Kalprotektyna

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jacek » 21 sty 2013, o 12:57

Jar0 napisał(a):Ja czytałem, że przy IBSie powinna być norma. Jeśli jest powyżej to są stany zapalne. Jeśli są stany zapalne podobne do NZJ to wtedy IBS nie jest IBSem i tylko kwestią czasu pozostaje uznanie IBSa za kolejną chorobę zapalną jelit :)Zobaczymy. Ja wiem jedynie że u zdrowych poziom kalprotektyny powinien być poniżej 50-60 [jakaś jednostka, bodajże mg/k.m.c]. Dla osób z NZJ wynikiem dobry jest 200-300 a powyżej tego mowa jest już o aktywnych zapaleniach.


Z tego artykułu (link poniżej) rozumiem, że przy IBS poziom kalprotektyny jest wyższy niż u osób zdrowych, ale niższy niż w przypadku CU czy Crohna.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2278 ... t=Abstract
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jar0 » 21 sty 2013, o 16:04

Ja cały czas opieram się na tym, że definicja IBSu jest taka, że nie ma żadnych zapaleń itd. Wtedy kalprotektyna powinna być w normie :)
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jacek » 22 sty 2013, o 12:32

Ja z kolei wierzę amerykańskim i niemieckim naukowcom, którzy twierdzą że jednak jakaś forma zapaleń przy IBS istnieje. Gdyby nie było zapaleń przy IBS, to testy kliniczne mesalazyny podawanej pacjentom z IBS nie dawałyby pozytywnych rezultatów.
Może to mało patriotyczne, ale mam większe zaufanie do poziomu nauki i wiedzy medycznej amerykańskiej niż polskiej...
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Kalprotektyna

Postprzez Jar0 » 25 sty 2013, o 00:05

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0

Warto zajrzeć. Szczególnie na 3 stronę.
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Kalprotektyna

Postprzez Roseberry » 15 kwi 2014, o 20:18

Robił ktoś to badanie w Diagnostyce? Ile ono kosztuje?
Avatar użytkownika
Roseberry
 
Posty: 369
Dołączył(a): 7 mar 2014, o 19:31
Lokalizacja: Kraków
Wariant IBS: zaparciowy
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: Ból, ból, ból+ zaparcia, wzdęcia...

Re: Kalprotektyna

Postprzez mmilena » 15 kwi 2014, o 21:04

ja dwa lata temu placilam ok 150 zl
Avatar użytkownika
mmilena
 
Posty: 70
Dołączył(a): 6 mar 2014, o 17:08
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: IBS

Re: Kalprotektyna

Postprzez kulawy » 11 gru 2014, o 20:13

Cena dalej taka sama, 150 zł. Tylko długo się czeka na wynik, bo wysyłają do to innego laboratorium, ok. 2 tygodni. Mi wyszło tak na granicy, 49 mg/kg. Niby w porządku, ale objawy dalej są niepokojące. Ale z tego co czytam, to osoby z zapaleniem mają jednak o wiele wyższe wyniki niż 49...
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: Kalprotektyna

Postprzez olka » 16 gru 2014, o 13:57

ALAB - 90zł i wynik nastepnego dnia...tez byłam w szoku...
Moj lekarz twierdzi to co wspominał Jacek ...ze IBS ibsem..ale rpzy takich objawach juz konkretnych to na bank jest zapalenie...kazal brac ASAMAX ( oczywiscie probke dac do badania przed wzieciem leku) jak zapytałam a co jesli Zaczne brac ASAMAX i w miedzyczasie wyjsdzie ze mam niska kalprotektyne..
- zobaczymy czy po Asamaxie jest poprawa ...jesli jest tzn ze mimo oznaczen i badan kolono(pobrane wycinki) i tak gdzies bylo zapalenie..on innej opcji nie widzi z reszta on wogole jest czarnowidz bo uwaza ze takie sprawy nieelczone moga do Chrona zmierzac..oczywiscie nie musza..ale mogą...i on przydo tego sie skłania..i twierdzi ze wziecie ASAMAXu np (mesalazyny ogolnie) daje mniejsze szkody niz taka rpzewlekła biegunka..dla mojego organizmu tazke rekomenduje BRAC bez gadania...!! jahhhh
Avatar użytkownika
olka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 27 lis 2014, o 21:13
Wariant IBS: IBS mix
Początek choroby: 2000
Dolegliwości ogólnie: czeste wypróznienia, skurcze jelita, bóle w roznych czesciach brzucha,uczucia parcia ,bulgotania

Re: Kalprotektyna

Postprzez Przemek » 10 maja 2015, o 08:01

I jak tam, zrobilas ktos te testy?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Kalprotektyna

Postprzez gorgora » 12 kwi 2016, o 06:11

Cześć :)

jeżeli chodzi o testy na kalprotektynę, to te które są tańsze i wynik masz tego samego lub następnego dnia to zazwyczaj tzw. testy paskowe, które nie wydają wyniku ilościowego, tylko wynik polega na tym że masz kalprotektynę w normie (<50 mikrogram/gram) albo podwyższoną (powyżej 200). Test ELISA, którego ja jestem zwolenniczką wydaje wynik ilościowy, czyli na wyniku jest konkretna wartość stężenia kalprotektyny w twoje próbce kału.

Taki ilościowy wynik jest dobry pod wieloma względami - jak u kogoś już np. stwierdzą IBD (nieswoistą chorobę zapalną jelit) to wynik ilościowy odzwierciedla skuteczność wdrożonego leczenia. Dodatkowo IBD charakteryzuje się ciągłymi etapami remisji i zaostrzenia choroby. Wynik ilościowy ELISĄ pozwala przewidzieć nadejście okresu zaostrzenia i odpowiednio szybko zareagować lekami, żeby pacjent nie cierpiał.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
gorgora
 
Posty: 3
Dołączył(a): 2 gru 2015, o 07:39
Wariant IBS: mix
Początek choroby: 1
Dolegliwości ogólnie: Przewlekłe biegunki na zwianę z zaparciami oraz ogólny dyskomfort w obrębie jamy brzusznej

Poprzednia strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości