 2013, o 20:38

hmm no ciekawe również będę śledził ten wątek.Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Murinus
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 wrz 2012, o 12:01
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 0
Dolegliwości ogólnie: bieguny

Re: Kalprotektyna

Postprzez Przemek » 11 sty 2013, o 16:56

Daj znać jar0 koniecznie jak już wykonasz to badanie :)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jar0 » 19 sty 2013, o 09:41

Ogarnę ten temat ale na razie niestety mam ważniejsze sprawy na głowie. Z tego co widziałem to w następnym kwartalniku J-elity ma być artykuł o kalprotektynie.

Gdzieś czytałem, że badanie w Gexona jest chyba najlepsze bo dokładnie oznaczają poziom kalprotektyny. Normy dla zdrowy i z NZJ są już teoretycznie ustalone więc stosunkowo łatwo odróżnić IBD od IBS na tej podstawie.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jacek » 19 sty 2013, o 12:08

Tylko, że jeśli w IBS również pojawiają się zapalenia, to teoretycznie, u pacjenta z IBS poziom kalprotektyny również powinien być podwyższony.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jar0 » 19 sty 2013, o 12:50

Ja czytałem, że przy IBSie powinna być norma. Jeśli jest powyżej to są stany zapalne. Jeśli są stany zapalne podobne do NZJ to wtedy IBS nie jest IBSem i tylko kwestią czasu pozostaje uznanie IBSa za kolejną chorobę zapalną jelit :)Zobaczymy. Ja wiem jedynie że u zdrowych poziom kalprotektyny powinien być poniżej 50-60 [jakaś jednostka, bodajże mg/k.m.c]. Dla osób z NZJ wynikiem dobry jest 200-300 a powyżej tego mowa jest już o aktywnych zapaleniach.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kalprotektyna

Postprzez Przemek » 20 sty 2013, o 11:34

Czekamy w takim razie na jakieś wyniki.
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Następna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 1 gość