Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IBS ?

Rozmowy na temat tego, czy aby na pewno doskwiera nam IBS.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 17 sty 2012, o 12:33

Zacząłbym od badania kału na obecność grzybów. Pamiętaj tylko aby nie brać przynajmniej dwa tygodnie przed badaniem żadnych probiotyków "drożdżowych" (czyli np. Enterol - nie wiem czy jest na rynku inny preparat zawierający szczepy drożdżaków).

Problem w tym, że nie ma tak naprawdę 100 % miarodajnych badań w kierunku grzybów. Niektórzy lekarze twierdzą iż nawet pojawienie się Candida w kale nie świadczy o problemie... Sam nie wiem do końca co o tym sądzić.
Faktem jest jednak, że kiedy zastosowałem leczenie przeciwgrzybicze, to poczułem się dużo lepiej.

Jest jeszcze inna możliwość. Spróbować tego leczenia w ciemno. Gdyby grzyby stanowiły problem, to pozytywna odpowiedź organizmu powinna się pojawić po kilku dniach. Nie mówię tu oczywiście o wielkiej poprawie, ale o pierwszej reakcji na leczenie.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 17 sty 2012, o 14:54

W takim razie chyba zacznę coś działać w tym kierunku. Bo co raz częściej przekonuję się do wersji, że we mnie jest coś, co powoduje problemy, aniżeli, że czegoś nie ma/brakuje, co implikuje te nieprzyjemności =)
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 18 sty 2012, o 09:06

Myślałem jeszcze o innej kwestii. Wspominałeś, że jednym z Twoich objawów jest wzdęty brzuch. Nie tylko przerost drożdżaków może dawać takie objawy.

Przyczyną może też być przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Generalnie problemy z florą bakteryjną mogą być dwojakie:
1. Zakażenie "złymi" bakteriami np. Clostridium, Helicobacter Pylori itp.
2. Przerost "dobrych" bakterii, których obecność jest czymś normalnym, ale nie w takiej ilości.

Punkt pierwszy stosunkowo łatwo zbadać poprzez badanie kału lub krwi.
Przy diagnozie punktu drugiego stosuje się test oddechowy na obecność wodoru lub metanu w wydychanym powietrzu.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 18 sty 2012, o 09:25

Czy mógłbyś mi polecić w takim razie co konkretnie zlecić do badania w jakimś centrum diagnostycznym, ale bez wsparcia jakiegoś sensownego lekarza chyba się jednak nie obejdzie :/
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 19 sty 2012, o 10:21

Nie jestem w stanie polecić Ci konkretnego centrum diagnostycznego w Krakowie. Na pewno znajdziesz krakowski oddział SANEPIDu, który powinien wykonać diagnostykę kału w kierunku grzybów i ewentualnie pasożytów.

Jakie konkretnie badania wykonasz, to zależy od przyjętego przez Ciebie wariantu, bo są to oczywiście badania odpłatne. (Nam, chorym na IBS nie należy się praktycznie NIC z NFZ, a w każdym razie ja zetknąłem się z taką interpretacją i wszystkie badania musiałem wykonać na swój koszt. Może dlatego, że większość zlecałem sobie sam, nie mając szans na skierowanie ?)

Generalnie jestem zwolennikiem wykonywania w pierwszej kolejności badań nieinwazyjnych, czyli kału, krwi, testu oddechowego, itp. Natomiast badania takie jak gastroskopia czy kolonoskopia wykonywałbym na końcu i tylko wtedy kiedy istnieją wyraźne wskazania w tym kierunku. Np. podejrzenie choroby wrzodowej, podejrzenie chorób zapalnych jelit, itp.

Przy wzdętym brzuchu przede wszystkim radziłbym wykonać badanie kału w kierunku grzybów i test oddechowy na obecność wodoru lub metanu w wydychanym powietrzu. Jak wygląda test wodorowy (oddechowy) możesz poczytać np. tutaj:
http://www.gastroland.czd.pl/testy_odde ... rosli.html" rel="nofollow

Dr Mark Pimentel w swojej książce na temat roli bakterii w IBS zauważa, że osoby z tendencją do biegunek w teście oddechowym wykazują wodór, natomiast z tendencją do zaparć – metan.

Kolejnym badaniem w kierunku grzybów może być badanie krwi na poziom przeciwciał konkretnego grzyba, np. Candida Albicans.
Uwaga ! Podwyższony poziom przeciwciał w klasie IgG nie świadczy bezpośrednio o przeroście grzyba. Świadczy jedynie o tym iż grzyb może lub mógł w przeszłości stanowić pewien problem.

Jeśli chcesz wykonywać kolejne badania, to w dalszej kolejności możesz zbadać kał na obecność pasożytów oraz zakażeń bakteryjnych takich jak Clostridium Difficile itp. oraz na obecność niestrawionych resztek pokarmowych.

Możesz wykonać również badanie krwi w kierunku CRP. Niewłaściwy wynik tego badania może świadczyć o chorobach zapalnych jelit, ewentualnie stanowi wskazanie do poszukiwań w kierunku chorób nowotworowych. Dlatego np. przed ewentualną decyzją o kolonoskopii powinno wykonać się to badanie. Oczywiście nie namawiam Cię do kolonoskopii, tylko przedstawiam kolejność postępowania.

Napisałem Ci powyżej o ścieżce diagnostycznej, która sam przeszedłem. Oczywiście to tylko niektóre z badań, jakie miałem, ale na początek wystarczą. Jest to wiedza jaką nabyłem przez wszystkie lata, postępując metodą prób i błędów.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 19 sty 2012, o 11:59

Super! Bardzo Ci dziękuję Jacku za wyczerpującą odpowiedź. Po weekendzie zabieram się za wykonanie pierwszych badań diagnostycznych. Będę informował w tym wątku o wynikach i ewentualnych postępach!
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 15 sie 2012, o 07:07

Hej Jacku, postanowiłem pisać w tym wątku, coby nie rozrzucać rozmów na tysiące wątków. Po kuracji antygrzybicznej napisałeś:

Po około półtora miesiąca nastąpiła trwała i zauważalna poprawa. Radykalnie zmniejszył mi się obwód pasa (ok. 15-18 cm), poprawiła się praca układu pokarmowego, poprawiło się wypróżnianie, zwiększyła się moja mobilność, zacząłem lepiej sypiać.
Minusem była dość duża produkcja gazów, pojawiająca się popołudniami.


No i jak sprawa się ma w tą poprawą, bo z tego, co widzę, to ciągle szukasz lekarstwa na swój IBS i o ile dobrze kojarzę, to nadal borykasz się z poważnymi problemami... Czy te pozytywne efekty, które opisałeś nadal się utrzymują?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 15 sie 2012, o 11:54

Poprawa trwała ok. półtora roku. Ale stopniowo efekty były coraz słabsze.

Potem pewien profesor gastrolog zdecydowanie nakazał mi odstawienie wszystkich branych leków. Objawy z biegiem czasu stopniowo wróciły.

Próbowałem na początku tego roku wrócić do tamtej kuracji (dieta+leki), ale nie przyniosła już zauważalnych efektów, a leki zaczęły powodować skutki uboczne, których wtedy nie było.

Jestem zatem w punkcie wyjścia.
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Przemek » 15 sie 2012, o 17:28

Rozumiem. Zrobiłeś później diagnostykę, żeby sprawdzić co Ci z kału wyjdzie? W sensie czy masz to dalej, czy nie?
Avatar użytkownika
Przemek
Administrator
 
Posty: 1045
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 17:37
Lokalizacja: Kraków
Skype: muszesewymyslicjakislogin
Wariant IBS: zaparciowo-wzdęciowy
Początek choroby: 2008
Dolegliwości ogólnie: Koszmarne wzdęcia, które są w dużej mierze związane z zaparciami.

Re: Candida albicans - czy drożdżaki mają wpływ na objawy IB

Postprzez Jacek » 16 sie 2012, o 11:56

Robiłem diagnostykę "totalną" jeśli chodzi o grzyby w 2010 roku (kurację przeciwgrzybiczą prowadziłem od lutego 2008 do sierpnia 2009).

Zrobiłem kilkakrotne badanie kału w różnych laboratoriach i w odstępach czasu i nie wykazało grzybów. Na wszelki wypadek zrobiłem jeszcze badanie krwi na obecność DNA kilku gatunków grzybów (nie tylko Candidy) i tez nic nie wykazało.

Badanie krwi pod kątem DNA grzybów robiłem tutaj: http://www.cbdna.pl/index.php/kontakt/cbdna.html
Avatar użytkownika
Jacek
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 9 sie 2011, o 15:08
Lokalizacja: Poznań
Wariant IBS: IBS-M (mieszany)
Początek choroby: 1994
Dolegliwości ogólnie: zaparcia naprzemienne z gwałtowną potrzebą wypróżnienia, wzdęcia, skurcze

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Diagnostyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alexa [Bot] i 0 gości