Clostridium difficile

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Clostridium difficile

Postprzez kulawy » 13 lip 2015, o 19:30

Cześć :)

Część z Was pewnie męczy się z IBSem nie będąc tak na 100% pewny czy to na pewno to. Lekarze od pierwszej wizyty diagnozują IBS, a potem trzeba samemu się doszukiwać i robić masę badań - jakieś pasożyty, alergie, gastroskopię, kolonoskopię i co się jeszcze tylko da.

Ja miałem kolejną kolonoskopię i w końcu wyszło niestety wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chociaż o w miarę lekkim przebiegu. Leki jednak niewiele pomagały i czułem że to może być coś jeszcze. Teoretycznie z tym zapaleniem miałem remisję - a i tak codzienne biegunki, luźne strasznie śmierdzące stolce, bóle brzucha itd. Więc coś mi nie pasowało. Przeczytałem kiedyś o tym clostridium difficile i stwierdziłem, że dobra - kolejne badanie na zasadzie wykluczania. A tu zonk, wyszło że jestem zarażony tą bakterią - obie toksyny A i B wyszły pozytywne. Zaczęło się leczenie metronidazolem w dawce 3x2 przez 10 dni - dwie takie serie, a tu dalej lipa. Potem już konkretniej - kolejne 2 tygodnie wankomycyna 4 x dziennie, musiałem samemu sobie ten roztwór codziennie przygotowywać, bo to lek prawie w ogóle nie stosowany w lecznictwie otwartym. Pomogło po części - biegunki za bardzo nie minęły, ale powiedzmy że ''wygląda to trochę lepiej'', pozbyłem się jednej toksyny, ale druga dalej siedzi. Idę jutro do lekarza, czeka mnie dalsze leczenie.

Jak macie długotrwałą biegunkę i bóle brzucha i nie jesteście przekonani że to na pewno tylko stres, to zróbcie to badanie na clostridium difficile. Kosztuje ok. 45-50 zł. Tym można się w różnoraki sposób zarazić, głównie przez antybiotyki i pobyt w szpitalu - tam często są masowe zakażenia. Bakteria paskudna, a objawy podobne jak przy tych wszystkich jelitowych chorobach. Rzadko się o tym wspomina jako część diagnostyki - a jak widzicie czasem może warto zrobić to badanie. Oczywiście nikomu tego nie życzę, bo to straszne cholerstwo, ale lepiej wiedzieć i wdrożyć odpowiednie leczenie, niż bez końca leczyć jakiegoś IBSa z kosmosu. Mówię tutaj o osobach, które nie mają tego IBSa na 100% zdiagnozowanego / czują że objawy nie do końca do niego pasują.

Podstawowe info: http://gastrologia.mp.pl/choroby/jelito ... -difficile

Wiem, że badanie jest w temacie z listą badań koniecznych w diagnostyce IBS, ale temat stosunkowo rzadko się tutaj pojawaił, więc macie tak dla zobrazowania moją krótką historię ;)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: Clostridium difficile

Postprzez Jar0 » 13 lip 2015, o 20:11

Dzięki kulawy za informacje :)Nieco zaniepokoiła mnie wzmianka o tym, że masz WZJG. Rozumiem, że diagnoza postawiona została na podstawie badania histopatologicznego?

Od siebie dodam, że diagnostykę w kierunku C.diff najlepiej zacząć od oznaczenia antygenu GDH w kale. Ma wysoką czułość, większą niż badania toksyn więc najlepiej zacząć właśnie od niego.

kulawy, skoro męczy Cię c.diff to mam nadzieję, że już doczytałeś o przeszczepie flory? :>
Avatar użytkownika
Jar0
 
Posty: 1364
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 18:06
Lokalizacja: Gliwice, Rybnik
Wariant IBS: CU/CD/IBS-D/WTF
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: ból świata

Re: Clostridium difficile

Postprzez kulawy » 13 lip 2015, o 20:43

Tak, WZJG na podstawie samej kolonoskopii i potem potwierdzony badaniem hist-pat wycinka. Chociaż mam pewne wątpliwości, bo kolonoskopia wcześniej wykazała jedynie hemoroidy i niczego co by wskazywało na stan zapalny. Kalprotektynę też miałem w miarę ok, na granicy normy, ale raczej za mało jak na WZJG. Nie wiem, biorę Salofalk, niedawno skończyłem Encorton i za dużo nie kombinuję. Pewnie za jakiś czas powtórzę kolonoskopię i zobaczymy. Bo nie wiem na ile WZJG daje objawy, a ile to samo clostridium.

Czytałem sporo o tym przeszczepie flory bakteryjnej. Nawet bym się zdecydował, jeśli to ma pomóc, bo już mam dosyć ;)Lekarz nic o tym nie wspominał, ale muszę podjąć temat i zorientować się czy się na kwalifikuję. Podejrzewam że w tej chwili czeka mnie jeszcze jedna seria wankomycyny na dobitkę. Szkoda, że jest tak mało opcji leczenia i praktycznie trzeba obracać się wokół dwóch antybiotyków.
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: Clostridium difficile

Postprzez Bonsai » 13 lip 2015, o 21:20

kulawy na bank kwalifikujesz się do przeszczepu.
W zeszły weekend byłem na konsultacji u doktora Grzesiowskiego w Warszawie dowiedzieć się o koszta i czy mi to też mogłoby pomóc (http://clostridium.edu.pl/). Wizyta kosztowała 150pln, przeszczep 750pln, kolejny gdyby był potrzebny kosztuje taniej chyba w okolicach 550-600pln. (przy clostridium jeden zabieg powinien wystarczyć).

Ja pomimo, że sam nie mam zdiagnozowanej C.Difficile (wykluczone, ale tylko badaniem na toksyny A i B) zastanawiam się nad tym zabiegiem. Przez ostatni rok przyjąłem dużo antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych - myślałem, że uzupełnienie dobrej flory bakteryjnej by się przydało.

Na facebooku jest grupa dotycząca FMT - czasami pojawiają się tam niepokojące informacje dotyczące tej metody, dlatego warto tam zajrzeć zanim zdecydujesz się na przeszczep.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Clostridium difficile

Postprzez Jacek » 14 lip 2015, o 10:39

Bonsai napisał(a):Na facebooku jest grupa dotycząca FMT - czasami pojawiają się tam niepokojące informacje dotyczące tej metody, dlatego warto tam zajrzeć zanim zdecydujesz się na przeszczep.


Możesz napisać coś więcej odnośnie tych niepokojących informacji ? Nie mam konta na Księdze Twarzy :)a bardzo interesuje mnie ten temat, bo - podobno - jest to dość obiecująca metoda w przypadku IBS.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Clostridium difficile

Postprzez Bonsai » 14 lip 2015, o 13:35

Odnośnie efektów ubocznych przeczytałem pobieżnie wpisy o "złapaniu SIBO" poprzez przeszczep metodą góra-dół - podobno bezpieczniejsza jest opcja dół-góra. Doktor Grzesiowski wspomniał też o nabyciu nietolerancji węglowodanów - ale tutaj podejrzewałbym właśnie SIBO. Można też zarazić się otyłością, jeżeli dawca miał problemy z nadwagą. Oczywiście źle przebadany dawca może być nosicielem różnych chorób/pasożytów które dostaniemy w gratisie.
Pojawiło się też tam parę wpisów od osób którym FMT nie pomogło.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Clostridium difficile

Postprzez kulawy » 14 lip 2015, o 13:45

Dzięki wielkie za info, właśnie szukałem kosztów tego przeszczepu. Nie tak źle, i tak już tyle wydałem na tych lekarzy, że dosłownie kredyt bym wziął i cholera wie co jeszcze, żeby w końcu wyzdrowieć ;)

Wiesz może jak wyglądają terminy - czy to jest kwestia tygodni/miesięcy żeby taki zabieg wykonać?

Ja dzisiaj byłem u gastrologa, ale nic nie wymyślił i skierował mnie ponownie do zakaźnego, a tam już byłem i odesłali mnie do domu z lekami, bo nie było sensu mnie kłaść. Także na chwilę obecną chyba wybiorę się do kogoś od chorób zakaźnych żeby dokończyć to leczenie wankomycyną. Jak nie będzie wielkiej poprawy to będę dowiadywał się konkretniej n/t tego przeszczepu flory. Jak możesz to daj linka albo jakąś nazwę tej grupy na FB o której mówisz, bo jest dość sporo grup o fecal transplant po angielsku, ale nie wiem która konkretnie.

Jedno dobre, że poziom candidy mi spadł, zawsze miałem wzrost wysoki albo bardzo wysoki c.albicans i c.glabrata, a teraz tylko c.albicans i to wzrost skąpy.
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: Clostridium difficile

Postprzez Bonsai » 14 lip 2015, o 15:25

Z tego co zrozumiałem, terminy nie są odległe tydzień-dwa. Zabiegi wykonywane są chyba 3 razy w tygodniu.
W połowie sierpnia lekarze planują urlopy, dlatego będzie jakaś przerwa przed 24 sierpnia.

Na tej stronie jest opis jak trafić na ukrytą grupę na facebooku.
http://thepowerofpoop.com/fecal-transpl ... ook-group/
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Re: Clostridium difficile

Postprzez kulawy » 15 lip 2015, o 18:28

Ok, czyli to nie są zbyt odległe terminy. Dzięki.

Dostałem dzisiaj wankomycynę na 10 dni, muszę teraz jeszcze znaleźć aptekę gdzie to mają, bo to strasznie ciężko dostępny lek ;)Teoretycznie można jeszcze próbować Xifaxanem, ale nie wiem czy chcę mi się eksperymentować. Zobaczę najpierw czy ta wankomycyna jeszcze coś zadziała.
Avatar użytkownika
kulawy
 
Posty: 26
Dołączył(a): 6 gru 2014, o 13:45
Lokalizacja: Pomorze
Wariant IBS: biegunkowy/mix
Początek choroby: 2013
Dolegliwości ogólnie: biegunki, niepełne wypróżnienia, ból jelit

Re: Clostridium difficile

Postprzez Bonsai » 16 lip 2015, o 08:55

Xifaxan raczej nie działa na Clostridium.
Avatar użytkownika
Bonsai
 
Posty: 219
Dołączył(a): 6 sie 2013, o 09:24
Lokalizacja: Warszawa
Wariant IBS: biegunkowy
Początek choroby: 2009
Dolegliwości ogólnie: biegunki, gazy

Następna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości